X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Pijani powstańcy i bandy maruderów, czyli III powstanie śląskie według "Wyborczej"

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2021 07:45
"Niektóre oddziały zamieniły się w bandy maruderów. Przez brak dyscypliny powstańcy śląscy stracili krwawo zdobyty Kędzierzyn. W porcie »zarekwirowali« olbrzymie zapasy spirytusu. Gdy doszło do szturmu, wielu było zbyt pijanych, by stawić opór" - tak brzmi początek artykułu, którym "Gazeta Wyborcza" "uczciła" 100. rocznicę wybuchu III powstania śląskiego.
Na porządku dziennym były kradzieże, które dla niepoznaki nazywano rekwizycjami - podkreślono w tekście GW
"Na porządku dziennym były kradzieże, które dla niepoznaki nazywano rekwizycjami" - podkreślono w tekście "GW"Foto: FoKa/Forum; zrzut ekranu/wyborcza.pl/alehistoria
III powstanie śląskie_663_364.jpg
III powstanie śląskie - ostatni i zwycięski zryw Polaków na Śląsku

W artykule "Niechlubne karty III powstania śląskiego. Od planu zabicia Korfantego do bitwy przegranej w 10 minut" z jakiegoś powodu pominięto fakt, iż III powstanie śląskie było w rzeczywistości "zbrojną demonstracją" Ślązaków, którzy chcieli zjednoczenia swej ziemi rodzinnej z Polską - a nie przyłączenia całego Górnego Śląska.

Czytaj także:

Sukcesy pierwszego dnia powstania zostały potraktowane w tekście po macoszemu, a autor nazwał je jedynie "polskim blitzkriegiem". Tymczasem po kilku pierwszych dniach zrywu Wojciech Korfanty podjął wysiłki na rzecz jego zakończenia - na co jednak nie zgodzili się Niemcy.

Co ciekawe, autor poświęca wiele miejsca niemieckiej kontrofensywie z drugiej połowy maja 1921 r. - w tekście nie poinformowano jednak, iż Niemcom nie udało się osiągnąć zasadniczego celu - opanowania miast Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego.

Tytułową dziesięciominutową bitwą ma być według autora bitwa o Górę Św. Anny, która trwała... kilka dni.

"Na porządku dziennym były kradzieże..."

Pojedyncze incydenty zostały wyolbrzymione i sprawiają wrażenie, iż przykładowo - kradzieże - były wśród powstańców powszechne.

"Na porządku dziennym były kradzieże, które dla niepoznaki nazywano rekwizycjami. Nie czekając, aż ktoś się zatroszczy o nich, niektórzy powstańcy brali sprawy we własne ręce. Zdarzało się, że pobili oficerów, podejrzewając ich o to, że zdefraudowali pieniądze na żołd" - czytamy.

tvp.info/wyborcza.pl/twitter.com
pb

Czytaj także

100. rocznica wybuchu III powstania śląskiego. Prezydent podziękował za "niezwykłe świadectwo"

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2021 16:59
- Dziękuję wszystkim, którzy pamiętają o naszych bohaterach - powiedział prezydent Andrzej Duda w opublikowanym przez jego kancelarię spocie z okazji 100. rocznicy wybuchu III powstania śląskiego. W spocie wystąpił też pochodzący ze Śląska aktor Franciszek Pieczka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

100. rocznica powstania śląskiego. W Opolu odsłonięto pomnik ku czci poległych

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2021 16:52
Na cmentarzu komunalnym w Opolu odsłonięto w sobotę obelisk z nazwiskami 67 mieszkańców powiatu opolskiego, którzy zginęli w powstaniach śląskich.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Premier złożył kwiaty pod Pomnikiem Powstańców Śląskich w Katowicach

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2021 16:15
Premier Mateusz Morawiecki złożył w niedzielę po południu kwiaty pod Pomnikiem Powstańców Śląskich w Katowicach. Szef rządu oddał cześć walczącym powstańcom w 100. rocznicę III Powstania Śląskiego.
rozwiń zwiń