X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Kamienica, rzeźba, darowizna. Śledczy od kilkunastu miesięcy prześwietlają majątek Mariana Banasia

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2021 18:37
Śledczy od niemal półtora roku prowadzą śledztwo dotyczące m.in. podejrzeń nieprawidłowości w oświadczeniach majątkowych i deklaracjach podatkowych Mariana Banasia. W środę agenci CBA w związku ze sprawą przeszukali m.in. dom syna szefa NIK. On sam działania CBA łączy z publikacją wyników kontroli dotyczącej tzw. wyborów kopertowych.
Marian Banaś
Marian BanaśFoto: FotoNews/ FORUM

O sprawie majątku Mariana Banasia zrobiło się głośno we wrześniu 2019 r., kiedy to w "Superwizjerze" TVN podano informację o tym, że wpisał on do oświadczenia majątkowego m.in. kamienicę w Krakowie, gdzie mieścił się pensjonat oferujący pokoje na godziny, i że wynajem kamienicy o powierzchni 400 mkw, i dwóch mniejszych, miał przynosić rocznie 65,7 tys. zł dochodu. Według "Superwizjera" Banaś zaniżył w oświadczeniach dochody z wynajmu kamienicy w Krakowie, mowa była także o powiązaniach ze stręczycielami.

Marian Banaś 1200 F.jpg
Marian Banaś pozwał TVN za materiał "Superwizjera". "Odbieram to jako próbę szkalowania"

W przesłanym wówczas mediom oświadczeniu Marian Banaś napisał, że nie zarządzał pokazanym w programie hotelem, obecnie nie jest właścicielem tej nieruchomości, a materiał TVN odbiera jako próbę manipulacji, szkalowania i podważania dobrego imienia. Pozwał TVN SA i autora materiału, żądając przeprosin, sprostowania i wpłaty na cel społeczny.

Wątpliwości wzbudziły deklaracje podatkowe

W grudniu 2019 r. Prokuratura Regionalna w Białymstoku wszczęła śledztwo dotyczące m.in. podejrzeń nieprawidłowości w oświadczeniach majątkowych i deklaracjach podatkowych Banasia. Jak informował wówczas rzecznik białostockiej prokuratury regionalnej, prok. Paweł Sawoń, śledztwo dotyczy złożenia fałszywych oświadczeń o stanie majątkowym i podania nieprawdy co do wysokości posiadanych zasobów pieniężnych oraz innych dodatkowych danych o stanie majątkowym, w związku z osiągnięciem dochodu z wynajmu posiadanych nieruchomości.

Czytaj także: 

Sawoń dodał, że chodzi również o składanie - zawierających nieprawdę - deklaracji i zeznań podatkowych w podatku dochodowym od osób fizycznych, "poprzez niewykazywanie przychodów osiąganych z tytułu wynajmu nieruchomości, przez co narażono podatek na uszczuplenie, w kwocie dotąd nie ustalonej". To czyny kwalifikowane z Ustawy o ograniczeniu prowadzenia działalności gospodarczej przez osoby pełniące funkcje publiczne oraz z Kodeksu karnego skarbowego, za które grozi do pięciu lat więzienia.

1200_CBA.jpg
Sprawa Mariana Banasia i przeszukania CBA. Premier: to rutynowe czynności

Podstawą wszczęcia śledztwa przez białostocką prokuraturę były trzy zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa. Były to zawiadomienia od grupy posłów opozycji w tym m.in. posła Jana Grabca (KO), Generalnego Inspektora Informacji Finansowej oraz z Centralnego Biura Antykorupcyjnego, które sprawdzało oświadczenia majątkowe Banasia za lata 2015–2019. Później CBA dołączyło jeszcze jedno zawiadomienie. Według źródeł, do których w grudniu 2019 r. dotarł "Dziennik Gazeta Prawna", zastrzeżenia funkcjonariuszy CBA wzbudziła posiadana przez niego w domu gotówka w ilości przeszło 200 tys. zł.

2 miliony zł darowizny

Kolejne zastrzeżenia miały dotyczyć tego, że Marian Banaś nie wpisał do oświadczenia darowizny dla syna w wysokości niemal 2 mln zł, której dokonał po sprzedaży kamienicy w Krakowie. Nieruchomość - jak pisał "DGP" - Banaś zbył tuż przed wyborem na prezesa NIK. Według gazety syn Banasia miał przeznaczyć pieniądze na spłatę kredytu, który był zabezpieczony hipoteką na nieruchomości należącej do ojca. 

CBA zdaniem "DGP" miało się również zainteresować ulokowaniem ponad 60 tys. zł w rzeźbie, na czym szef NIK miał zarobić ok. 10 tys. zł. "Zazwyczaj odbywa się to poprzez zakup certyfikatów, a nie fizyczne nabycie dzieła sztuki. Ciekawe jest w tym wątku, kto oferował alternatywną inwestycję - chodzi o piramidę finansową opartą o rynek dzieł sztuki i rozkręconą przez Polkę ze szwedzkim paszportem. Sprawą od ponad dwóch lat zajmuje się prokuratura, a ludzie mieli łącznie stracić ok. 300 mln zł" - pisał "DGP".

Czytaj także: 

W lutym 2020 r. CBA przeprowadziło przeszukania, m.in. w biurze Mariana Banasia w siedzibie Najwyższej Izbie Kontroli oraz w jego domu. W tym samym miesiącu RMF FM podało, że funkcjonariusze CBA przeszukali mieszkanie syna Mariana Banasia w Wyszkowie. Śledczy w tym czasie mieli przeprowadzić przeszukiwania w 20 miejscach. Miały być one konsekwencją nowych ustaleń dowodowych pozyskanych w ramach postępowania prowadzonego przez CBA.

banas konfa forum 1200 .jpg
Zarzuty Banasia wobec działań CBA. Żaryn: nieuprawniona insynuacja

Służby "skrzętnie korzystają z możliwości sprawdzenia"

W marcu 2020 r. "Rz" podała, powołując się na swoje nieoficjalne ustalenia, że śledztwo dotyczące nieprawidłowości w majątku prezesa NIK rozszerzono o sprawę sprzedaży przez niego działki w Myślenicach. Banaś miał zbyć działkę, wchodząc jako wiceminister finansów do rządu Beaty Szydło. Jak pisała "Rz", chodzi o grunt, który w grudniu 2016 r. kupiła od Mariana Banasia samorządowa spółka – Myślenicka Agencja Rozwoju Gospodarczego (MARG). "Według CBA przepłaciła ok. 220 tys. zł" - napisała "Rz".

W październiku 2020 r. "Rzeczpospolita", powołując się na osobę znającą kulisy sprawy, podała, że w ramach prowadzonego śledztwa służby "badają szeroko rodzinne przepływy i interesy". To m.in. z tego powodu - jak napisano - CBA w lutym zabrało laptop i telefon syna prezesa NIK. Śledczy analizują także billingi z połączeń telefonicznych i kontaktów rodziny Banasiów.

Czytaj także: 

Zdaniem pełnomocnika Mariana Banasia, mec. Marka Małeckiego, który wypowiadał się wtedy dla "Rz", czas trwania śledztwa po złożeniu zawiadomienia "świadczy, iż albo materia sprawy jest znacznie trudniejsza, niż przedstawiały to media i organy ścigania, albo też tak długie postępowanie może być usprawiedliwieniem dla inwigilacji prezesa NIK i jego rodziny". Zdaniem Małeckiego, "służby skrzętnie korzystają z możliwości wszechstronnego sprawdzenia stanu majątkowego jego klienta", a jego zdaniem - przekraczają swoje uprawnienia.

"Rutynowe czynności CBA"

W środę Prokuratura Regionalna w Białymstoku poinformowała, że funkcjonariusze CBA w związku ze śledztwem prowadzą przeszukania w wytypowanych miejscach. O takie czynności wnioskowało do prokuratury CBA.

Banaś Marian East News 1200x660.jpg
Prof. Łukasz Młyńczyk: w sprawie Mariana Banasia nie rozumiem działań PiS

Jak poinformowała "Wirtualna Polska", agenci Centralnego Biura Antykorupcyjnego weszli do podwarszawskiego domu syna szefa NIK. Sam Marian Banaś, odnosząc się do akcji CBA, wskazał, że działania Biura wobec jego syna "nie mogą być rozpatrywane bez kontekstu, jakim jest opublikowanie wczoraj przez media wyników kontroli dotyczącej organizacji wyborów korespondencyjnych na urząd prezydenta RP". Według Onetu z dokumentów pokontrolnych wynika, że "Izba ma dowody stawiające w trudnym położeniu prawnym" szefa rządu Mateusza Morawieckiego oraz szefa KPRM Michała Dworczyka.

Premier Mateusz Morawiecki pytany w środę na konferencji prasowej o to, czy działania CBA mogą być odwetem politycznym za zapowiadany raport NIK, wyjaśnił, że są to rutynowe czynności CBA, a łączenie ze sobą jakichkolwiek faktów jest spekulacją.
Śledztwo dotyczące m.in. podejrzeń o złożenie fałszywych oświadczeń o stanie majątku Mariana Banasia cały czas prowadzone jest "w sprawie". Jak dotąd nikomu nie postawiono zarzutów. 


mbl

Czytaj także

Zlecał pracownikom zmiany w dokumentach. Po kontroli CBA jest wyrok dla b. dyrektora urzędu w Lublinie

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2021 11:12
Po kontroli Centralnego Biura Antykorupcyjnego zapadł nieprawomocny wyrok wobec byłego dyrektora Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kontrola Agencji Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej. CBA wykryło nieprawidłowości

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2021 07:43
 Centralne Biuro Antykorupcyjne zakończyło kontrolę Agencji Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej SA i stwierdziło nieprawidłowości.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dziewięć mieszkań Kropiwnickiego. Sprawie przyjrzy się CBA

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2021 17:40
CBA dokona analizy wniosku posła PiS Krzysztofa Sobolewskiego o zbadanie oświadczeń majątkowych posła KO Roberta Kropiwnickiego - poinformował Wydział Komunikacji Społecznej CBA.
rozwiń zwiń