Będzie obowiązek akceptowania płatności gotówką? NBP domaga się takich zapisów w ustawie

Narodowy Bank Polski chce ustawowo zagwarantować obowiązek akceptowania płatności gotówkowych przez podmioty prowadzące działalność gospodarczą w Polsce - wynika z opinii NBP do projektu nowelizacji ustawy o usługach płatniczych.

2021-05-04, 11:00

Będzie obowiązek akceptowania płatności gotówką? NBP domaga się takich zapisów w ustawie
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: VGstockstudio/Shutterstock

NBP wnioskuje, aby Minister Finansów uwzględnił w ramach projektu zmian w ustawie o usługach płatniczych przepis, którego celem jest zapewnienie generalnej ochrony konsumentów przed odmową przyjęcia przez przedsiębiorcę płatności gotówką i tym samym niemożliwością dokonania prze konsumenta zakupów lub skorzystania z usług wskutek braku akceptacji gotówki przez tego przedsiębiorcę.

"Konsumenci uzyskaliby prawo do swobodnego wyboru dogodnej dla nich metody płatności" – podkreśla bank centralny.

Zakaz stosowania dodatkowych opłat

Powiązany Artykuł

Modzelewski 1200.jpg
Prof. Witold Modzelewski: dobrze, że Narodowy Bank Polski stoi po stronie obywateli

"Tym samym w przepisach prawa powszechnie obowiązującego przesądzone zostanie, że na terytorium RP każdy konsument może bezwarunkowo dokonać zapłaty z tytułu umowy sprzedaży lub świadczenia usługi z akceptantem w gotówce. Każdy akceptant będzie zatem zobowiązany do akceptacji gotówki." – czytamy w uzasadnieniu.

Według proponowanych przez NBP regulacji, odbiorca płatności nie mógłby nakładać ani pobierać jakichkolwiek dodatkowych opłat z tytułu przyjmowania zapłaty gotówką ani różnicować ceny w zależności od formy zapłaty.

REKLAMA


Narodowy Bank Polski przewiduje wyjątki od nakazu przyjmowania płatności w gotówce: w działalności prowadzonej w internecie, w miejscu prowadzenia działalności bez obecności personelu, w trakcie imprezy masowej, o ile zamieszczono stosowną informację w regulaminie tej imprezy oraz w przypadku innego unormowania przedmiotowej kwestii w odrębnych przepisach.

Istotne dla osób w podeszłym wieku

Bank centralny proponuje jednocześnie rezygnację z vacatio legis i najszybsze wprowadzenie projektowanych zmian z dniem wejścia w życie ustawy. Według autorów zapisu utrzymywanie dotychczasowego stanu rzeczy w tym obszarze może bowiem prowadzić do faktycznego wykluczenia niektórych grup społecznych nie tylko z aktywnego uczestnictwa w obrocie gospodarczym, ale również z możliwości zaspokajania podstawowych potrzeb.


"Obecnie problem braku akceptowania gotówki w punktach handlowo-usługowych może mieć zatem szczególnie istotne znaczenie przede wszystkim dla osób w podeszłym wieku oraz osób z różnymi niepełnosprawnościami, a także innych osób niekorzystających z bezgotówkowych instrumentów płatniczych. Brak akceptacji gotówki może wymuszać migrację osób w poszukiwaniu punktów ją akceptujących, co w chwili obecnej zwiększa ryzyko związane z rozprzestrzenianiem się wirusa – podkreślono w opinii.

PolskieRadio24.pl, PAP, DoS

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej