MSWiA: uruchamiamy program rehabilitacji psychiatrycznej i psychologicznej dla tych, którzy przeszli COVID-19

MSWiA uruchamia program rehabilitacji pocovidowej, który skupia się na zdrowiu psychicznym pacjentów.Od pierwszego maja szpital resortowy w Złocieńcu przyjmie około pięćdziesięciu osób, które wymagają opieki psychiatrycznej bądź psychologicznej po przejściu choroby COVID-19. 

2021-04-24, 12:46

MSWiA: uruchamiamy program rehabilitacji psychiatrycznej i psychologicznej dla tych, którzy przeszli COVID-19

Na miejscu będą też specjaliści z dziedzin neurologii, pulmonologii, kardiologii i dietetyki. Wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker mówił, że to ważny pierwszy krok. - Pandemia przyniosła nam wiele nowych wyzwań o naturze psychiatrycznej i psychologicznej, do tej pory również nieznacznych - powiedział minister.

Szpital MSWIA w Złocieńcu położony jest w lesie, na Pomorzu Zachodnim. Dyrektor placówki, Ewa Giza, mówiła, że atmosfera miejsca również ma wpływ na przebieg rehabilitacji. - Wiem, jakie mogą być efekty wychodzenia z kryzysu, z problemów fizycznych. Namówiłam kolegów, byśmy podzielili się tym naszym pięknym miejscem u warunkami - dodała lekarka.

Powiązany Artykuł

depresja smutek dziecko shutterstock_638053987 1200.jpg
Depresja w pandemii. Psycholog: nastąpiło nasilenie w związku z trudną sytuacją

Pierwszy w Polsce ośrodek rehabilitacji dla pacjentów, którzy przeszli COVID-19, powstał we wrześniu w ubiegłego roku, w szpitalu MSWiA w Głuchołazach. Na leczenie w ramach tego programu przyjęto dotąd około 700 osób.

Sekretarz stanu w MSWiA, Błażej Poboży, mówi, że to było to innowacyjne rozwiązanie. - Z dumą możemy powiedzieć, że był to pierwszy w Europie i jeden z pierwszych na świecie takich ośrodków - dodaje.

REKLAMA

Posłuchaj

MSWiA uruchamia program rehabilitacji pocovidowej, który skupia się na zdrowiu psychicznym pacjentów. Relacja Karola Surówki (IAR) 1:00
+
Dodaj do playlisty

 

Program rehabilitacji pocovidowej ma być w Polsce rozszerzany. MSWiA poinformowało również, że polscy lekarze i naukowcy uczestniczą w badaniach nad tym, jakie mogą być długotrwałe powikłania po COVID-19. U około dwudziestu procent pacjentów, którzy przeszli tę chorobę, obserwuje się bardziej długotrwałe zaburzenia na tle kardiologicznym, pulmonologicznym, ale też neurologicznym.

nt

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej