Mec. Andrzejewski: sędzia pokoju to instytucja wymiaru sprawiedliwości z ogromną tradycją historyczną
- Wydaje mi się, że dojrzewamy już do tego, aby się zastanowić nad głębszą reformą sprawowania wymiaru sprawiedliwości, w tym celu, żeby rozładować coś, co jest wielką patologią III Rzeczypospolitej, w postaci wyemancypowania się sędziów - mówił w Polskim Radiu 24 mec. Piotr Andrzejewski, adwokat, wiceprzewodniczący Trybunału Stanu.
2021-03-19, 21:30
W piątek prezydent Andrzej Duda zainaugurował prace zespołu ds. sędziów pokoju, w którego skład weszli przedstawiciele Kancelarii Prezydenta, resortu sprawiedliwości oraz Sądu Najwyższego. Pracami pokieruje profesor Piotr Kruszyński, reprezentujący Stowarzyszenie na rzecz Nowej Konstytucji Kukiz'15.
Powiązany Artykuł
![Andrzej Duda Free prezydent pl-1200.jpg](http://static.prsa.pl/images/b55edb56-90bc-4d61-a1f6-08de83ec6427.jpg)
Powstał zespół ds. sędziów pokoju. Dziś prezydent zainauguruje jego prace
- Sędzia pokoju to instytucja wymiaru sprawiedliwości z ogromną tradycją historyczną - podkreślił mec. Piotr Andrzejewski - Ta tradycja jest zaczerpnięta z sędziów, którzy nie byli dożywotnio nominowani, tylko byli wybierani jako osoby zaufania publicznego na czas określonej kadencji, odpowiedzialni przed tymi, którzy złożyli na nich ten ciężar sprawowania wymiaru sprawiedliwości - tłumaczył adwokat.
- Rozmowa Kaczyński-Kukiz nt. sędziów pokoju. Prezes PiS "wyraził zainteresowanie"
- Paweł Kukiz: jestem wstępnie umówiony z prezydentem. Tematem sędziowie pokoju
Posłuchaj
Reforma wymiaru sprawiedliwości
Powiązany Artykuł
![sachajko1.jpg](http://static.prsa.pl/images/ae57238b-9884-406e-a679-0bf9f149e812.jpg)
Sachajko: rozmawiamy z PiS ws. wprowadzenia instytucji sędziów pokoju
Jak przypomniał mec. Andrzejewski, "wszystkie instytucje wymiaru sprawiedliwości mają służyć temu, o czym mówi konstytucja". - Każdemu z nas służy prawo do sprawiedliwego, jawnego rozpoznania sprawy, bez nieuzasadnionej zwłoki przez właściwy, niezależny, bezstronny, niezawisły sąd - tłumaczył gość PR24. - To jest podstawowy cel funkcjonowania wszystkich instytucji wymiaru sprawiedliwości - podkreślił.
REKLAMA
Mec. Andrzejewski zaznaczył, że obecnie "mamy naruszenia konstytucji w ramach wykonywania władzy sądowniczej, głównie w zakresie tej zwłoki rozpoznawania spraw".
Zdaniem adwokata, Polska jest gotowa na głęboką reformę wymiaru sprawiedliwości. - Wydaje mi się, że dojrzewamy już do tego, aby się zastanowić nad bardziej głębszą sprawowania wymiaru sprawiedliwości, w tym celu, żeby rozładować coś, co jest wielką patologią III Rzeczypospolitej, w postaci wyemancypowania się sędziów - stwierdził gość PR24.
Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.
Audycja: "Temat dnia/Gość PR 24"
Prowadziła: Tadeusz Drozda
REKLAMA
Gość: mec. Piotr Andrzejewski, adwokat, wiceprzewodniczący Trybunału Stanu
Data emisji: 19.03.2021
Godz. emisji: 21.30
jbt/pr24
REKLAMA
REKLAMA