"Był przedstawicielem cudownego pokolenia aktorów". Krzysztof Janczar wspomina swojego ojca Tadeusza Janczara
Aktor Krzysztof Janczar powiedział, że jego ojciec - również aktor Tadeusz Janczar - był przedstawicielem "cudownego pokolenia aktorów złotej ery filmu". 25 kwietnia przypada 95. rocznica urodzin Tadeusza Janczara - jednego z najpopularniejszych aktorów polskiej szkoły filmowej. Stworzył niezapomniane kreacje w filmach "Pokolenie" i "Kanał" Andrzeja Wajdy, "Pożegnaniach" Wojciecha Jerzego Hasa czy serialu "Dom" Jana Łomnickiego. Zmarł w 1997 roku.
2021-04-25, 18:56
W rozmowie z Polskim Radiem Krzysztof Janczar podkreślił, że jego ojciec należał do artystów, którzy mieli w sobie żar światowości. Przyznał, że patrząc na niektóre zdjęcia taty, przypominają mu się aktorzy amerykańscy.
Powiązany Artykuł
![Tadeusz Janczar_663x364.jpg](http://static.prsa.pl/images/d984e9d1-d9af-4481-a72d-24fc5185c09c.jpg)
Tadeusz Janczar: pierwszy w moim życiu był teatr
- Mój tata dokładnie tak i wyglądał, i miał taki nowoczesny sposób grania, o którym bardzo pięknie się wypowiadał pan Andrzej Wajda - wspomina syn aktora.
Jak mówił Krzysztof Janczar, jego ojciec był bardzo powściągliwy w filmowych środkach wyrazu.
- Miał umiejętność wewnętrznego skupienia się, introwertyczności, wewnętrznego smutku w oczach - mówił. - Z kolei w teatrze, na przykład w roli Czepca w "Weselu" Wyspiańskiego bardzo pięknie potrafił stanąć na scenie, wziąć kosę i huknąć głosem - dodał Krzysztof Janczar.
REKLAMA
Wspólnie nie tylko w domu
Aktor kilkakrotnie wystąpił z ojcem w filmie i teatrze, między innymi w "Pluskwie" Konrada Swinarskiego na scenie Teatru Narodowego. Jak powiedział, było to niezwykłe przeżycie.
- Ojciec był bardzo oddany swojej sztuce aktorskiej i traktował ten zawód z wielką estymą - wspominał Krzysztof Janczar.
Jak mówił, Tadeusz Janczar był zawsze przygotowany, miał szacunek do kostiumu i swojego miejsca w garderobie. Dodał, że w ten sam sposób stara się podchodzić do tego, co robi.
Wspaniałe pokolenie aktorów
Krzysztof Janczar powiedział, że jego ojciec należy do wspaniałego pokolenia aktorów, obok Tadeusza Łomnickiego, Gustawa Holoubka, Zbigniewa Zapasiewicza czy Adama Hanuszkiewicza, dla których trudno szukać następców we współczesnej kulturze.
REKLAMA
- Cóż to był za wspaniały teatr, taki teatr naprawdę szerokiego gestu Adama Hanuszkiewicza. Współpraca pomiędzy Adamem Hanuszkiewiczem a moim tatą była bardzo bliska, ogromnie się przyjaźnili, Adam się wobec mojego taty zawsze pięknie zachowywał - powiedział Krzysztof Janczar.
Kariera i odznaczenia
Tadeusz Janczar grał w teatrach Olsztyna i Łodzi, a także na scenach warszawskich - w Powszechnym, Rozmaitości i Narodowym. Zagrał między innymi w spektaklach: "Hamlet" Williama Shakespeare'a i "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego w reżyserii Adama Hanuszkiewicza, "Dwa teatry" Jerzego Szaniawskiego w reżyserii Andrzeja Łapickiego czy w "Szkole żon" Moliere'a w reżyserii Jana Kulczyńskiego. Wystąpił też w dramacie Stanisława Ignacego Witkiewicza "Jan Maciej Karol Wścieklica", "Rzeczy listopadowej" Ernesta Brylla czy "Panu Tadeuszu" Adama Mickiewicza.
Tadeusz Janczar był wielokrotnie odznaczany, między innymi otrzymał Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla kultury. Uhonorowano go także Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotem Krzyżem Zasługi i Odznaką "Zasłużony Działacz Kultury".
REKLAMA
Zmarł 31 października 1997 roku. Został pochowany w Warszawie na Cmentarzu Powązkowskim.
REKLAMA