more_horiz
Wiadomości

Ciężko chory na COVID-19 polski dyplomata wrócił z Indii. Dr Zaczyński podał nowe informacje

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2021 16:44
- Ewakuowany z Indii polski dyplomata przebywa w Wojewódzkim Szpitalu Zakaźnym przy ul. Wolskiej w Warszawie, jego rodzina w Centralnym Szpitalu Klinicznym MSWiA - poinformował dr Artur Zaczyński z CSK MSWiA. Jak dodał, wszyscy przebadani zostaną pod kątem zakażenia indyjskim wariantem koronawirusa.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: twitter.com/@RCB_RP
Indie Lotnisko Dworczyk tt-663.jpg
Polski dyplomata ciężko chory na COVID-19 ewakuowany z Indii. Błyskawiczna pomoc rządu

Chory na COVID-19 dyplomata, wraz z rodziną (również chorą żoną w ciąży oraz czwórką dzieci) został w niedzielę przetransportowany do Polski specjalnym samolotem. Akcję koordynowało Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.

Czytaj także:

Więcej szczegółów na temat ewakuacji Polaków przekazał w rozmowie z TVN24 dr Artur Zaczyński, zastępca dyrektora ds. medycznych Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie.

covid FORUM 1200.jpg
Wirusolog: jesteśmy po szczycie trzeciej fali, ale wciąż mamy dużo zakażeń i zgonów

"Zorganizowaliśmy wylot w pełnym zabezpieczeniu"

Jak powiedział, jeszcze przed wylotem stan zdrowia dyplomaty i jego żony był konsultowany z lekarzami z jego placówki.

- Określili jego stan jako na tyle poważny, że wymagał hospitalizacji. Z racji tej, że w Indiach nie ma możliwości zapewnienia opieki szpitalnej, nie ma dostępu do tlenu, Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, wraz z Lotniczym Pogotowiem Ratunkowym i pracownikami Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA połączyli siły. Zorganizowaliśmy wylot w pełnym zabezpieczeniu, zarówno epidemicznym, jak i w dwa stanowiska intensywnej terapii na pokładzie samolotu - relacjonował dr Zaczyński.

Dodał, że zabezpieczenie to zapewniono zarówno dyplomacie, jego ciężarnej żonie, jak i ich dzieciom.

Poinformował ponadto, że dyplomata przebywa obecnie w Wojewódzkim Szpitalu Zakaźnym przy ul. Wolskiej w Warszawie, natomiast jego bliscy - w CSK MSWiA. - Żona wymaga opieki ginekologiczno-położniczej, dzieci - opieki pediatrycznej, wobec tego tej rodzinie została zapewniona opieki zarówno w Centralnym Szpitalu Klinicznym MSWiA, jak i szpitalu zakaźnym przy ul. Wolskiej - wyjaśnił dr Zaczyński.

Jak dodał, wszyscy sześcioro przejdą odpowiednie badania, m.in. testy na obecność tzw. mutacji indyjskiej koronawirusa.

Wariant B.1.617

Wariant indyjski nie został dotąd szczegółowo zbadany i nie jest jasne, czy jest bardziej zaraźliwy lub odporny na szczepionki, lecz w Indiach, gdzie został wykryty po raz pierwszy, szerzy się w dużym tempie, powodując przeciążenie systemu opieki zdrowotnej. W reakcji na dramatyczną sytuację w Indiach wiele państw w Europie zamknęło granicę dla pasażerów z tego kraju.

***

***

Szczepionki przeciw COVID-19 (opr. Maciej Zieliński/PAP) Szczepionki przeciw COVID-19 (opr. Maciej Zieliński/PAP)

pb

Zobacz także

Zobacz także