78. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim. Jak co roku zawyją syreny alarmowe
Mija 78 lat od wybuchu powstania w getcie warszawskim. W obliczu planowanej likwidacji getta, pozostający w nim Żydzi zaatakowali Niemców. Tym samym rozpoczęło się pierwsze w Europie powstanie miejskie w trakcie II wojny światowej. Jak co roku o godz. 12.00 w stolicy zawyją syreny.
2021-04-19, 06:35
Powiązany Artykuł
Powstanie w getcie warszawskim. Zobacz serwis specjalny
Powstanie w getcie warszawskim rozpoczęło się 19 kwietnia 1943 r. Było pierwszym w okupowanej Europie miejskim zrywem przeciw Niemcom, aktem o charakterze symbolicznym, zważywszy na nikłe szanse powodzenia.
- Michael Schudrich: Żydzi chcieli walczyć w Warszawie, to był ich dom
- 78. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim. Węgrzynek: opór zaskoczył Niemców
W nierównej, trwającej prawie miesiąc, walce słabo uzbrojeni bojownicy Żydowskiej Organizacji Bojowej i Żydowskiego Związku Wojskowego stawili opór oddziałom SS, Wehrmachtu, policji bezpieczeństwa i formacjom pomocniczym. W tym czasie Niemcy zrównali getto z ziemią, metodycznie paląc dom po domu.
Posłuchaj
8 maja 1943 r. w schronie przy ul. Miłej 18 samobójstwo popełnił przywódca powstania Mordechaj Anielewicz wraz z grupą kilkudziesięciu bojowników. Nielicznym powstańcom udało się kanałami wydostać z płonącego getta.
REKLAMA
Powiązany Artykuł
"Jak zginąć, to w walce". Krzysztof Jabłonka o powstaniu w getcie warszawskim
Żółte kwiaty symbolem walki o godność
Jeden z dowódców powstania Marek Edelman co roku w rocznicę zrywu otrzymywał od nieznajomej osoby bukiet żółtych kwiatów, które po latach stały się symbolem walki Żydów o godność.
Dziś odbędą się oficjalne obchody 78. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim. Jak co roku o godz. 12.00 w stolicy zawyją syreny.
pb
REKLAMA