Dzień Flagi i 100. rocznica III Powstania Śląskiego. Uroczystości z udziałem prezydenta

Uroczystości z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy odbędą się na Górze Świętej Anny w województwie opolskim. W tym rejonie doszło do największej bitwy, stoczonej między polskimi oddziałami powstańczymi a niemieckim Freikorpsem.

2021-05-02, 06:18

Dzień Flagi i 100. rocznica III Powstania Śląskiego. Uroczystości z udziałem prezydenta
Prezydent Andrzej Duda. Foto: Flickr.com/Jakub Szymczuk

- Powstanie było wielkim wydarzeniem, które miało decydujący wpływ na kształt odrodzonej Rzeczypospolitej - powiedział Polskiemu Radiu prezydencki minister Wojciech Kolarski.

Powiązany Artykuł

shutterstock flaga Polski 1200.jpg
Dzień Flagi. Nie tylko o historii barw narodowych

Jak przypomniał, wciąż upamiętniane są wydarzenia, które 100 lat temu doprowadziły do ukształtowania granic niepodległego państwa polskiego. - Obecność prezydenta na Górze Świętej Anny, w miejscu, gdzie toczyły się 100 lat temu zażarte walki, jest świadectwem szacunku dla powstańców śląskich, oddania im należnej chwały i pokazania, że to wydarzenie ma charakter wydarzenia państwowego, o najwyższej randze - podkreślił Wojciech Kolarski.

Czytaj także:

Wzorem upamiętnienia 100-lecia Bitwy Warszawskiej, Kancelaria Prezydenta przygotowała tablice dla samorządów z terenów objętych Powstaniami Śląskimi. - Jedna z tych tablic zostanie przekazana staroście strzeleckiemu - powiedział Wojciech Kolarski. - To będzie pierwsza tablica, która trafi w ręce przedstawiciela samorządu z Opolszczyzny. Pozostałe tablice będą przekazywane samorządowcom z województwa opolskiego i śląskiego, żeby zostawić trwały ślad tych obchodów, które zostaną zainicjowane na Górze Świętej Anny - dodał.

REKLAMA

Uroczystości

Uroczystości rozpoczną się o godz. 10 mszą świętą. Główną ceremonię przewidziano na godz. 12, wówczas z okazji Dnia Flagi zostanie uroczyście podniesiona flaga Rzeczypospolitej Polskiej.

Posłuchaj

Prezydent uczci Dzień Flagi i 100. rocznicę III Powstania Śląskiego. Relacja Karola Darmorosa (IAR) 0:50
+
Dodaj do playlisty

III Powstanie Śląskie wybuchło w nocy z 2 na 3 maja 1921 roku po niekorzystnym dla Polski wyniku plebiscytu na Górnym Śląsku. Było ostatnim z trzech zbrojnych zrywów polskiej ludności na tym obszarze. Na czele powstania stał Wojciech Korfanty, działacz chrześcijańskiej demokracji.

Walki z Niemcami trwały dwa miesiące, a najbardziej zacięte boje toczono o Górę Świętej Anny. Łącznie w powstaniu udział wzięło około 60 tysięcy Polaków. Po ustaniu walk Rada Ambasadorów zdecydowała o korzystniejszym dla Polski podziale Śląska. Z obszaru plebiscytowego, zamieszkanego przez ponad 2 miliony ludzi, do Polski przyłączono 29 procent terenu i 46 procent ludności. W Polsce znalazły się między innymi Katowice, Świętochłowice, Królewska Huta (Chorzów), Rybnik, Tarnowskie Góry i Pszczyna.

REKLAMA

dn

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej