Sebastian Kaleta: opinia rzecznika generalnego TSUE to atak na Polskę
- To kolejny akt teatru politycznego - tak wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta odniósł się do opinii rzecznika generalnego Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej dotyczącej systemu dyscyplinarnego sędziów w Polsce. Zdaniem rzecznika, system jest sprzeczny z prawem UE.
2021-05-06, 16:44
Sebastian Kaleta powiedział podczas konferencji prasowej, że ta opinia to atak na Polskę, którym dyryguje były wiceminister w rządzie Donalda Tuska, a obecnie pierwszy rzecznik generalny TSUE Maciej Szpunar. - To on wyznacza rzeczników do spraw, o których dyskutujemy. Pan Maciej Szpunar wybiera zawsze tego samego rzecznika. To Ewgeni Tanczew. W czasach komunistycznych robił on zawrotną karierę prawniczą. Gdy Bułgaria przestała być krajem komunistycznym - z poparciem partii postkomunistycznej - jego kariera ciągle się rozwijała - mówił wiceszef Ministerstwa Sprawiedliwości.
Powiązany Artykuł
Pierwszy rzecznik generalny TSUE związany z Iustitią i PO? "Brak bezstronności wobec strony polskiej"
Wiceminister dodał, że Trybunał stosuje wobec Polski podwójne standardy. - Próbuje się Polskę odzierać z suwerenności i niezależności w ważnych reformach, których oczekują Polacy. My zdecydowanie będziemy bronić polskiej suwerenności - mówił Sebastian Kaleta.
Wiceszef resortu sprawiedliwości przypomniał, że 13 maja Trybunał Konstytucyjny zdecyduje, czy Polska powinna respektować decyzję Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej o zawieszeniu Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Chodzi o wniosek w sprawie wykonywania środków tymczasowych unijnego trybunału, które odnoszą się do kształtu ustroju i funkcjonowania konstytucyjnych organów władzy sądowniczej państwa.
Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego została utworzona na mocy nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym z grudnia 2017 roku. Wówczas modyfikacji uległa też procedura rozpoznawania spraw dyscyplinarnych.
REKLAMA
Posłuchaj
Rzecznik generalny unijnego Trybunału Sprawiedliwości w opinii stwierdził, że polskie ustawodawstwo dotyczące systemu odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów są sprzeczne z prawem Unii Europejskiej. Rzecznik ocenił skargę Komisji Europejskiej przeciwko Polsce dotyczącą systemu dyscyplinarnego dla sędziów z jesieni 2019 roku. Zdaniem Brukseli, nowy system środków dyscyplinarnych nie zapewnia niezależności i bezstronności Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego, w której zasiadają sędziowie wybrani przez Krajową Radę Sądownictwa, a tę powołuje Sejm.
Ocena rzecznika generalnego unijnego Trybunału Sprawiedliwości to sugestia dla sędziów Trybunału, którzy w większości posiłkują się opiniami rzeczników generalnych przy wydawaniu werdyktów.
- "To podwójne standardy". Kaleta o opinii rzecznika generalnego TSUE
- Rzecznik TSUE: polskie prawo ws. systemu odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów jest sprzeczne z prawem UE
- Orzeczenie TSUE ws. kredytów frankowych. Mec. Konopka: kruczki prawne mają znaczenie
Orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości w tej sprawie należy się spodziewać za kilka miesięcy.
nt
REKLAMA