Konkurs "Polskie Serce Pękło. Katyń 1940". Znamy laureatów
Kamila Jedynak z IV Liceum Ogólnokształcącego im. Henryka Sienkiewicza w Częstochowie zwyciężyła w ogólnopolskim konkursie dla uczniów szkół średnich "Polskie serce pękło. Katyń 1940" w kategorii tekst piosenki. Utwór ze słowami laureatki został nagrany w studiu Polskiego Radia.
2021-04-13, 21:00
Powiązany Artykuł
![Katyń_663x364_pion.jpg](https://static.prsa.pl/images/adc2079f-0629-4aeb-8048-beb487a4ab34.jpg)
Józef Czapski: to był szok, oni wszyscy zostali zabici
Druga w tej kategorii była Dominika Liszkiewicz z I Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej-Curie w Pile, a trzecie miejsce zajęła Małgorzata Skowrońska z Zespołu Szkół nr 2 im. Unii Europejskiej w Rypinie.
- Zwycięska piosenka to niezwykle wzruszająca opowieść - mówi Agnieszka Kamińska, prezes Polskiego Radia, które jest patronem medialnym konkursu.
Posłuchaj
REKLAMA
W kategorii plastycznej konkursu "Polskie serce pękło. Katyń 1940" zwyciężyła Jagoda Sołtysiak z I Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Lubinie. Kolejne miejsca na podium zajęli Paweł Szczepanik - uczeń Technikum Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickim im. Świętego Józefa w Częstochowie i Artem Jakubiec - uczeń Zespołu Szkół Mechanicznych nr 3 w Krakowie.
Nazwiska uczniów nagrodzonych w tej kategorii odczytał minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. Jak mówił szef MON, pamięć o Katyniu i upowszechnianie wiedzy na temat ludobójstwa katyńskiego, są naszym obowiązkiem.
Posłuchaj
REKLAMA
Z kolei Andrzej Duda w słowie do uczestników konkursu "Polskie serce pękło. Katyń 1940" podkreślił, że bez Katynia nie zrozumiemy współczesnej Polski. Prezydent dodał, że Polaków pomordowanych w Katyniu miliony ich rodaków otoczyły czcią i pamięcią. - Polacy, którzy dzisiaj się kształcą, pracują, tworzą nowe elity, budują Polskę niepodległą, czyli państwo nowoczesne, silne i bezpieczne - mówił.
Powiązany Artykuł
Katyń - zobacz serwis historyczny
Posłuchaj
Podczas uroczystości ogłoszenia laureatów konkursu poświęconego zbrodni katyńskiej marszałek Sejmu Elżbieta Witek powiedziała, że "kiedy patrzymy na Katyń, widzimy miejsce przeklęte, w którym pękło polskie serce". Z kolei minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński, który ogłosił laureatów w kategorii plastycznej, podziękował uczestnikom konkursu za świadectwa żywej pamięci o tych, którzy zginęli w Katyniu.
REKLAMA
Posłuchaj
"Polskie serce pękło. Katyń 1940" to konkurs skierowany do uczniów szkół ponadpodstawowych. Ma upamiętnić ofiary zbrodni ludobójstwa popełnionej przez funkcjonariuszy NKWD na polskiej elicie. Celem konkursu jest także odkłamanie zafałszowanego obrazu zbrodni katyńskiej. 13 kwietnia 1990 roku Rosjanie przyznali się do mordu na polskich oficerach - po 50 latach od jego dokonania.
REKLAMA
Posłuchaj
4 tys. prac
Na konkurs napłynęło prawie cztery tysiące prac. Były nadsyłane w trzech kategoriach: plastycznej, w której zadaniem uczestnika było przygotowanie projektu plakatu na temat związany ze Zbrodnią Katyńską; literackiej, w której uczestnicy mieli napisać prace pisemne na temat "Współczesny wymiar kłamstwa katyńskiego", oraz kategorii tekst piosenki poświęcony zbrodni katyńskiej.
W skład Komitetu Honorowego II konkursu "Polskie Serce Pękło. Katyń 1940" wchodzą: prezydent Andrzej Duda jako przewodniczący, marszałek Sejmu Elżbieta Witek, minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak oraz minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.
REKLAMA
Patronem medialnym konkursu jest Polskie Radio.
dn
REKLAMA