Piekło KL Dachau w relacjach świadków i historyków. Na festiwalu "Echa Katynia" film o tragedii polskiego duchowieństwa
Dokument "Krzyż ponad swastyką" w reżyserii Hanny Etemadi ukazujący tragedię polskiego duchowieństwa w czasie II wojny światowej można oglądać w ramach II. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego o Totalitaryzmach "Echa Katynia". Wydarzenie organizowane jest online przez Instytut Pamięci Narodowej.
2021-04-18, 07:25
Powiązany Artykuł
Hlebowicz: prawda o Katyniu to fundament polskiej niepodległości
Posłuchaj
Dyrektor Biura Edukacji IPN Adam Hlebowicz wyjaśnia, że Hanna Etemadi w filmie "Krzyż ponad swastyką" ukazała wstrząsające fakty związane z tragicznym losem polskich duchownych. Większość z nich została uwięziona w KL Dachau, i choć wydawało się, że wiele o nich już wiadomo, wielu zostało beatyfikowanych, to reżyserka wydobyła przerażające fakty o ich męczeństwie - wyjaśnia dyrektor Hlebowicz.
Posłuchaj
Wspomnienia ocalałych z piekła
W filmie zostały wykorzystane wspomnienia ocalałych z piekła KL Dachau oraz archiwalne fotografie i rysunki ukazujące obozową rzeczywistość. W filmie wypowiadają się historycy, którzy wyjaśniają przyczyny bestialskiej polityki III Rzeszy Niemieckiej wobec duchowieństwa, a aktorzy wcielają się w świadków historii.
Posłuchaj
KL Dachau pełnił funkcję głównego obozu dla duchownych z Kościołów chrześcijańskich. Wedle szacunków Kościoła katolickiego, do KL Dachau zostało zesłanych około 3 tysięcy zakonników, diakonów, księży i biskupów katolickich, 1778 - było Polakami - 895 poniosło męczeńską śmierć.
Czytaj także:
- Nie żyje ksiądz Stanisław Kicman. Ocalały z Rzezi Woli miał 83 lata
- Ocalała z Zagłady: mam wiele uczucia i wdzięczności dla Polski i dla Polaków, bo oni mnie uratowali
- Polscy dyplomaci ratujący Żydów. Odbyła się debata nt. Grupy Ładosia
W ramach II Międzynarodowego Festiwalu Filmów o Totalitaryzmach "Echa Katynia" do północy można oglądać za darmo ponad 20 filmów - dokumentów, animacji i pełnometrażowych fabuł z kilkunastu krajów. Projekcje są możliwe po wcześniejszej rejestracji na stronie totalitaryzmy.pl, tam też znajduje się program Festiwalu.
REKLAMA
mbl
REKLAMA