Rzecznik rządu: apeluję do Budki, aby spojrzał w lustro i przekonał się, że warto zagłosować za środkami z UE
- Platforma Obywatelska, Borys Budka, który jeszcze w grudniu apelował do premiera o to, aby jak najszybciej przyjąć ustawę o zasobach własnych, obiecywał tutaj - w tym budynku, piętro niżej, obiecywał, że niezwłocznie przegłosują ustawę o zasobach własnych, dzisiaj nie powtórzy sobie tych słów przed lustrem i sam siebie ponownie nie przekona - mówił w czwartek rzecznik rządu Piotr Müller.
2021-04-29, 12:14
Powiązany Artykuł
Trzaskowski wbrew Budce negocjuje pieniądze z rządem. Buda: samorządowcy chcą środków z UE
W czwartek w Sejmie rzecznik rządu uczestniczył w konferencji na temat Krajowego Planu Odbudowy. - Zaskakuje nas to, że Platforma Obywatelska, która jeszcze w grudniu naciskała na to, żeby szybciej zrezygnować z negocjacji unijnych, czyli odpuścić więcej środków finansowych w imię szybkiego przyjęcia budżetu na szczycie, bo my proponowaliśmy twarde negocjacje po to, aby tych środków było więcej - podkreślił.
- Platforma Obywatelska, Borys Budka, który jeszcze w grudniu apelował do premiera o to, aby jak najszybciej przyjąć ustawę o zasobach własnych, obiecywał tutaj - w tym budynku, piętro niżej, obiecywał, że niezwłocznie przegłosują ustawę o zasobach własnych, dzisiaj nie powtórzy sobie tych słów przed lustrem i sam siebie ponownie nie przekona. Ja apeluję do pana przewodniczącego Borysa Budki, aby jeszcze raz te słowa, które wypowiadał tutaj, w tym budynku w grudniu 2020 roku powtórzył przed lustrem i sam siebie jeszcze raz przekonał, że warto głosować za tymi pieniędzmi z Unii Europejskiej - podkreślił Müller.
REKLAMA
Kampania dotycząca funduszy unijnych
Pytany, czy będzie dodatkowe posiedzenie Sejmu ws. głosowania nad ratyfikacją ustawy o zasobach własnych, rzecznik rządu odpowiedział, że nie ma w tej chwili takiej decyzji i zależy to od marszałek Sejmu Elżbiety Witek, czy uzna to za konieczne, a może wystarczy poczekać na posiedzenie, które planowane jest na 19-20 maja.
Powiązany Artykuł
Terlecki: dogadaliśmy się z Lewicą w kluczowych kwestiach ws. Krajowego Planu Odbudowy
Müller był też pytany o kampanię dotyczącą funduszy unijnych. Jak przyznał, koszt tej kampanii jest analogiczny do innych kampanii społecznych np. prozdrowotnych czy dotyczących środków z UE. Podkreślił, że pieniądze na kampanię pochodzą ze środków rządowych.
We wtorek rząd przyjął projekt ustawy ws. ratyfikacji decyzji dotyczącej systemu zasobów własnych Unii Europejskiej; w środę wpłynął on do Sejmu. Ratyfikacja decyzji Rady Europejskiej z grudnia ub. roku jest niezbędna do uruchomienia wypłat z Funduszu Odbudowy UE. Podstawą do sięgnięcia po środki z Funduszu Odbudowy będzie Krajowy Plan Odbudowy (KPO) - dokument taki musi przygotować każde państwo członkowskie i przedstawić Komisji Europejskiej do końca kwietnia.
W Sejmie we wtorek odbyło się spotkanie przedstawicieli Lewicy z premierem Mateuszem Morawieckim ws. Funduszu Odbudowy i Krajowego Planu Odbudowy. Wśród propozycji Lewicy, które uzyskały poparcie w ramach KPO, jest m.in. 850 mln euro na wsparcie szpitali powiatowych, 300 mln euro dla poszkodowanych przez epidemię branż oraz zapewnienie, że 30 proc. z KPO trafi do samorządów. Podczas spotkania ustalono powołanie zespołów kontaktowych.
dn
REKLAMA