X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Prezes PiS: Polakom należy się takie życie jak na Zachodzie. Chcemy te aspiracje zaspokoić

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2021 10:15
- Polacy są słusznie przekonani, że należy im się taki poziom życia jak na zachodzie - powiedział w sobotę prezes PiS Jarosław Kaczyński podczas prezentacji "Polskiego Ładu". 
Jarosław Kaczyński
Jarosław KaczyńskiFoto: PiS

Rozpoczęła się prezentacja online programu PiS "Polski Ład". To nowy społeczno-gospodarczy program partii rządzącej na okres pocovidowy. Zgodnie z zapowiedziami dotyczyć będzie 10 obszarów: Plan na zdrowie, Uczciwa praca-godna płaca, Dekada rozwoju, Rodzina i dom w centrum życia, Polska - nasza ziemia, Przyjazna szkoła i kultura na nowy wiek, Dobry klimat dla firm, Czysta energia-czyste powietrze, CyberPoland 2025, Złota jesień życia. Jako pierwszy głos zabrał Jarosław Kaczyński.

1200 polski nowy ład fb
Zdrowie, rodzina, rozwój. PiS zaprezentowało spot zapowiadający Polski Ład

Przypadł mi dzisiaj zaszczyt przedstawienia wstępu do omówienia programu "Polski Ład" - programu obszernego, wielkiego, który został sformułowany niedawno i dzisiaj ma być przedstawiony Polakom - powiedział prezes PiS. 

Mówiąc o czasie prezentacji programu, Jarosław Kaczyński wskazał, że jesteśmy prawdopodobnie u kresu pandemii. - Oczywiście nie jesteśmy tego pewni i ciągle musimy zdawać sobie sprawę z tego, że bez dogaszenia pandemii, jeśli się będzie ona dalej szerzyć, a od czasu do czasu wybuchać jak ognisko, to wtedy wszystkie plany nie będą miały żadnego sensu - dodał. 


Posłuchaj
30:20 Kaczyński_Polski Ład.mp3 Jarosław Kaczyński o założeniach programu "Polski Ład"

 

Prezes podkreślił, że "Polacy są głęboko przekonani, że należy im się takie życie, jak w krajach na zachód i południe od naszych granic". - I my chcemy te aspiracje zaspokoić. I w tej chwili jest na to szansa - stwierdził, podkreślając skuteczną obronę gospodarki w pandemii i przypominając środki wynegocjowane dla Polski w UE.

-  To naprawdę jest szansa, szansa tego, by te polskie inspiracje załatwione w ciągu tego dziesięciolecia, lat 20., albo przynajmniej na początku kolejnego dziesięciolecia. Nie możemy tego zmarnować" - podkreślił Kaczyński.

Nakłady na ochronę zdrowia

Przedstawiając konkretne rozwiązania, prezes PiS poinformował  m.in. o zwiększeniu wydatków na zdrowie do 7 proc. w relacji do PKB. - W 2023 r. osiągną one poziom 6 proc. PKB - dodał. Zapowiedział też  ustawę o jakości świadczeń lekarskich i stworzenie Funduszu Modernizacji Szpitali.

Zmiany w podatkach

Jarosław Kaczyński zapowiedział też zmiany w systemie podatkowym. - Podnosimy kwotę wolną od podatku do 30 tys. zł - powiedział. Podkreślił, że nie zapomniano też o lepiej o zarabiających i zwiększony będzie próg dochodów dla drugiej stawki podatkowej.

Reforma ma dotyczyć też rynku pracy i likwidacji tzw. umów śmieciowych. - Chcemy, aby w krótkim czasie powstał jeden mechanizm, jeden model kontraktu pracy - zapowiedział Jarosław Kaczyński.

Wsparcie wsi

Przyjęcie ustawy o rodzinnym gospodarstwie rolnym, opracowanie kodeksu rolnego, zwrot za akcyzę podwyższony o 10 proc. oraz uproszczenie procedur i biurokracji, a także cyfryzację m.in. urzędów gminnych zapowiedział wicepremier, prezes PiS Jarosław Kaczyński.

- Na pierwszym planie postawiłbym ustawę o rodzinnym gospodarstwie rolnym - zaznaczył Kaczyński podczas prezentacji programu Polski Ład.

Wspomniał o jego nowej definicji i zasadach m.in. dziedziczenia rodzinnego gospodarstwa, w tym - jak mówił - "załatwienie różnych spraw spadkowych i możliwość przekazania gospodarstwa bez zrzekania się go, bez zbywania go". - To dzisiaj często bardzo poważna bariera dla ludzi już zmęczonych, którzy mają następców, czy to naturalnych, czy też innych – wyjaśnił.

Jak zapowiedział, "chcemy też po jakimś czasie, bo to jest duża praca, opracować kodeks rolny".

Potrzeby mieszkaniowe

Jarosław Kaczyński zapowiedział wprowadzenie możliwości budowy "bez pozwolenia, bez księgi, bez kierownika budowy, tylko na zawiadomienie" domów do 70 m2, "z płaskim dachem, ale jednak z pewnym poddaszem, po części do wykorzystania".- To może być razem, jeżeli chodzi o powierzchnię mieszkalną, około 90 m2. A więc tyle, ile w tej chwili wynosi przeciętna w budownictwie mieszkaniowym - wyjaśnił.

Taka powierzchnię domów budowanych "bez pozwolenia" określił jako "solidną".


- To będzie naprawdę coś, szczególnie na wsi, gdzie buduje się tak zwanym systemem gospodarczym. Pozwoli to na osiągnięcie sytuacji, w której się ma własny dom, i to całkiem przyzwoity, za sumę stosunkowo niewielką, być może nawet nie większą niż 100 tys. zł - powiedział. 

Obiekty sportowe

Wśród kolejnych elementów Polskiego Ładu prezes PiS wymienił liczne inwestycje kulturalne i sportowe na obszarach wiejskich i w małych miastach.

- To 4 tys. świetlic, to m.in. boiska, 100 basenów i 300 boisk w tych gminach, gdzie ich dotąd nie ma, ale cały ten plan dotyczący nie tylko terenów wiejskich i małomiasteczkowych, to 3600 boisk, które będą poddane renowacji, rewitalizacji, to już niezależni od tego plany rewitalizacyjne i wsparcie inwestycyjne dla każdej gminy - mówił wicepremier.fc

Czytaj także

"To pewna wizja Polski, cel, do którego będzie dążył obóz rządzący". Jacek Karnowski o Polskim Ładzie

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2021 14:42
- Chodzi o to, żeby był pewien cel, pewna wizja Polski. Ale też pewna obietnica złożona wyborcom, społeczeństwu; żeby to była droga polityczna, którą obóz rządzący będzie podążał - powiedział w Polskim Radiu 24 Jacek Karnowski, redaktor naczelny tygodnika "Sieci". 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Uwzględnia nasze postulaty z 2015 roku". Paweł Kukiz ocenia program Polski Ład

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2021 16:47
- Generalnie jest (on) nam bliski - powiedział o Polskim Ładzie Paweł Kukiz. - Cieszymy się, że skorzystano z pomysłów gospodarczo-społecznych z poprzedniej kadencji Sejmu - dodał polityk. 
rozwiń zwiń