"Ogromny impuls dla rozwoju gospodarczego". Prezydent o Krajowym Planie Odbudowy
- Nie mam żadnych wątpliwości, że Krajowy Plan Odbudowy jest dokumentem bardzo ważnym i bardzo nam potrzebnym - powiedział prezydent Andrzej Duda. Według niego Fundusz Odbudowy jest niezwykle potrzebnym instrumentem całej Europie.
2021-05-04, 14:57
Prezydent pytany był na wspólnej konferencji prasowej z prezydent Estonii Kersti Kaljulaid, jak ocenia Krajowy Plan Odbudowy przygotowany przez rząd i przesłany Komisji Europejskiej, czy jego zdaniem odpowiada on na wszystkie wyzwania, które stoją przed naszym krajem.
Powiązany Artykuł
"NATO musi wyciągnąć wnioski". Prezydenci Polski i Estonii rozmawiali o Ukrainie i Nord Stream 2
- Nie mam żadnych wątpliwości, że Krajowy Plan Odbudowy jest dokumentem bardzo ważnym, generalnie bardzo nam potrzebnym - odpowiedział Andrzej Duda.
Dodał, że w Kancelarii Prezydenta odbył się szereg dyskusji na ten temat. - Poczynając od wcześniejszego spotkania z panem premierem Mateuszem Morawieckim w tej sprawie, kiedy pan premier przedstawiał mi swoją propozycję odnośnie tego Krajowego Planu Odbudowy, poprzez dyskusje także i o całym europejskim mechanizmie odbudowy po kryzysie związanym z koronawirusem - podkreślił prezydent.
- W moim osobistym przekonaniu należy patrzeć na to również, a może przede wszystkim tak, że jest to niezwykle potrzebny instrument dzisiaj Europie - powiedział Andrzej Duda.
REKLAMA
Zaznaczył, że Polska miała to szczęście, że stosunkowo dobrze, w sensie gospodarczym przeszliśmy pandemię koronawirusa. - Ale nie zmienia to faktu, że także i nam te fundusze związane z możliwością odbudowy są bardzo potrzebne - podkreślił prezydent.
Impuls dla gospodarki
Według niego, "z całą pewnością będą one stanowiły ogromny impuls dla naszego rozwoju gospodarczego".
- Dzisiaj, jeżeli ktoś zadaje pytanie, czy chcemy skorzystać z tej szansy, to odpowiedź ekspertów, z którymi ja się spotykałem, była jednoznaczna. Byłoby grzechem dzisiaj tę szansę porzucić i z niej nie skorzystać - dodał prezydent.
Powiązany Artykuł
Wołodymyr Zełenski: dziękuję Polsce za wspieranie Ukrainy na jej drodze do struktur europejskich
- Niech ta decyzja będzie na tak, idźmy w tym kierunku, róbmy wszystko, co możliwe, żeby w jak największym stopniu stworzyć te warunki, żeby Polska miała te możliwości rozwojowe - podkreślił Andrzej Duda.
REKLAMA
Odnosząc się do konsultacji w sprawie Krajowego Planu Odbudowy, prezydent zauważył, że zawsze znajdzie się ktoś, kto powie, że konsultacji nigdy dość. W jego ocenie jest to dzisiaj przede wszystkim odpowiedzialność większości parlamentarnej, odpowiedzialność premiera i rządu.
- Wierzę w to, że wyjdą z tej próby obronną ręką i że ten instrument, który tworzą, będzie najlepszy do tego, żeby polskiej gospodarce pomóc i żebyśmy wrócili na drogę dynamicznego rozwoju - zaznaczył Andrzej Duda.
"Estonia zaaprobuje ten fundusz"
Prezydent Estonii została zapytana, o to, kiedy Estonia zamierza podjąć decyzję w kwestii ratyfikacji decyzji Rady o zwiększeniu zasobów własnych Unii Europejskiej. - Moje przewidywanie jest takie, że Estonia zaaprobuje ten fundusz - odparła Kersti Kaljulaid. - Będziemy pracować w kierunku stworzenia Narodowego Planu Odbudowy - dodała.
Aby Fundusz Odbudowy został uruchomiony, wszystkie państwa członkowskie Unii Europejskiej muszą ratyfikować decyzję unijnych liderów o zwiększeniu zasobów własnych UE. Brak ratyfikacji tej decyzji wstrzymałby uruchomienie pakietu środków - zarówno z wieloletniego budżetu na lata 2021-2027, jak i Funduszu Odbudowy. Polska z unijnego budżetu i Funduszu Odbudowy ma otrzymać łącznie 770 mld zł.
REKLAMA
- Prezydent: dziękuję wszystkim, którzy godnie uczcili uchwalenie Konstytucji Rzeczypospolitej
- Debata z prezydentami państw regionu. Andrzej Duda: UE może być dużą rodziną
- Wspólna uchwała parlamentów Polski i Litwy. "Konstytucja 3 maja to wyraz odpowiedzialności elit"
Sejm we wtorek po południu, na dodatkowym posiedzeniu, ma zająć się rządowym projektem ustawy ws. ratyfikacji zasobów własnych Unii Europejskiej. Przełożenia posiedzenia Sejmu w tej sprawie domaga się Koalicja Obywatelska, aby poznać ostateczną wersję Krajowego Planu Odbudowy, który w poniedziałek został przesłany Komisji Europejskiej. Polskie Stronnictwo Ludowe o swojej decyzji ws. głosowania poinformuje podczas popołudniowej debaty w Sejmie. Lewica z kolei zapowiada poparcie ratyfikacji po uzyskaniu informacji od Komisji Europejskiej.
Każde państwo członkowskie musi przygotować i przesłać do Komisji Europejskiej Krajowy Plan Odbudowy, będący podstawą do wypłaty środków z unijnego Funduszu Odbudowy. W dokumencie wyodrębniono część grantową i pożyczkową. Z Funduszu Odbudowy Polska będzie miała do dyspozycji ok. 58 mld euro.
W poniedziałek po południu dokumenty związane z Krajowym Planem Odbudowy zostały oficjalnie złożone w Komisji Europejskiej, już w formalnej wersji, co zamyka proces składania KPO przez Polskę.
REKLAMA
nt
REKLAMA