Biskup Wróbel: Kościół jest za szczepieniem oraz ratowaniem życia i zdrowia ludzkiego
- Kościół jest jak najbardziej za szczepieniem się i ratowaniem zdrowia i życia ludzkiego - mówi Polskiemu Radiu biskup Józef Wróbel, przewodniczący Zespołu Ekspertów Konferencji Episkopatu Polski do spraw Bioetycznych.
2021-04-14, 20:03
W ten sposób odniósł się do medialnych reakcji na opublikowane dziś stanowisko w sprawie szczepionek firm AstraZeneca i Johnson&Johnson. Biskup wskazał w nim, że technologia produkcji tych preparatów budzi poważny sprzeciw moralny.
Powiązany Artykuł

Fałszywe szczepionki przeciw COVID-19. Jak nie dać się oszukać?
- Z jednej strony, jeżeli katolicy mogą wybierać, to niech wybierają to, co jest moralnie słuszne, ale jeżeli nie mają wyboru, to niech korzystają z tego, co oferuje nam państwo czy rząd. Wyraźnie mówimy, że korzystanie z tych szczepionek, mimo że budzą zastrzeżenia moralne, wcale nie oznacza zaciągnięcia winy moralnej czy sprzeciwienia się tym szczepieniom - mówi Polskiemu Radiu biskup.
REKLAMA
Posłuchaj
Jak napisał w stanowisku biskup Wróbel, w produkcji szczepionek AstraZeneca i Johnson&Johnson korzysta się z linii komórkowych stworzonych na materiale biologicznym pobranym od abortowanych płodów. Katolikom zaleca się, by w miarę możliwości wybrali taką szczepionkę, która nie budzi zastrzeżeń moralnych - dodaje.
"Szczepienie obowiązkiem moralnym"
- Istnieją jednak takie sytuacje egzystencjalne, zawodowe, uwarunkowań społecznych, grup, gdzie wybór jest ograniczony. Zdecydowano w ramach systematyzacji szczepień, że ta grupa zawodowa korzysta z tej szczepionki. W takim wypadku taka osoba może poddać się szczepieniu nie ponosząc winy moralnej - zaznaczył.
Biskup powiedział, że zamanifestowanie sprzeciwu wobec aborcji jest dla każdego katolika koniecznością. Jeśli chodzi o szczepienie każdy musi roztropnie podejmować odpowiedzialne decyzje w swoim sumieniu - dodaje. - Szczepienie się jest pewnym obowiązkiem moralnym, ale odnośnie tego jak, kiedy i czym - tu każdy musi sam w swoim sumieniu zdecydować - dodaje biskup.
REKLAMA
Przewodniczący Zespołu Ekspertów Konferencji Episkopatu Polski do spraw Bioetycznych zaznaczył, że dokument został przedstawiony w imieniu całego Episkopatu. Zachęcił każdego do zapoznania się z pełnym tekstem na stronie KEP. W stanowisku podkreślono, że szczepionki wykorzystujące mRNA - firm Pfizer i Moderna - nie budzą poważnych przeciwwskazań etycznych, gdyż w ich produkcji nie korzystano z linii komórkowych stworzonych na bazie tkanek płodów abortowanych - do ich produkcji nie są wymagane linie komórkowe.
dn
REKLAMA