Premier: opowiadam się za uwspólnotowieniem patentów na szczepionki
- Miesiąc przyspieszenia w produkcji, to miesiąc szybciej do pozbycia się epidemii - powiedział premier Mateusz Morawiecki o szczepionkach przeciw COVID-19. - Chodzi o to, ażeby firmy, które mają odpowiednie zdolności produkcyjne w Europie, w Unii Europejskiej, mogły rzeczywiście wykorzystywać te zdolności - zaznaczył.
2021-05-08, 11:31
- W Porto drugi dzień spotkania unijnych przywódców. Jednym z tematów rozmów jest walka z pandemią - w tym propozycja, by zdjąć patenty ze szczepionek
- Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że Polska opowiada się za uwspólnotowieniem patentów szczepionek przeciwko COVID-19. W portugalskim Porto szef rządu uczestniczy w szczycie społecznym Unii Europejskiej
- Polski premier wskazał, że uwolnienie patentów pozwoli europejskim firmom farmaceutycznym w pełni wykorzystać swoje moce produkcyjne
- - Każdy miesiąc przyspieszenia produkcji szczepionek przybliża na do pozbycia się pandemii - mówił w Portugalii premier Mateusz Morawiecki
Powiązany Artykuł
Mazowsze, Śląsk i Wielkopolska liderami w liczbie szczepień. Są nowe dane MZ
Posłuchaj
"Miesiąc szybciej do pozbycia się pandemii"
Premier przebywa w portugalskim Porto, gdzie w piątek odbył się Szczyt Społeczny UE, a w sobotę zbiera się na nieformalnym posiedzeniu Rada Europejska. Szef rządu powiedział w sobotę przed południem dziennikarzom, że pierwszy gorąco dyskutowany temat w piątek, gdzie były różnice zdań, to kwestia uwspólnotowienia patentów na szczepionki przeciw COVID-19.
- Ja zdecydowanie opowiadałem się za tym, aby doszło do uwolnienia patentów, do uwspólnotowienia patentów, do wzmocnienia produkcji wszystkich szczepionek, które tylko mogą być w Unii Europejskiej w bezpieczny sposób produkowane - powiedział szef polskiego rządu. Słowo "uwspólnotowienie", jak zaznaczył, jest najbardziej właściwe. - Chodzi o to, ażeby firmy, które mają odpowiednie zdolności produkcyjne w Europie, w Unii Europejskiej, mogły rzeczywiście wykorzystywać te zdolności - zaznaczył.
Powiązany Artykuł
Ruszyły zapisy na szczepienia osób w wieku 22-24 lata. To przedostatnia grupa dorosłych
W jego ocenie każdy miesiąc przyspieszenia w produkcji szczepionek - dla Polski, dla Polaków, dla innych mieszkańców Unii - to miesiąc szybciej do pozbycia się epidemii. - Jednocześnie też wiemy, że właśnie wraz z rozwojem mocy produkcyjnych będziemy mogli szybciej dostarczyć szczepionki do innych krajów świata, a przecież to pandemia globalna. Globalna, to znaczy rzeczywiście musimy zaszczepić przynajmniej 70-80 populacji całego świata - podkreślił premier.
REKLAMA
"Największe szarpnięcie w historii Polski"
Premier mówił też, że podczas rozmów w Porto wskazywał na zasadność sprawiedliwości podatkowej. - Im szybszy wzrost gospodarczy, przy sprawiedliwym systemie podatkowym, bez rajów podatkowych, tym łatwiej jest wypracować odpowiedni model społeczny - mówił szef rządu. Podkreślił, że Polska stawia "na szybki wzrost gospodarczy". - Do tego ... bardzo się przyda europejski program odbudowy, w wyniku, którego chcemy dokonać największego w historii Polski "szarpnięcia" w programach inwestycyjnych, największego wzrostu w pogromach rozwoju inwestycji infrastrukturalnych. I to też przedmiot rozmów w Portugalii - powiedział.
Czytaj także:
- Kolejny etap luzowania obostrzeń. Od dziś hotele ponownie otwarte
- "Kłamstwo przeplatane megalomanią". Niedzielski komentuje słowa Trzaskowskiego o działaniach rządu w czasie pandemii
- Minister zdrowia: nie rozważamy wprowadzenia obowiązku szczepień przeciw COVID-19
Premier przekazał, że w trakcie spotkania uzgadniane są zasady, według których to właśnie europejskie przedsiębiorstwa mają na tym skorzystać. - A ja dodam, przede wszystkim mają na tym skorzystać małe i średnie polskie przedsiębiorstwa. W taki sposób chcemy dokonać też repolonizacji całego prawa zamówień publicznych, żeby małe i średnie firmy - co jest zgodne z prawem Unii Europejskiej - miały pewnego rodzaju preferencje. I to też temat, który tutaj z kilkoma premierami dyskutowałem - powiedział.
mbl
REKLAMA
REKLAMA