X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"Potępiliśmy represje wobec polskiej mniejszości". Wiceszef MSZ rozmawiał z ambasador USA na Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2021 23:23
Sytuacja na Białorusi i polityka Rosji w regionie była tematem rozmowy wiceszefa MSZ Marcina Przydacza z ambasador USA na Białorusi Julie Fisher. "Jesteśmy zgodni w naszych ocenach. Wspólnie potępiliśmy stosowaną przez Mińsk politykę represji wobec polskiej mniejszości" - oświadczył wiceminister.
Protest na Białorusi - zdjęcie ilustracyjne
Protest na Białorusi - zdjęcie ilustracyjneFoto: Andrei Bortnikau/shutterstock

"Rozmowy z ambasador USA na Białorusi Julie Fisher o sytuacji na Białorusi i polityce Rosji w regionie. Jesteśmy zgodni w naszych ocenach. Wspólnie potępiliśmy stosowaną przez Mińsk politykę represji wobec polskiej mniejszości. Społeczeństwo nie może być ofiarą kryzysu sprowokowanego przez władze Białorusi" - napisał na Twitterze wiceminister spraw zagranicznych Marcin Przydacz.

Ataki na Polaków

Prezes Związku Polaków na Białorusi Andżelika Borys została w marcu zatrzymana i najpierw skazana na areszt za organizację "nielegalnej imprezy", za jaką władze uznały tradycyjny Jarmark Kaziuki. Potem została objęta postępowaniem karnym w związku z rzekomym "podżeganiem do nienawiści na tle narodowościowym" i "rehabilitacji nazizmu" i umieszczona w areszcie w Mińsku.

Czytaj więcej
forum-0607251114 (1).jpg
Tajne rozmowy na Kremlu. "Moskwa chce, by temat integracji Rosji i Białorusi zszedł z pierwszych stron gazet"

Borys i jeszcze trójce działaczy ZPB - Andrzejowi Poczobutowi, Irenie Biernackiej i Marii Tiszkowskiej grozi od pięciu do 12 lat więzienia. Wszyscy przebywają w areszcie, usłyszeli już zarzuty.

W połowie kwietnia aktywiści Związku Polaków na Białorusi Andrzej Pisalnik i Iness Todryk-Pisalnik po rewizji w ich mieszkaniu zostali przewiezieni do Mińska na przesłuchanie w sprawie karnej toczącej się wobec kierownictwa ZPB, w tym Andżeliki Borys i Andrzeja Poczobuta.

Władze zarzucają działaczom ZPB oraz aktywistce polskiej z Brześcia Annie Paniszewej (także w areszcie z takimi samymi zarzutami), że w czasie organizowanych imprez "wychwalali zbrodniarzy wojennych, w tym Romualda Rajsa Burego". Aktywiści odrzucają te oskarżenia jako bezpodstawne. Wszyscy zostali uznani przez białoruskich obrońców praw człowieka za więźniów politycznych.

ZPB to największa na Białorusi organizacja mniejszości polskiej. W 2005 r. władze w Mińsku pozbawiły ją rejestracji. Do celów statutowych działalności ZPB należy pielęgnowanie polskości, krzewienie polskiej kultury, nauka języka i pielęgnowanie miejsc pamięci.

Do przestrzegania międzynarodowych norm dotyczących traktowania mniejszości oraz wypuszczenia aktywistów wzywały Białoruś władze Polski, UE i innych państw.

Czytaj także:

jp

Czytaj także

Łukaszenka przekaże uprawnienia Radzie Bezpieczeństwa? "Na wypadek udanego zamachu"

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2021 15:55
Alaksandr Łukaszenka zapowiedział, że zamierza podpisać dekret o przekazaniu uprawnień prezydenta Radzie Bezpieczeństwa na wypadek, gdyby "kraj tego potrzebował". Białoruski dyktator wspomniał o takim dokumencie już przed tygodniem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Romaszewska: wygląda na to, że Łukaszenka w jakiś sposób dogadał się z Putinem

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2021 18:15
- Działania jakie prowadziły stolice w Rosji i na Białorusi, a dotyczące protestów społecznych, będą teraz finalizowane - mówiła w Polskim Radiu 24 Agnieszka Romaszewska, dyrektor TV Biełsat.
rozwiń zwiń