more_horiz
Wiadomości

"Wolny świat wiedział i przez dziesiątki lat milczał". Prezes IPN o zbrodni katyńskiej

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2021 09:23
Dziś obchodzony jest Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej, ustanowiony przez Sejm Rzeczpospolitej w 2007 roku. Mija 81 lat od mordu popełnionego przez NKWD na polskich jeńcach wojennych wiosną 1940 roku.
Jarosław Szarek
Jarosław SzarekFoto: twitter.com/Senat RP

Prezes Instytutu Pamięci Narodowej doktor Jarosław Szarek podkreślił, że prawda o zbrodni katyńskiej była zakłamywana nie tylko przez Sowietów, ale również w wolnym świecie. 

Czytaj także:
Duda krzyż katyńśki 1200.jpg
Prezydent o Zbrodni Katyńskiej: jej ofiary pozostawiły nam testament niezłomnego patriotyzmu

- Wolny świat wiedział i przez dziesiątki lat milczał. Nie chciał się zmierzyć z prawdą w imię własnych interesów: gospodarczych i ekonomicznych. Ale ta prawda zwyciężyła, mimo że na straży tego kłamstwa stało atomowe mocarstwo, jakim był Związek Sowiecki - zaznaczył dr Jarosław Szarek.

Związek Radziecki przyznał się oficjalnie do popełnienia zbrodni dopiero po pięćdziesięciu latach. Katyń stał się symbolem dążeń do niepodległości, dodaje prezes IPN. - Słowo Katyń było pisane kredą, farbą na ścianach budynków, na ulotkach. To był symbol naszych dążeń do wolności. Wraz z rozbiciem kłamstwa katyńskiego wróciła niepodległa Polska. Tak długo jak będzie trwać prawda o Katyniu to będzie oznaczać, że Polska jest wolna i niepodległa - podkreślił prezes Instytutu Pamięci Narodowej.

Czytaj także:

Zbrodnia katyńska

5 marca 1940 roku Biuro Polityczne KC WKP(b) podjęło uchwałę o rozstrzelaniu polskich jeńców wojennych przebywających w sowieckich obozach w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie oraz polskich więźniów przetrzymywanych przez NKWD na obszarze przedwojennych wschodnich województw Rzeczypospolitej.

Czytaj także:
katyń_PAP_663.jpg
Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

Sowiecka policja polityczna NKWD dokonała zbrodni, w okolicach Katynia, na 21 857 Polakach, w tym na ponad 10 tysiącach oficerach wojska i policji. Egzekucję ofiar wykonywano strzałem w tył głowy z broni krótkiej. Dzień Pamięci przypada w rocznicę opublikowania przez Niemców w 1943 roku informacji o odkryciu w ZSRR masowych grobów oficerów Wojska Polskiego.

Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej uchwalony został 14 listopada 2007 roku przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej poprzez aklamację, w celu oddania hołdu ofiarom zbrodni katyńskiej.

jbt

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem