more_horiz
Wiadomości

"Wolny świat wiedział i przez dziesiątki lat milczał". Prezes IPN o zbrodni katyńskiej

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2021 09:23
Dziś obchodzony jest Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej, ustanowiony przez Sejm Rzeczpospolitej w 2007 roku. Mija 81 lat od mordu popełnionego przez NKWD na polskich jeńcach wojennych wiosną 1940 roku.
Jarosław Szarek
Jarosław SzarekFoto: twitter.com/Senat RP

Prezes Instytutu Pamięci Narodowej doktor Jarosław Szarek podkreślił, że prawda o zbrodni katyńskiej była zakłamywana nie tylko przez Sowietów, ale również w wolnym świecie. 

Czytaj także:
Duda krzyż katyńśki 1200.jpg
Prezydent o Zbrodni Katyńskiej: jej ofiary pozostawiły nam testament niezłomnego patriotyzmu

- Wolny świat wiedział i przez dziesiątki lat milczał. Nie chciał się zmierzyć z prawdą w imię własnych interesów: gospodarczych i ekonomicznych. Ale ta prawda zwyciężyła, mimo że na straży tego kłamstwa stało atomowe mocarstwo, jakim był Związek Sowiecki - zaznaczył dr Jarosław Szarek.

Związek Radziecki przyznał się oficjalnie do popełnienia zbrodni dopiero po pięćdziesięciu latach. Katyń stał się symbolem dążeń do niepodległości, dodaje prezes IPN. - Słowo Katyń było pisane kredą, farbą na ścianach budynków, na ulotkach. To był symbol naszych dążeń do wolności. Wraz z rozbiciem kłamstwa katyńskiego wróciła niepodległa Polska. Tak długo jak będzie trwać prawda o Katyniu to będzie oznaczać, że Polska jest wolna i niepodległa - podkreślił prezes Instytutu Pamięci Narodowej.

Czytaj także:

Zbrodnia katyńska

5 marca 1940 roku Biuro Polityczne KC WKP(b) podjęło uchwałę o rozstrzelaniu polskich jeńców wojennych przebywających w sowieckich obozach w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie oraz polskich więźniów przetrzymywanych przez NKWD na obszarze przedwojennych wschodnich województw Rzeczypospolitej.

Czytaj także:
katyń_PAP_663.jpg
Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

Sowiecka policja polityczna NKWD dokonała zbrodni, w okolicach Katynia, na 21 857 Polakach, w tym na ponad 10 tysiącach oficerach wojska i policji. Egzekucję ofiar wykonywano strzałem w tył głowy z broni krótkiej. Dzień Pamięci przypada w rocznicę opublikowania przez Niemców w 1943 roku informacji o odkryciu w ZSRR masowych grobów oficerów Wojska Polskiego.

Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej uchwalony został 14 listopada 2007 roku przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej poprzez aklamację, w celu oddania hołdu ofiarom zbrodni katyńskiej.

jbt

Zobacz także

Zobacz także