Warszawiacy nie chcą nowej "uchwały śmieciowej". Do sądu wpłynęło 12 skarg
Do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie wpłynęło dwanaście skarg na nową tzw. uchwałę śmieciową, która uzależnia wysokość opłat za wywóz odpadów w stolicy od zużycia wody. Sąd nie wyznaczył jeszcze terminów rozpraw.
2021-04-23, 15:42
Większość skarg, które wpłynęły do WSA, złożyły spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe. Wśród nich jest Warszawska Spółdzielnia Mieszkaniowa. Jej prezes Barbara Różewska powiedziała Informacyjnej Agencji Radiowej, że taki system rozliczania śmieci to dla mieszkańców zbyt wysokie i nieuzasadnione koszty.
Powiązany Artykuł
Warszawa: Wody Polskie chcą zmian cen za wodę i ścieki
- W imieniu naszych mieszkańców nie zgadzamy się ze sposobem naliczania opłat za śmieci, albowiem uważamy, że woda nie jest śmieciem, śmieci da się policzyć, i rozliczanie systemu śmieciowego nie może następować na podstawie wody zużytej w budynku. I to zaskarżyliśmy - powiedziała Barbara Różewska.
Posłuchaj
REKLAMA
Prezes Spółdzielni Mieszkaniowej "Stokłosy" - która także złożyła skargę do WSA - Krzysztof Berliński powiedział, że rozliczenie śmieci na podstawie zużycia wody jest wariantem najmniej sprawiedliwym.
- Błędy formalne i zły podział kosztów. Wody Polskie nie zaakceptowały taryf MPWiK za wodę i ścieki w Warszawie
- Podwyżki za wywóz śmieci w Warszawie. Radny PiS żąda dymisji wiceprezydenta Michała Olszewskiego
- "To kłamstwo Rafała Trzaskowskiego". Jacek Ozdoba o rzekomej winie rządu ws. podwyżek opłat za śmieci
Zwrócił uwagę, że lokale użytkowe, na przykład sklepy spożywcze, generują bardzo dużo śmieci, ale zużywają mało wody, więc zapłacą mało.
- Teraz w okresie epidemii, kiedy faktycznie wielu mieszkańców przebywa niemalże cały czas w mieszkaniach, to zużycie wody jest generowane. Pozostają też takie kwestie do rozstrzygnięcia, jak na przykład wnoszenie opłat przez lokale użytkowe, które generują przecież znaczną ilość odpadów, a jednak przyjęcie rozliczenia według zużycia wody nijak się ma do rzeczywistego generowania ilości odpadów - mówił Krzysztof Berliński.
REKLAMA
Posłuchaj
W skargach powtarzał się też między innymi zarzut przyjęcia przez Warszawę maksymalnej możliwej stawki, czyli 12,73 złotych za metr sześcienny zużytej wody oraz braku górnej granicy opłaty.
Nie tylko spółdzielnie skarżą się do WSA
Poza spółdzielniami i wspólnotami mieszkaniowymi nową uchwałę śmieciową zaskarżyła także Prokuratora Okręgowa w Warszawie. Jedna skarga wpłynęła też od osoby fizycznej, ale sąd ją odrzucił.
REKLAMA
Opłata za śmieci uzależniona od zużycia wody obowiązuje w stolicy od 1 kwietnia. Wcześniej odpady były rozliczane ryczałtem - 65 złotych za gospodarstwo domowe w zabudowie wielorodzinnej i 94 złote w jednorodzinnej. Ten sposób rozliczenia także był zaskarżony do WSA (m.in. przez RSM "Praga").
Wojewódzki Sąd Administracyjny w styczniu uchylił część uchwały, która rozróżnia stawki w zależności od rodzaju zabudowy. Wyrok jest nieprawomocny. W marcu ratusz złożył odwołanie od wyroku WSA do Naczelnego Sądu Administracyjnego.
REKLAMA