Jan Józef Kasprzyk: Trzecia Rzesza odrzuciła wartości, które stanowiły fundament Europy

- Te miejsca wołają o to, byśmy nigdy nie zapomnieli - mówił w 76. rocznicę wyzwolenia niemieckich obozów koncentracyjnych KL Ravensbrück i KL Sachsenhausen Jan Józef Kasprzyk. Na Powązkach Wojskowych w Warszawie Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych złożył kwiaty i zapalił znicze przy symbolicznej mogile - pomniku poświęconym Polkom zamordowanym w obozie Ravensbrück. 

2021-04-19, 16:38

Jan Józef Kasprzyk: Trzecia Rzesza odrzuciła wartości, które stanowiły fundament Europy
Szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk (C) podczas uroczystości upamiętniających 76. rocznicę wyzwolenia niemieckich nazistowskich obozów koncentracyjnych KL Ravensbrueck i KL Sachsenhausen. Foto: PAP/Tomasz Gzell

- To co stało się w tym obozie i innych miejscach kaźni, było wynikiem odrzucenia przez narodowosocjalistyczną niemiecką Trzecią Rzeszę tych wszystkich wartości, które od wieków stanowiły fundament Europy i świata (...) Niemcy odrzucili zasadę ewangelicznej miłości bliźniego - zaznaczał.

Hanna Nowakowska - wiceprzewodnicząca Międzynarodowego Komitetu Ravensbrück zapowiedziała powstanie forum informacyjnego o obozach koncentracyjnych.

Powiązany Artykuł

auschwitz 1200.jpg
"Piekło już widziałam" - posłuchaj reportażu Joanny Bogusławskiej

- My Polacy doskonale wiemy, co działo się w obozach, ale za granicą ta wiedza jest mała. To forum stawia sobie za cel, by to zmienić i pokazywać fakty, by nie było sytuacji, gdy ktoś mówi o Polakach rzeczy, które nie są prawdziwe - dodała.

REKLAMA

Posłuchaj

Uroczystość upamiętniająca wyzwolenie obozów koncentracyjnych KL Ravensbrück i KL Sachsenhausen (IAR) 0:48
+
Dodaj do playlisty

 

Podczas uroczystości odmówiono też modlitwę, którą poprowadził ksiądz doktor Robert Ogrodnik, kapelan Rodziny Ravensbrück.

Przez obóz koncentracyjny KL Ravensbrück w latach 1939-1945 przeszło w sumie ponad 130 tysięcy więźniów, w tym około 40 tysięcy Polek, z których przeżyło jedynie 8 tysięcy. Kobiety z Polski stanowiły w obozie najliczniejszą grupę narodowościową. To głównie na obywatelkach Rzeczpospolitej wykonywano zbrodnicze eksperymenty pseudomedyczne. Obóz został wyzwolony przez Armię Czerwoną 30 kwietnia 1945 roku.

Powiązany Artykuł

zofia rysiowna pap 1200.jpg
Zofia Rysiówna: byłam więźniarką Ravensbrück

Z kolei przez obóz KL Sachsenhausen do końca wojny przeszło 200 tysięcy osób, z czego połowa poniosła śmierć. Najliczniejszą grupę więźniów stanowili Polacy. W listopadzie 1939 roku do obozu trafiło 170 profesorów i pracowników naukowych z krakowskich uczelni, aresztowanych przez Niemców w ramach akcji pacyfikacyjnej przeciwko polskiemu środowisku naukowemu "Sonderaktion Krakau".

REKLAMA

fc

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej