more_horiz
Wiadomości

Kiedy informacja o liczbie i miejscach punktów szczepień? Szef KPRM podał termin

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2021 14:29
- W czwartek zostanie przedstawiona informacja o liczbie i lokalizacji punktów szczepień powszechnych. Będą one dostosowane do potencjału szczepień i potrzeb na danym terenie - zapowiedział szef KPRM i pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: pa-ka5000 / Shutterstock.com

Dodał, że sieć punktów zostanie dostosowana do potencjału istniejących punktów, w których prowadzi się szczepienia przeciw COVID-19. Poinformował, że przedstawiciele NFZ, wojewodów i samorządów w całym kraju omawiają kwestię organizacji punktów szczepień powszechnych.

szczepionka 1200 free.jpg
Już w tym tygodniu do Polski trafi pierwsza partia szczepionek Johnson&Johnson. Szef KPRM zdradził szczegóły

- Dzisiaj w całej Polsce odbywają się, w ramach poszczególnych województw, spotkania przedstawicieli Narodowego Funduszu Zdrowia, przedstawicieli wojewodów i samorządowców. Te spotkania poświęcone są tworzeniu punktów szczepień powszechnych - mówił Dworczyk we wtorek na konferencji prasowej. - Dziękujemy samorządowcom, że odpowiedzieli na apel rządu i wspólnie możemy takie punkty przygotowywać – powiedział.

Czytaj także:

Dodał, że "powstało nieco nieporozumień i zupełnie niepotrzebnych emocji związanych z przygotowaniem tych punktów szczepień, pojawiły się deklaracje ze strony włodarzy niektórych miast" dotyczące utworzenia punktów, a także pytania o zasadność ograniczeń.

- Musimy tworzyć siatkę punktów szczepień, która będzie odpowiadała rzeczywistym potrzebom – zadeklarował Dworczyk, dodając, że "mamy miejsca, gdzie potencjał do szczepień jest już bardzo duży i hamuje go wyłącznie brak szczepionek, na które czekamy, natomiast są takie miejsca, gdzie tych punktów jest mniej, tam w szczególności takie punkty szczepień powszechnych są potrzebne". - O tym wszystkim dzisiaj właśnie przedstawiciele NFZ rozmawiali z samorządowcami – mówił.

285 punktów szczepień w Warszawie

Podał przykład Warszawy z 285 punktami szczepień, których jest "tak dużo, że jeżeli ktoś chce się zapisać na szczepienie, to może nawet zgłosić się na dzisiejszy wieczór". Dodał, że także w Łodzi terminy szczepień są dostępne na ten sam dzień. - Natomiast jeśli chodzi o Legnicę, to tam trzeba się zgłosić dopiero za 34 dni, dlatego w Legnicy będzie stworzony jeden z pierwszych punktów szczepień powszechnych – powiedział. - W Białymstoku najbliższe szczepienia są proponowane za 28 dni – dodał.

Według szefa KPRM tam, gdzie punktów szczepień jest wiele, "tworzenie dużej liczby nowych punktów nie ma sensu, wystarczy wypełnić szczepionkami ten potencjał, który został przez ostatnie trzy miesiące stworzony". Zdaniem Dworczyka działania NFZ "można nazwać dostosowaniem do realiów i realnych potrzeb siatki punktów szczepień".

Zapowiedział przedstawienie w czwartek ostatecznej informacji, "jak to uzupełnienie będzie wyglądało, ile punktów szczepień i w jakich miejscowościach powstanie". Pierwszy taki punkt ma zostać uruchomiony 19 kwietnia, 16 kolejnych punktów rząd zamierza otworzyć w ramach pilotażu.

Według danych z wtorku w Polsce wykonano dotychczas blisko 7,8 mln szczepień. Ponad 2,2 mln osób otrzymało obie dawki. Dostarczono blisko 10 mln dawek szczepionek, prawie 8,8 mln trafiło do punktów szczepień. W magazynach jako zabezpieczenie drugiej dawki jest niemal 463 tys. szczepionek. Zamówienia w trakcie realizacji opiewają na ponad 660 tys. dawek.

dn

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem