Abp Gądecki: dziękujemy za ocalenie życia papieża Polaka i jego pontyfikat

- Dziękujemy Bogu i Matce Bożej Fatimskiej za ocalenie życia papieża Polaka i w konsekwencji jego długi pontyfikat – powiedział przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki z okazji przypadającej w czwartek 40. rocznicy zamachu na życie papieża Jana Pawła II.

2021-05-13, 06:58

Abp Gądecki: dziękujemy za ocalenie życia papieża Polaka i jego pontyfikat
Abp Stanisław Gądecki. Foto: episkopat.pl

Abp Gądecki zaprosił do łączenia się z głównymi obchodami rocznicowymi w Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Polanicy-Zdroju Sokołówce o godz. 17.00.

Powiązany Artykuł

Zamach papiez 1200 PAP.png
40. rocznica zamachu na Jana Pawła II

"Będziemy tam wspólnie dziękować przez ręce Maryi za cud ocalenia Ojca Świętego oraz za wszelkie łaski, które Pan Bóg zesłał nam przez osobę naszego wielkiego i świętego Rodaka" – zaznaczył.

"Dziękujemy Panu Bogu i Matce Bożej Fatimskiej za ocalenie życia papieża Polaka i w konsekwencji jego długi pontyfikat, który bardzo mocno naznaczył dzieje Kościoła powszechnego i świata" – dodał.

Czytaj także:

Powiązany Artykuł

jan paweł II papież Polak serwis specjalny.jpg
Jan Paweł II - Papież Polak. Serwis specjalny

Do zamachu na papieża Jana Pawła II, w wyniku którego został ciężko ranny, doszło 13 maja 1981 r. na placu Świętego Piotra w Watykanie. Bezpośrednim sprawcą zamachu był Turek Mehmet Ali Agca, jednak nie udało się definitywnie ustalić tego, kto stał za próbą zabicia papieża. Swoje ocalenie Jan Paweł II przypisał Matce Bożej.

Dwa lata po zamachu, w czasie pielgrzymki do Polski 19 czerwca 1983 r., papież ofiarował przestrzelony pas sanktuarium na Jasnej Górze. W czasie wieczornej modlitwy Apelu Jasnogórskiego Jan Paweł II mówił wówczas: "W dniu 13 maja minęło dwa lata od tego popołudnia, kiedy ocaliłaś mi życie. Było to na placu Świętego Piotra. Tam, w czasie audiencji generalnej, został wymierzony do mnie strzał, który miał mnie pozbawić życia. Zeszłego roku w dniu 13 maja byłem w Fatimie, aby dziękować i zawierzać. Dziś pragnę tu, na Jasnej Górze, pozostawić jako wotum widomy znak tego wydarzenia - przestrzelony pas sutanny".

pg

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej