Mec. Andrzejewski: sędzia pokoju to instytucja wymiaru sprawiedliwości z ogromną tradycją historyczną
- Wydaje mi się, że dojrzewamy już do tego, aby się zastanowić nad głębszą reformą sprawowania wymiaru sprawiedliwości, w tym celu, żeby rozładować coś, co jest wielką patologią III Rzeczypospolitej, w postaci wyemancypowania się sędziów - mówił w Polskim Radiu 24 mec. Piotr Andrzejewski, adwokat, wiceprzewodniczący Trybunału Stanu.
2021-03-19, 21:30
W piątek prezydent Andrzej Duda zainaugurował prace zespołu ds. sędziów pokoju, w którego skład weszli przedstawiciele Kancelarii Prezydenta, resortu sprawiedliwości oraz Sądu Najwyższego. Pracami pokieruje profesor Piotr Kruszyński, reprezentujący Stowarzyszenie na rzecz Nowej Konstytucji Kukiz'15.
Powiązany Artykuł
Powstał zespół ds. sędziów pokoju. Dziś prezydent zainauguruje jego prace
- Sędzia pokoju to instytucja wymiaru sprawiedliwości z ogromną tradycją historyczną - podkreślił mec. Piotr Andrzejewski - Ta tradycja jest zaczerpnięta z sędziów, którzy nie byli dożywotnio nominowani, tylko byli wybierani jako osoby zaufania publicznego na czas określonej kadencji, odpowiedzialni przed tymi, którzy złożyli na nich ten ciężar sprawowania wymiaru sprawiedliwości - tłumaczył adwokat.
- Rozmowa Kaczyński-Kukiz nt. sędziów pokoju. Prezes PiS "wyraził zainteresowanie"
- Paweł Kukiz: jestem wstępnie umówiony z prezydentem. Tematem sędziowie pokoju
Posłuchaj
Reforma wymiaru sprawiedliwości
Powiązany Artykuł
Sachajko: rozmawiamy z PiS ws. wprowadzenia instytucji sędziów pokoju
Jak przypomniał mec. Andrzejewski, "wszystkie instytucje wymiaru sprawiedliwości mają służyć temu, o czym mówi konstytucja". - Każdemu z nas służy prawo do sprawiedliwego, jawnego rozpoznania sprawy, bez nieuzasadnionej zwłoki przez właściwy, niezależny, bezstronny, niezawisły sąd - tłumaczył gość PR24. - To jest podstawowy cel funkcjonowania wszystkich instytucji wymiaru sprawiedliwości - podkreślił.
REKLAMA
Mec. Andrzejewski zaznaczył, że obecnie "mamy naruszenia konstytucji w ramach wykonywania władzy sądowniczej, głównie w zakresie tej zwłoki rozpoznawania spraw".
Zdaniem adwokata, Polska jest gotowa na głęboką reformę wymiaru sprawiedliwości. - Wydaje mi się, że dojrzewamy już do tego, aby się zastanowić nad bardziej głębszą sprawowania wymiaru sprawiedliwości, w tym celu, żeby rozładować coś, co jest wielką patologią III Rzeczypospolitej, w postaci wyemancypowania się sędziów - stwierdził gość PR24.
Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.
Audycja: "Temat dnia/Gość PR 24"
Prowadziła: Tadeusz Drozda
REKLAMA
Gość: mec. Piotr Andrzejewski, adwokat, wiceprzewodniczący Trybunału Stanu
Data emisji: 19.03.2021
Godz. emisji: 21.30
jbt/pr24
REKLAMA
REKLAMA