X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Prezydent: nie wykluczam zmiany konstytucji w przypadku wprowadzenia sędziów pokoju

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2021 15:12
- Nie wykluczam absolutnie zmiany konstytucji w tym kontekście, ale poddaję tę kwestię pod szeroką dyskusję i z wielkim zainteresowaniem wysłucham wszystkich stanowisk na ten temat - powiedział prezydent Andrzej Duda podczas inauguracyjnego posiedzenia zespołu do opracowania projektu regulacji wprowadzającej tę instytucję.
Andrzej Duda
Andrzej DudaFoto: PAP/Rafał Guz

- Wprowadzenie instytucji sędziów pokoju i zmniejszenie obciążenia sądów powszechnych może być sposobem na zmniejszenie bolączek wymiaru sprawiedliwości: przewlekłości postępowań i braku zaufania obywateli – powiedział we wtorek prezydent Andrzej Duda.

Czytaj także:
Piotr Andrzejewski 1200.JPG
Mec. Andrzejewski: sędzia pokoju to instytucja wymiaru sprawiedliwości z ogromną tradycją historyczną

- Wiemy, że dwoma największymi bolączkami wymiaru sprawiedliwości, w moim przekonaniu i nie tylko moim, ale to też wynika z różnych społecznych wypowiedzi, które można odnaleźć, choćby w badaniach sondażowych - są generalnie rzecz biorąc brak zaufania do wymiaru sprawiedliwości - a przynajmniej brak zaufania w takim stopniu, jak byśmy tego oczekiwali - i opieszałość wymiaru sprawiedliwości, czyli przedłużające się w niemożliwy sposób skomplikowane postępowania, których obywatele bardzo często nie rozumieją – mówił Andrzej Duda.

Inauguracja 

Prezydent wziął udział w inauguracyjnym posiedzeniu zespołu, który ma opracować projekt przepisów wprowadzających instytucję sędziego pokoju.

- Jedną z dróg ku temu, aby to poczucie niesprawiedliwości zlikwidować jest zmniejszenie kognicji sądów, przekazanie części spraw, które dzisiaj prowadzą sądy powszechne, tym nowo powstającym sądom, jakimi mam nadzieję będą sądy pokoju – dodał prezydent.

Wyraził przypuszczenie, że uproszczenie procedur dotyczących spraw przed sądami pokoju pozwoliłoby na "super uproszczone" postępowania, w których sprawy byłyby rozpatrywane "nie tylko wnikliwie, ale przede wszystkim szybko".

Czytaj także:
forum kukiz kaczyński 1200.jpg
Rozmowa Kaczyński-Kukiz nt. sędziów pokoju. Prezes PiS "wyraził zainteresowanie"
Posłuchaj
00:33 11016188_1.mp3 Inauguracyjne posiedzenie zespołu ds. sędziów pokoju z udziałem prezydenta (IAR)

"Konieczny element"

Prezydent dodał, że spośród zmian wprowadzanych w wymiarze sprawiedliwości w ostatnich latach "jedne były bardziej trafne, drugie może mniej", ale "kto nic nie robi, ten nie przyniesie żadnego pożytecznego skutku". Dlatego - jak ocenił - prace zespołu "są nie tylko potrzebne, ale są też elementem koniecznym do tego, żeby stwarzać jak najlepsze warunki do tego, żeby funkcjonowanie polskiego wymiaru sprawiedliwości poprawić".

- Pomysłów i dróg do tego, żeby tutaj osiągnąć sukces jest co najmniej kilka, jest też kilka bardzo, bardzo ważnych problemów - poczynając od problemu konstytucyjnego i tego, czy jesteśmy w stanie w ogóle przeprowadzić i wprowadzić tę instytucję do polskiego systemu prawnego bez zmieniania konstytucji, co pozostawiam dyskusji - mówił Andrzej Duda otwierając prace zespołu, który będzie działał w jego kancelarii.

Czytaj także:

Zmiana konstytucji?

Andrzej Duda podkreślił, że "absolutnie się nie zamyka również i na propozycje zmiany konstytucji".

Czytaj także:
1200 (1).jpg
Stulecie uchwalenia Konstytucji marcowej. Prezydent: potrafimy dobrze zagospodarować wolność

- Gdybyśmy doszli w trakcie prac do wniosku, że dla właściwego sformułowania tej instytucji tak, żeby nie była ona jakąś kulejącą instytucją, tylko, żeby była instytucją prawidłowo funkcjonującą, żeby miała szanse dobrze rozwiązać te problemy, które wiemy wszyscy doskonale, że są problemami wymiaru sprawiedliwości, nie będę wahał się wyjść z propozycją, żebyśmy jednak się zdecydowali na przygotowanie projektu zmiany konstytucji i przekonać polski parlament do tego, aby tę zmianę zmiany w konstytucji przyjął - powiedział Andrzej Duda.

Zaznaczył, że "ta sprawa absolutnie nie jest zamknięta". - I to chcę zasygnalizować już na samym początku naszego spotkania i naszej debaty: nie wykluczam absolutnie zmiany konstytucji w tym kontekście, ale poddaje tę kwestię pod szeroką dyskusję i z wielkim zainteresowaniem wysłucham wszystkich stanowisk na ten temat - zadeklarował prezydent.

jbt

Czytaj także

Władysław Teofil Bartoszewski: sędziowie nie powinni bratać się z politykami

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2020 08:38
– Sędziowie nie powinni się angażować politycznie i fraternizować z politykami, co niestety ma miejsce – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia poseł PSL Władysław Teofil Bartoszewski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Poseł PiS: Paweł Kukiz rozumie walkę o suwerenność Polski w Unii Europejskiej

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2020 10:00
- W świetle traktatów europejskich prawo do weta jest niepodważalne. Nie zgodzimy się na żadną regułę warunkowości. Nie oddamy naszej suwerenności - powiedziała w Polskim Radiu 24 poseł PiS Teresa Wargocka, która z posłem Dariuszem Klimczakiem (PSL) była gościem audycji "Dwie Strony".
rozwiń zwiń