Majówka w górach. Deszczowe Beskidy, dużo śniegu w Karkonoszach

Pochmurny, deszczowy i chłodny jest początek majówki w Beskidach. Temperatura nie przekraczała w sobotę rano 10 st. - Warunki na szlakach turystycznych są dość dobre w niższych rejonach gór. Powyżej 1000 m npm leży sporo śniegu. Tam warunki są trudne - podali goprowcy.

2021-05-01, 12:06

Majówka w górach. Deszczowe Beskidy, dużo śniegu w Karkonoszach
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Forum/Jarek Praszkiewicz

- Szlaki są mokre, miejscami – w wyższych partiach – występuje na nich śnieg. Powyżej 1000 m npm jest nawet do 60 cm śniegu. Leży go sporo w partiach szczytowych Babiej Góry i Pilska. Przejście ze Skrzycznego a Malinowską Skałą też jest w śniegu. Dla odmiany na Klimczoku powyżej 1000 m npm śniegu nie ma - poinformował ratownik dyżurny Grupy Beskidzkiej GOPR.

Powiązany Artykuł

Flaga Polski ok.jpg
Majówka w Polskim Radiu


W sobotę rano było chłodno. W Szczyrku termometry wskazywały 9 st. C. Przy goprówkach w górach było 8 st. C. Widoczność w górach była lepsza niż w dolinach, gdzie miejscami nie przekraczała ona 500 m. Zachmurzenie było pełne. Od czasu do czasu padał deszcz.

Na Babiej Górze obowiązuje pierwszy stopień zagrożenia lawinowego. Niewielkie zagrożenie występuje tylko w żlebach, kotłach, pod przełamaniami terenu i na bardzo stromych stokach po północnej stronie masywu oraz w pojedynczych miejscach po południowej stronie. Wyzwolenie lawiny jest możliwe jedynie przy dużym obciążeniu dodatkowym w nielicznych miejscach na bardzo stromych stokach. Możliwe jest samoistne zejście małych i średnich lawin.

Turyści muszą być ostrożni

Turyści, którzy wybiorą się na pieszą wycieczkę, muszą się ubrać adekwatnie do warunków i zabrać ze sobą naładowany telefon komórkowy z aplikacją "Ratunek". Może to uratować życie.

Goprowcy poinformowali, że w Szczyrku nie ma dużego natężenia ruchu. - Pogoda zrobiła swoje - podali.

GOPR w razie wypadku można wezwać pod bezpłatnym numerem telefonu alarmowego: 985 lub 601 100 300.

Czytaj więcej:

Zagrożenie lawinowe w Bieszczadach

REKLAMA

W Bieszczadach powyżej 1000 m n.p.m. obowiązuje pierwszy, najniższy stopień zagrożenia lawinowego. Występuje ono m.in. w masywach Tarnicy, Wielkiej Rawki, Połoniny Caryńskiej oraz Szerokiego Wierchu. W sobotę w górach możliwe są także burze.

Jak zaznaczył ratownik dyżurny bieszczadzkiej grupy GOPR Arkadiusz Kawalec, w Bieszczadach śnieg można spotkać tylko na niektórych północnych stokach powyżej górnej granicy lasu. - Jego pokrywa wynosi tam od 10 do 100 cm - dodał.

Z kolei w bieszczadzkich dolinach nie ma już śniegu. Rano termometry, m.in. w Cisnej i Ustrzykach Górnych, pokazywały 10 stopni Celsjusza. Opady deszczu sprawiają, że szlaki turystyczne są błotniste i śliskie.

- W dolinach widać w promieniu dwóch kilometrów. Natomiast w partiach szczytowych widoczność jest ograniczona do 100 metrów - powiedział PAP Kawalec.

W Bieszczadach i Beskidzie Niskim w ciągu dnia mogą wystąpić burze. - W ich trakcie należy unikać otwartych przestrzeni. Nie wolno chronić się pod pojedynczymi drzewami i nie zostawać na graniach - przypomniał ratownik dyżurny. W ocenie GOPR, w górach jest duży ruch turystyczny. 

Powiązany Artykuł

przyroda
Gdzie wyjechać na majówkę? Zobacz nasze propozycje

Ponad metr śniegu w Karkonoszach

W Karkonoszach wciąż leży ponad metr śniegu. Ratownicy GOPR przestrzegają, że szalki górskie są mokre i miejscami oblodzone. W górach obowiązuje pierwszy stopień zagrożenia lawinowego.

Według komunikatu Karkonoskiej Grupy GOPR, w sobotę w szczytowych partiach Karkonoszach temperatura będzie wahać się w okolicach 0 stopnia Celsjusza. W ciągu dnia możliwe są opady deszczu, a wiatr w szczytowych partiach gór w porywach może osiągać 30 m/s.

Średnia pokrywa śniegu w górach ma ponad metr. W górnych partiach Karkonoszy szlaki są mokre i miejscami oblodzone. GOPR apeluje o do turystów o ostrożność. - Pamiętajmy o dodatkowym wyposażeniu w postaci raczków/raków, kijów trekkingowych, dodatkowej odzieży czy oświetleniu - wskazują ratownicy.

W Karkonoszach obowiązuje pierwszy stopień zagrożenia lawinowego.

kp

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej