more_horiz
Wiadomości

100. rocznica urodzin Jana Bytnara "Rudego". Jan Józef Kasprzyk złożył kwiaty na jego grobie

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2021 11:42
W dniu 100. rocznicy urodzin Jana Bytnara ps. Rudy szef Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk, w asyście żołnierzy Wojska Polskiego i harcerzy, złożył kwiaty na jego grobie na warszawskich Powązkach Wojskowych.
100. rocznica urodzin Jana Bytnara ps. Rudy
100. rocznica urodzin Jana Bytnara ps. RudyFoto: Twitter/UdSKiOR

1200x660-pap_19430101_06P-Jan-Bytnar.jpg
Jan Bytnar "Rudy". Bohater Szarych Szeregów

100 lat temu, 6 maja 1921 r., na świat przyszedł Jan Bytnar "Rudy" - harcerz Szarych Szeregów, żołnierz Armii Krajowej, jeden z dowódców warszawskich Grup Szturmowych, bohater "Kamieni na szaniec" Aleksandra Kamińskiego.

Członkiem konspiracji został już w 1939 roku. Brał udział m.in. w akcjach Organizacji Małego Sabotażu "Wawer" i dywersyjnej akcji "Wieniec II", a podczas akcji "Bracka" został ranny.

To on namalował słynną "kotwicę" na warszawskim pomniku Lotnika przy pl. Unii Lubelskiej. W marcu 1943 r. został odbity z rąk Niemców w czasie "Akcji pod Arsenałem", jednak zmarł kilka dni później w wyniku ran odniesionych podczas "przesłuchań" w siedzibie Gestapo w al. Szucha. Chwała Bohaterom! - napisano w mediach społecznościowych Urzędu.

pkur

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem