Zbiorowe formy kultury na otwartym powietrzu, wytyczne dla kościołów. Nowe rozporządzenia

Zgodnie z opublikowanym Rozporządzeniem Rady Ministrów, od 15 do 28 maja zbiorowe formy kultury i rozrywki są możliwe tylko na otwartym powietrzu. Od 29 maja do 5 czerwca - również w pomieszczeniach zamkniętych. Z kolei w zgromadzeniach organizowanych w ramach działalności kościołów i innych związków wyznaniowych do 5 czerwca może uczestniczyć jedna osoba na 15 m², przy zachowaniu odległości nie mniejszej niż 1,5 m.

2021-05-06, 23:35

Zbiorowe formy kultury na otwartym powietrzu, wytyczne dla kościołów. Nowe rozporządzenia
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: shutterstock.com/lev radin; sasiko kaan

Powiązany Artykuł

ludzie FORUM 1200.jpg
Wkrótce zniesienie obowiązku noszenia maseczek na otwartym powietrzu. Jest rozporządzenie rządu

Jedno z rozporządzeń dotyczy podmiotów działalności twórczej - m.in. teatrów i kin - z wyłączeniem zespołów muzycznych i grup cyrkowych.

Czytaj także:

Widzom ma być udostępnione co drugie miejsce na widowni, lecz nie więcej niż 50 proc. liczby miejsc. W przypadku, gdy miejsca na widowni nie są wyznaczone, musi zostać zachowane minimum 1,5 m dystansu społecznego pomiędzy członkami publiczności - nie dotyczy to widzów, którym towarzyszą dzieci poniżej 13. roku życia lub osoby niepełnosprawne, jak również osób wspólnie zamieszkujących bądź gospodarujących.

Obowiązuje również nakaz zakrywania ust i nosa za pomocą maseczki. Zabronione jest spożywanie napojów i posiłków.

REKLAMA

Również od 29 maja możliwe będzie wykonywanie zadań edukacyjnych i animacyjnych oraz prowadzenia zajęć w domach kultury i świetlicach - liczba uczestników nie może przekraczać 15 osób, konieczne jest zachowanie 1,5 m dystansu społecznego i przestrzeganie obowiązku zakrywania ust i nosa. Zabronione jest spożywanie napojów i posiłków.

Powiązany Artykuł

niedzielski free 663.jpg
Minister zdrowia: osiągnęliśmy ok. 50-procentową odporność populacyjną

Do 5 czerwca prowadzenie działalności przez muzea, galerie sztuki oraz inne instytucje kultury prowadzące działalność wystawienniczą zostało uznane za dopuszczalne, z zachowaniem restrykcji sanitarnych - na 15 m² powierzchni obiektu może przebywać tylko jedna osoba (nie dotyczy to udostępniania zbiorów, znajdujących się na wolnym powietrzu, czyli zwiedzania lasów, parków i ogrodów zabytkowych należących do instytucji kultury oraz innych podmiotów), obowiązuje nakaz zakrywania nosa i ust maseczką.

Rozporządzenie Rady Ministrów ws. ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii opublikowano w Dzienniku Ustaw.

Zasady bezpieczeństwa w kościołach

W kościołach podtrzymano nakaz zakrywania ust i nosa w pomieszczeniach zamkniętych z wyłączeniem osób sprawujących kult religijny.

REKLAMA

Rozporządzenie jest realizacją zapowiedzi premiera Mateusza Morawieckiego i ministra zdrowia Adama Niedzielskiego, dotyczących m.in. odmrażania gospodarki.

Wskazano, że do 14 maja zgromadzenia organizowane w ramach działalności kościołów i innych związków wyznaniowych mogą się odbywać w budynkach lub w innych obiektach kultu religijnego, jeśli na jednego uczestnika przypada 15 m² i między osobami zachowana jest odległość nie mniejsza niż 1,5 m.

Z tego limitu wyłączone pozostają osoby sprawujące kult religijny, osoby dokonujące pochówku, zatrudnione przez zakład lub dom pogrzebowy.

Zaznaczono, że uczestnicy uroczystości organizowanych na powietrzu "powinni przebywać w odległości nie mniejszej niż 1,5 m od siebie i obowiązuje ich nakaz zakrywania ust i nosa, z wyłączeniem osób sprawujących kult religijny".

REKLAMA

Zgodnie z rozporządzeniem od 15 maja 2021 r. do 5 czerwca 2021 r. dalej obowiązują wcześniejsze limity osób w kościołach.

Co w przypadku zgromadzenia w budynku?

Kiedy zgromadzenie organizowane w ramach działalności kościołów i innych związków wyznaniowych odbywa się w budynku, może w nim uczestniczyć jedna osoba na 15 m², przy zachowaniu odległości nie mniejszej niż 1,5 m.

Uczestników zgromadzeń religijnych w budynkach w dalszym ciągu obowiązuje nakaz zakrywania ust i nosa. Z obowiązku wyłączone są sprawujący kult religijny.

REKLAMA

Od 15 maja osoby biorące udział w zgromadzeniach na otwartym powietrzu, jeśli przebywają w odległości nie mniejszej niż 1,5 m, nie muszą zakrywać ust i nosa.

Rozporządzenie wchodzi w życie 8 maja 2021 r.

Działalność hoteli

Od 8 maja do 5 czerwca przywrócona ma być działalność hoteli, ale z limitem 50 proc. zajętych pokoi, 15 maja mogą ruszyć ogródki gastronomiczne - wynika z kolejnego, opublikowanego rozporządzenia Rady Ministrów.

Przewiduje ono, że od 8 maja do 5 czerwca przywrócona zostanie działalność hoteli, ale z limitem 50 proc. zajętych pokoi. "Ograniczenia liczby udostępnianych pokoi nie stosuje się do pobytu gości będących żołnierzami Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej albo wojsk sojuszniczych, przebywających czasowo w Rzeczypospolitej Polskiej" - dodano w rozporządzeniu.

REKLAMA

Jak wskazano w dokumencie, do 14 maja posiłki dla gości hotelowych mogą być dostarczane do pokoju i to tylko tym, którzy spędzą w obiekcie co najmniej jedną dobę. Lokale gastronomiczne do 14 maja będą mogły sprzedawać posiłki tylko na wynos.

Rozporządzenie zakłada, że od 15 do 28 maja restauracje będą mogły serwować posiłki w ogródkach gastronomicznych. Będzie też to dotyczyło sprzedaży na stacjach paliw. Przewidziano, że co drugi stolik w ogródku będzie musiał pozostać wolny, a odległość między stolikami ma wynosić co najmniej 1,5 m, chyba że między stolikami znajdzie się przegroda o wysokości co najmniej 1 m, licząc od powierzchni stolika.

Konsumpcja w lokalach

Jak czytamy w rozporządzeniu, od 29 maja do 5 czerwca b.r. poza tym, że jedzenie będzie mogło być serwowane w ogródkach gastronomicznych, dopuszczalna będzie też konsumpcja w lokalach i wydzielonych strefach gastronomicznych na stacjach paliw pod warunkiem, że klienci do czasu zajęcia miejsca będą mieli zakryte usta i nos. Zakrywanie ust i nosa obowiązywać będzie obsługę kelnerską.

Ponadto, w lokalu klienci będą mogli zajmować co drugi stolik. Odległość między stolikami będzie wynosiła co najmniej 1,5 m, chyba że między stolikami znajdzie się przegroda o wysokości co najmniej 1 m, licząc od powierzchni stolika.

REKLAMA

Z rozporządzenia wynika, że do 5 czerwca tego roku w obiekcie handlowym lub usługowym, na stacji paliw płynnych, w miejscu prowadzenia sprzedaży na targowisku należy nosić rękawiczki jednorazowe lub stosować środki do dezynfekcji rąk. Dodano, że na terenie obiektów handlowych obsługa ma dokonywać, w godzinach ich otwarcia, co najmniej raz na godzinę, dezynfekcji stanowiska kasowego lub stanowiska obsługi, lub dystrybutora na stacji paliw płynnych.

Zakrywanie ust i nosa

W rozporządzeniu napisano też, że do dnia 5 czerwca 2021 r. nakazuje się zakrywanie, przy pomocy maseczki, ust i nosa w budynkach użyteczności publicznej przeznaczonych na potrzeby m.in.: obsługi bankowej, handlu, gastronomii, usług, w tym usług pocztowych lub telekomunikacyjnych, turystyki, sportu, obsługi pasażerów w transporcie kolejowym, drogowym, lotniczym, morskim lub wodnym śródlądowym. Maski trzeba będzie też nosić w obiektach handlowych lub usługowych, placówkach handlowych lub usługowych i na targowiskach (straganach).

Z rozporządzenia wynika również, że do dnia 5 czerwca 2021 r. prowadzenie przez przewoźnika lotniczego działalności związanej z przewozem pasażerskim jest dopuszczalne, pod warunkiem zapewnienia płynów do dezynfekcji rąk na pokładzie, dezynfekcji statku powietrznego raz na dobę w przypadku wykonywania operacji lotniczych z pasażerami, lub po każdym locie z osobą chorą albo z podejrzeniem zakażenia chorobą zakaźną. Dezynfekcji statku powietrznego trzeba też będzie dokonywać każdorazowo po locie z pasażerami trwającym co najmniej 6 godzin.

Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 8 maja 2021 r.

REKLAMA

***

Luzowanie obostrzeń związanych z pandemią (opr. Maria Samczuk/PAP) Luzowanie obostrzeń związanych z pandemią (opr. Maria Samczuk/PAP)

pb

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej