X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Zarzuty Banasia wobec działań CBA. Żaryn: nieuprawniona insynuacja

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2021 17:12
- Formułowanie oskarżeń pod adresem CBA o działania motywowane politycznie jest nieuprawnione i nosi znamiona insynuacji - przekazał rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn. - Takich działań nie podejmuje się ad hoc - dodał.
Marian Banaś
Marian BanaśFoto: ACh/ FORUM

 

1200_CBA.jpg
Sprawa Mariana Banasia i przeszukania CBA. Premier: to rutynowe czynności

Prezes NIK poinformował w środę, że funkcjonariusze CBA przeprowadzili przeszukanie w domu jego syna Jakuba Banasia. Według Mariana Banasia, działania operacyjne CBA wobec jego o syna nie mogą być rozpatrywane bez kontekstu, jakim jest opublikowanie we wtorek przez media wyników kontroli dotyczących organizacji wyborów korespondencyjnych w 2020 roku. Prokuratura Regionalna w Białymstoku podała wcześniej, że funkcjonariusze CBA w wytypowanym miejscach prowadzą przeszukania i ma to związek ze śledztwem dotyczącym m.in. podejrzeń nieprawidłowości w oświadczeniach majątkowych i deklaracjach podatkowych prezesa NIK.

"Szereg przygotowań", "skomplikowana logistyka"

Stanisław Żaryn powiedział, że czynności przeszukania i zabezpieczania dokumentacji na potrzeby śledztwa dotyczącego oświadczeń majątkowych składanych przez osobę pełniącą funkcję publiczną są realizowane w ramach postępowania prowadzonego przez CBA i Prokuraturę w Białymstoku. - Czynności te realizują uprawnione do tego instytucje. Potrzeba zabezpieczenia dokumentacji wynika z dotychczasowego przebiegu śledztwa i wniosków wyciągniętych z analizy dowodów zgromadzonych w tej sprawie - podkreślił.

Czytaj także: 

Jak oświadczył, "formułowanie oskarżeń pod adresem CBA o działania motywowane politycznie jest nieuprawnione i nosi znamiona insynuacji". - W związku z pojawianiem się twierdzeń, jakoby działania CBA zostały podjęte w związku z ostatnimi doniesieniami prasowymi informuję, że przeszukania są realizowane przez CBA w związku z wnioskami Biura złożonymi 10 marca br. i 9 kwietnia br. - wskazał rzecznik.

marian banas pap arch 1200.jpg
"Nie przestraszą mnie przeszukania". Marian Banaś nie poda się do dymisji

Posłuchaj
00:17 zaryn-setka-1 .mp3 Rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn powiedział Informacyjnej Agencji Radiowej, że czynności w tej sprawie trwają, ale nie może ujawnić szczegółów postępowania (IAR)

- Decyzje o przeszukaniach podjęto 22 kwietnia br. W czynnościach realizowanych przez CBA wzięło udział ponad 50 funkcjonariuszy Biura. Przeprowadzenie tych czynności wiąże się z szeregiem przygotowań i skomplikowaną logistyką - wskazał Żaryn. - Takich działań nie podejmuje się ad hoc - podkreślił rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych.

Śledztwo bez zarzutów

Rzecznik białostockiej prokuratury regionalnej Paweł Sawoń poinformował, że "na wniosek Centralnego Biura Antykorupcyjnego prokurator wydał postanowienie o dokonaniu przeszukań i zatrzymania rzeczy, w śledztwie dotyczącym składania fałszywych oświadczeń majątkowych przez osobę pełniącą funkcję publiczną. CBA realizuje dziś (środa) te postanowienia". Zastrzegł, że czynności trwają, a ze względu na dobro śledztwa nie będą udzielane szersze informacje, m.in. dotyczące zakresu tych przeszukań. Według mediów, funkcjonariusze CBA weszli m.in. do domu syna prezesa NIK.

Czytaj także: 

Podstawą śledztwa prowadzonego od półtora roku przez Prokuraturę Regionalną w Białymstoku, a dotyczącego oświadczeń majątkowych Mariana Banasia, są trzy zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa, które wpłynęły od grupy posłów opozycji w tym m.in. posła Jana Grabca (Koalicja Obywatelska), Generalnego Inspektora Informacji Finansowej oraz z Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Na początku marca ub. roku CBA dołączyło kolejne własne zawiadomienie. Jak dotąd w sprawie nikomu nie postawiono zarzutów.

print screen czarzasty 1200.jpg
Szef SLD: domagam się, aby Marian Banaś zrezygnował, a CBA i ABW zostały rozwiązane

Przeszukania w siedzibie NIK

Gdy w lutym 2020 r. CBA również przeprowadziło przeszukania, m.in. w biurze Mariana Banasia w siedzibie Najwyższej Izbie Kontroli oraz w jego domu, jego pełnomocnik złożył zażalenie, którego nie uwzględnił jednak białostocki sąd. Ocenił wtedy, że immunitet formalny i przywilej nietykalności przysługujący prezesowi NIK, nie obejmują jednak m.in. jego prywatnych nieruchomości. Podobnie ocenił fakt przeszukania gabinetu służbowego Mariana Banasia w siedzibie NIK; tu również uznał, iż immunitet i przywilej nietykalności nie dotyczy takiego miejsca.

Czytaj więcej: 

CBA dokonało wtedy przeszukań w sumie w dwudziestu wytypowanych miejscach - jak informowała wówczas Prokuratura Regionalna w Białymstoku - "mieszkaniach prywatnych szeregu osób, firmach oraz pomieszczeniach służbowych mieszczących się w siedzibie Najwyższej Izby Kontroli". 


mbl

Czytaj także

"Przełom w ściganiu korupcji". Cezary Gmyz o sprawie Józefa Piniora

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2021 21:59
- Dawniej procesy ciągnęły się w nieskończoność, bo wymagano wyjaśnienia wszystkich okoliczności. Od pewnego czasu Kodeks postępowania karnego daje możliwość skazania na podstawie materiału szczątkowego. Przyjęto zasadę znaną z innych systemów prawnych, że ważniejsze jest przecięcie procederu i przykładne ukaranie - mówił w Polskim Radiu 24 dziennikarz śledczy Cezary Gmyz, komentując sprawę Józefa Piniora. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

CBA zatrzymało byłych pracowników PKP. Usłyszeli zarzuty związane z niegospodarnością i wyrządzeniem szkody w mieniu

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2021 11:34
Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało pięciu byłych pracowników PKP SA, którym prokuratura zarzuca niegospodarność i wyrządzenie szkody w mieniu kolejowej spółki. Zatrzymani prowadzili w Warszawie agencję public relations, która otrzymywała zlecenia od PKP. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Łukasz Z. wychodzi z aresztu. Miał należeć do grupy przestępczej kierowanej przez Sławomira Nowaka

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2021 11:29
Sąd Okręgowy w Warszawie nie uwzględnił wniosku prokuratury o przedłużenie aresztu wobec Łukasza Z., który miał należeć do grupy przestępczej kierowanej przez byłego ministra transportu Sławomira Nowaka. Były doradca Ewy Kopacz wychodzi z aresztu po wpłaceniu 60 tysięcy złotych kaucji.
rozwiń zwiń