X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"Pamiętajmy o bezpieczeństwie". Więcej policjantów na drogach w czasie majówki

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2021 06:50
- Wydłużony weekend majowy może mieć wpływ na wzmożony ruch pojazdów oraz pieszych. W trosce o bezpieczeństwo na drogach pojawi się więcej policyjnych patroli - poinformował kom. Robert Opas z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji. Cały czas panuje stan epidemii i należy zachowywać się odpowiedzialnie - podkreślają policjanci.
Polska policjazdjęcie ilustracyjne
Polska policja/zdjęcie ilustracyjneFoto: Lubuska Policja

Na polskich drogach będzie więcej policjantów. - Do służby wyjadą m.in. policjanci ze specjalnych grup SPEED. Policjanci będą zwracać szczególną uwagę na przestrzeganie ograniczeń prędkości oraz właściwego zachowania wobec niechronionych uczestników ruchu - podkreślił komisarz.

- Ponadto podczas kontroli będą sprawdzać stan trzeźwości, w celu wyeliminowania kierujących pojazdami będących po spożyciu alkoholu lub podobnie działającego środka. Policjanci zwracać będą również uwagę na korzystanie przez użytkowników pojazdów z pasów bezpieczeństwa, a także właściwe przewożenie dzieci w pojazdach - tłumaczył Opas.

Wskazał, że od kilku lat rosnąca liczba jednośladów na polskich drogach wpływa na udział zdarzeń drogowych z udziałem użytkowników tych pojazdów. - Zdarzenia, w których uczestniczą motocykliści często pociągają za sobą poważne skutki. Przypominamy, więc na zwracanie szczególnej uwagi na użytkowników jednośladów, którzy są mniej widoczni na drodze niż kierujący samochodami - zaznaczył.

- Do motocyklistów apelujemy natomiast m.in. o dostosowanie prędkości do warunków ruchu i czytelne sygnalizowanie manewrów. Elementy odblaskowe na motocyklowej kamizelce zdecydowanie zwiększą widoczność kierującego jednośladem - zaapelował.

policja covid stock 1200.jpg
Liczne mandaty i pouczenia. Warszawska policja walczy z nieprzestrzeganiem obostrzeń

"Na bezpieczeństwo wpływa wiele czynników"

Komisarz Opas podkreślał, że na bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego wpływa wiele istotnych czynników. - M.in. sprawność pojazdu, stan psychofizyczny kierujących pojazdami, pogoda, a przede wszystkim respektowanie przepisów przez uczestników ruchu drogowego. Ponadto, bardzo ważna jest kultura jazdy oraz wzajemny szacunek, które wpływają na poczucie bezpieczeństwa, co w konsekwencji może przełożyć się na mniejszą liczbę zdarzeń w ruchu drogowym - tłumaczył.

Komisarz Robert Opas przekazał też dane dotyczące wypadków w zeszłych latach. - W tym samym okresie ubiegłego roku na drogach doszło do 185 wypadków (w 2019 r. - 252) , w których zginęło 26 osób (2019 - 21) a rannych zostało 208 osób (2019 - 297) - powiedział.

- Policjanci wyeliminowali też z ruchu 1111 (2019 r. - 1207) nietrzeźwych kierowców - dodał Opas.

Czytaj także:

Z kolei rzecznik Komendanta Głównego Policji insp. Mariusz Ciarka w rozmowie z PAP podkreślił, że podczas majówki należy zachowywać się odpowiedzialnie. - Stan epidemii w Polsce cały czas trwa. Obowiązują nadal określone ograniczenia, nakazy i zakazy - zaznaczył.

Inspektor Mariusz Ciarka zapowiedział, że policjanci będą zwracać uwagę na obowiązek zakrywania ust i nosa. - Będziemy również kontrolować kierujących i sprawdzać stan techniczny pojazdów, a w związku ze stanem epidemii zwracać również uwagę na przepisy sanitarne - podał.

- Pamiętajmy, że w nagłych przypadkach, kiedy potrzebujemy pomocy czy wsparcia możemy liczyć na policjantów. Będziemy starali się być głównie tam, gdzie naszej pomocy mogą oczekiwać obywatele - dodał Ciarka.

ks

Czytaj także

Szlaban na głupotę!

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2021 05:00
Przejazdy kolejowe to newralgiczne miejsca na drogowej mapie Polski. Wciąż dochodzi na nich do tragicznych wypadków z udziałem kierowców. Dziś podajemy przepis na bezpieczne pokonanie przejazdu kolejowego [ZAPISZ PROPORCJE SKŁADNIKÓW!]
rozwiń zwiń

Czytaj także

Odcinkowy pomiar prędkości na S8

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2021 11:00
Uwaga kierowcy! Niebawem na trasie S8 w Warszawie uruchomiony zostanie odcinkowy pomiar prędkości! Klamka zapadła! 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Świętokrzyskie: zatrzymano małżeństwo mogące mieć związek ze śmiercią 42-latka. Oboje byli pijani

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2021 17:15
Policja zatrzymała małżeństwo z Ostrowca Świętokrzyskiego, które może mieć związek ze śmiercią mieszkańca miasta. Ciało zmarłego zabezpieczono do sekcji zwłok - wykaże ona, jakich i ile konkretnie obrażeń mógł doznać 42-latek.
rozwiń zwiń