II Międzynarodowy Festiwal Filmowy o Totalitaryzmach "Echa Katynia". Przegląd online

Ponad 20 różnych filmów z całego świata nawiązujących do tematyki wpływu i konsekwencji systemów totalitarnych na narody i jednostki zostanie pokazanych podczas II Międzynarodowego Festiwalu Filmowego o Totalitaryzmach "Echa Katynia". Przegląd organizowany jest online przez Instytut Pamięci Narodowej.

2021-04-15, 07:35

II Międzynarodowy Festiwal Filmowy o Totalitaryzmach "Echa Katynia". Przegląd online
Plakat. Foto: Biuro Edukacji IPN

Dyrektor Biura Edukacji IPN Adam Hlebowicz wyjaśnia, że ideą festiwalu jest ukazanie, jakie piętno na społeczeństwach odcisnęły totalitaryzmy w czasie i po II wojnie światowej, ale i wskazanie współczesnych zagrożeń. - Totalitaryzmy ideologiczne przeminęły, ale pamiętamy o tym, że istnieją takie kraje jak Korea Północna, Chiny czy Kuba - mówi.

Posłuchaj

Adam Hlebowicz: Chodzi o to, żebyśmy się nauczyli patrzeć mądrze na tę byłą rzeczywistość, ale także na to, co się dzieje teraz (IAR) 0:23
+
Dodaj do playlisty

 

Dyrektor Biura Edukacji dodaje, że drugi wymiar Festiwalu to przypomnienie, że ideologie totalitarne odżywają i ciągle są groźne, dlatego prezentowane filmy mają spowodować, by "patrzeć mądrze na tę byłą rzeczywistość, ale także na to, co się dzieje teraz".

REKLAMA

Nie tylko filmy, ale i warsztaty, i dyskusje

Powiązany Artykuł

1200_Katyń_shutterstock.png
Hlebowicz: prawda o Katyniu to fundament polskiej niepodległości

Adam Hlebowicz wyjaśnia, że podczas Festiwalu zaprezentowane zostaną bardzo różnorodne filmy. Przeważają dokumenty, są animacje i pełnometrażowe filmy fabularne. Na Festiwal swoje produkcje nadesłali głównie twórcy z krajów Europy Środkowej i Wschodniej, które szczególnie mocno dotknęła zarówno okupacja niemiecka jak i sowiecka. W ich filmach pojawia się właśnie "zagadnienie i tej opresji brunatnej, i tej czerwonej, a twórcy filmowi podejmują te tematy i mierzą się z nimi w sposób bardzo ciekawy" - podkreśla Adam Hlebowicz.

Posłuchaj

Adam Hlebowicz: coś co nas cieszy to fakt, że na festiwalu będą filmy naszych sąsiadów. Wiadomo, że Europa Środkowo-Wschodnia przeżyła i komunizm i nazizm - twórcy podejmują ten temat i mierzą się z nim w ciekawy sposób (IAR) 0:26
+
Dodaj do playlisty

 

Podczas Festiwalu odbędzie się kilka warsztatów i dyskusji. Warsztaty są skierowane do filmowców i będą poświęcone tematom: co można wydobyć z archiwów?, co można znaleźć i wydobyć z archiwum IPN?. Dyskusje będą poświęcone filmowi historycznemu, temu jak edukować nowocześnie i za pomocą jakich multimediów. Trzecia dyskusja będzie poświęcona polskiej młodzieży i jej stosunkowi do historii.

REKLAMA

Posłuchaj

Adam Hlebowicz: Warsztaty mają po pierwsze nauczyć każdego twórcę, który chce się zmierzyć z filmem historycznym m.in. co można wydobyć z archiwów (IAR) 0:27
+
Dodaj do playlisty

 

Czytaj także:

II Międzynarodowy Festiwal Filmowy o Totalitaryzmach "Echa Katynia" potrwa do 18 kwietnia. Filmy można oglądać za darmo po wcześniejszej rejestracji na stronie totalitaryzmy.pl, tam też znajduje się pełny program Festiwalu.

REKLAMA

st

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej