Karta Dużej Rodziny, opieka nad dziećmi i ochrona zabytków. Prezydent podpisał nowelizacje ustaw
Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Karcie Dużej Rodziny i ustawy o opiece nad dziećmi do trzech lat. Nowelizacja przewiduje, że Elektroniczne Karty Dużej Rodziny będą mogły być wyświetlane w aplikacji mObywatel.
2021-05-21, 14:00
Powiązany Artykuł
Do tej pory osoby mające tradycyjne Karty Dużej Rodziny musiały składać wniosek i wnosić opłatę, jeśli korzystać z nich również w formie elektronicznej. Teraz aplikacja mObywatel umożliwi pobranie Karty Dużej Rodziny w wersji elektronicznej każdej uprawnionej osobie mającej PESEL i dowód osobisty, a w przypadku dzieci - mLegitymację.
Nowelizacja ustawy o opiece nad dziećmi do trzech lat doprecyzowuje wymagania dla personelu instytucji opieki nad dziećmi w takim wieku. Chodzi o stwierdzenie, czy dana osoba nie figuruje w bazie danych Rejestru Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym z dostępem ograniczonym i czy nie została skazana prawomocnym wyrokiem za inne przestępstwo umyślne.
Ochrona zabytków
Prezydent podpisał też nowelizacje ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami oraz ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej.
Zakazują one przywozu do Polski dóbr kultury, które zostały "wyprowadzone z terytorium państwa niebędącego członkiem Unii Europejskiej, w którym dobro kultury powstało lub zostało odkryte, z naruszeniem przepisów ustawowych lub wykonawczych tego państwa". Za złamanie zakazu będzie grozić grzywna, kara ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do dwóch lat. Sąd będzie mógł też orzec przepadek dobra kultury.
REKLAMA
Nowelizacja ustawy o płatnościach gotówkowych
Ponadto Andrzej Duda skierował do Sejmu projekt nowelizacji ustawy o usługach płatniczych. Nakazuje ona przedsiębiorcom akceptację płatności w gotówce.
Projekt składa się z jednego artykułu, złożonego z trzech ustępów. Czytamy w nim, że "akceptant nie może uzależniać zawarcia z konsumentem umowy o świadczenie usługi lub sprzedaży towaru od dokonania zapłaty w formie bezgotówkowej oraz odmówić przyjęcia zapłaty od konsumenta znakami pieniężnymi emitowanymi przez NBP, będącymi prawnym środkiem płatniczym na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej". Wyjątkami od tej zasady mają być płatności w Internecie, płatności przyjmowane w automatach oraz w trakcie imprez masowych, o ile w regulaminie imprezy zamieszczono stosowną informację. "Akceptant nie może nakładać ani pobierać jakichkolwiek dodatkowych opłat z tytułu przyjmowania zapłaty znakami pieniężnymi emitowanymi przez NBP ani różnicować ceny w zależności od formy zapłaty" - stanowi projekt nowelizacji ustawy.
- Będzie obowiązek akceptowania płatności gotówką? NBP domaga się takich zapisów w ustawie
- Prof. Witold Modzelewski: dobrze, że Narodowy Bank Polski stoi po stronie obywateli
W jego uzasadnieniu napisano, że celem nowelizacji "jest uregulowanie statusu prawnego akceptacji znaków pieniężnych emitowanych przez Narodowy Bank Polski". "W opinii projektodawcy, w zakresie rodzajów instrumentów płatniczych zarówno gotówkowych, jak i bezgotówkowych, akceptowanych przez punkty handlowo-usługowe na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, należy mieć na uwadze zwyczaje płatnicze oraz potrzebę zapewnienia możliwości korzystania przez wszystkie grupy społeczne z preferowanych przez nie form płatności, w tym płatności gotówkowych" - napisano w uzasadnieniu projektu nowelizacji.
REKLAMA
pkur
REKLAMA