Daniel Obajtek: niektórych kole w oczy to, że PKN Orlen się rozwija
- Jeżeli nie zbudujemy potężnego multienergetycznego koncernu, który będzie obracał 200 mld złotych przychodu i szybko inwestował w energetykę, to gospodarka będzie w wielkim problemie - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 Daniel Obajtek, prezes zarządu PKN Orlen.
2021-05-12, 17:28
Skarb Państwa zawarł umowę o współpracy ze spółkami PKN Orlen, Lotos i PGNiG. Dotyczy ona podjęcia współpracy nad przejęciem kontroli przez spółkę, którą kieruje Daniel Obajtek, nad dwiema pozostałymi.
Powiązany Artykuł
Połączenie Orlenu z Lotosem i PGNiG. Obajtek: chcemy tego dokonać do końca roku
- Fuzja Orlenu, Lotosu i PGNiG. Wiceprezes Instytutu Staszica: to zwiększenie potencjału finansowego
- Połączenie PKN Orlen z PGNiG coraz bliżej. Paliwowy gigant złoży wniosek do UOKiK w sprawie przejęcia
- Niektórych kole w oczy to, że Orlen się rozwija. Za czasów moich i tego zarządu Orlen rozwija się najlepiej. To potwierdzają eksperci. Za tych czasów Orlen ma największe przychody, największe zyski, mimo, że jest okres pandemiczny - powiedział w rozmowie w Polskim Radiem 24 Daniel Obajtek komentując nieprzychylne komentarze dotyczące zarządzania przez niego polskim koncernem. Pokreślił, że "jako jedyny prezes w historii" pokazał swój majątek i dochody od 1998 roku.
- Rozwijamy się bardzo dynamicznie. Więcej środków przeznaczamy na zadania społeczne - wymieniał gość audycji. Dodał przy tym, że ubolewa nad "wypowiedziami niektórych polityków, którzy twierdzą, że nie należy z Orlenu korzystać". - Tacy ludzie generalnie są przeciw ekonomii, przeciw gospodarce, przeciw polskiemu sportowi - powiedział.
REKLAMA
Przejmowanie kolejnych firm
Powiązany Artykuł
"Konsekwentna budowa multienergetycznego koncernu". Daniel Obajtek o fuzji Orlenu, Lotosu i PGNiG
Prezes PKN Orlen tłumaczył na czym polega połączenie poprzez przejęcie. - Wytrąca to pewne argumenty - podkreślił. - To połączenie poprzez przejęcie odbędzie się bezcashowo, to znaczy, że my nie będziemy płacić akcjonariuszom, tylko akcjonariusze obejmą akcje Orlenu, czyli Skarb Państwa jako akcjonariusz większościowy nie otrzyma środków. To jest dobre, ponieważ te środki pójdą na gigantyczne inwestycje - argumentował Obajtek.
Odniósł się również do zarzutów, że po tym przejęciu Skarb Państwa w połączonym koncernie będzie miał do 50 proc. akcji, stąd nie ma możliwości "wrogiego przejęcia".
Czytaj także:
Odnosząc się do zarzutów dotyczących przejęcia wydawnictwa prasy regionalnej Polska Press podkreślił, że zgodnie z obowiązującym prawem i jego firma ma prawo wykonywać prawa wynikające ze swoich udziałów. - Nawet niektórzy profesorowie i prawnicy zastanawiają się nad dziwną decyzją sądu blokującą to przejęcie - podsumował.
REKLAMA
- Jeżeli nie zbudujemy potężnego multienergetycznego koncernu, który będzie obracał 200 mld złotych przychodu i szybko inwestował w nisko- i zeroemisyjną energetykę, to gospodarka będzie w wielkim problemie - podsumował Daniel Obajtek.
Zachęcamy do wysłuchania całej rozmowy.
Posłuchaj
* * *
Audycja: "Rozmowa PR24"
Prowadzi: Adrian Klarenbach
Gość: Daniel Obajtek (PKN Orlen)
Data emisji: 12.05.2021
Godzina emisji: 16.47
st
REKLAMA
REKLAMA