"Była wielokrotnie podnoszona w czasie rozmów z Czechami". Fogiel o sprawie kopalni Turów

- Sprawa kopalni Turów była wielokrotnie podnoszona w czasie rozmów ze stroną czeską, m.in. przez szefa MSZ Zbigniewa Raua - powiedział w niedzielę wicerzecznik Prawa i Sprawiedliwości Radosław Fogiel. Polityk apelował do opozycji, aby "nie ekscytowała się tym, że TSUE dokonał zamachu na nasze bezpieczeństwo energetyczne".

2021-05-23, 12:05

"Była wielokrotnie podnoszona w czasie rozmów z Czechami". Fogiel o sprawie kopalni Turów
Radosław Fogiel . Foto: facebook.com/radoslawfogiel

Powiązany Artykuł

1200_TSUE_shutterstock.jpg
Prof. Bernacki: postanowienie TSUE uderza w fundamenty Unii Europejskiej

W piątek Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej nakazał Polsce natychmiastowe wstrzymanie wydobycia w kopalni odkrywkowej węgla brunatnego Turów, należącej do spółki PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna, do czasu merytorycznego rozstrzygnięcia. Decyzja ta wiąże się ze skargą Czech, w ocenie których kopalnia Turów ma negatywny wpływ na regiony przygraniczne, gdzie zmniejszył się poziom wód gruntowych.

"Działanie strony czeskiej jest niezrozumiałe"

W czasie rozmowy w Polsat News dotyczącej decyzji TSUE Radosław Fogiel prostował doniesienia polityków opozycji, którzy zarzucali rządowi brak reakcji w sprawie Turowa. - Wielokrotnie podczas wizyt, i czeskich ministrów, czeskiego ministra spraw zagranicznych w Polsce i ministra Raua w Pradze te sprawy były podnoszone. Była trójstronna komisja, która wydawała opinię przed przedłożeniem koncesji na wydobywanie węgla w Turowie, tam podpisano wspólny protokół uzgodnień, więc działanie strony czeskiej jest dla nas w pewien sposób, nie chciałbym powiedzieć, niezrozumiałe - powiedział wicerzecznik Prawa i Sprawiedliwości.

- Przede wszystkim sugerowałbym, żeby opozycja nie szła drogą, którą wytoczyła w sposób bardzo zaskakujący Róża Thun, tzn. zachęcałbym do tego, żeby może przynajmniej nie ekscytować się tym, że TSUE dokonał dzisiaj realnie zamachu na nasze bezpieczeństwo energetyczne - mówił Radosław Fogiel odnosząc się do wpisu w mediach społecznościowych europosła Róży Thun, która po decyzji TSUE napisała: "Brawo Pani Sędzio!" gratulując decyzji ws. Turowa wiceprezes TSUE Rosario Silva de Lapuercie.

Koncesja wydobycia węgla brunatnego do 2026 roku

Powiązany Artykuł

mapka turow 1200 forum.jpg
PGE udostępniła protokół z konsultacji ze stroną czeską ws. przedłużenia koncesji dla kopalni Turów

Kopalnia i elektrownia Turów należą do spółki PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna, będącej częścią PGE Polskiej Grupy Energetycznej. W 2020 r. polski minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka przedłużył koncesję na wydobywanie w Turowie węgla brunatnego na kolejne sześć lat, do 2026 r. 28 kwietnia 2021 r. Minister Klimatu i Środowiska przedłużył termin obowiązywania obecnej koncesji na wydobywanie węgla brunatnego i kopalin towarzyszących ze złoża "Turów" do 2044 r.

REKLAMA

PGE Polska Grupa Energetyczna opublikowała w sobotę protokół z października 2019 r., kończący konsultacje transgraniczne z Republiką Czeską ws. przedłużenia koncesji dla Kopalni Turów do 2044 r. - Strona czeska zgodziła się na polskie propozycje i podpisała w październiku 2019 roku protokół uzgodnień dotyczący konkretnych działań minimalizujących oddziaływanie kopalni na tereny przygraniczne. Wszystkie zobowiązania zawarte w protokole spełniliśmy. Kończymy również budowę prewencyjnego ekranu chroniącego wody gruntowe na granicy kopalni - oświadczył prezes PGE Polskiej Grupy Energetycznej Wojciech Dąbrowski i dodał, że protokół zamykał temat konsultacji transgranicznych.

- Bez protokołu nie byłoby raportu środowiskowego, a bez raportu środowiskowego nie uzyskalibyśmy koncesji. Mimo to Czesi twierdzą, że konsultacji nie było. To absurd - ocenił Wojciech Dąbrowski.

Powiązany Artykuł

1200_Turów_Forum.jpg
"Kopalnia w Turowie nie wpływa na niedobory wody w Czechach". Komunikat IMGW
Czytaj także:

Pod koniec lutego Czechy wniosły skargę przeciwko Polsce ws. rozbudowy kopalni węgla brunatnego Turów do TSUE wraz z wnioskiem o zastosowanie tzw. środków tymczasowych, czyli o nakaz wstrzymania wydobycia.

REKLAMA

Minister środowiska Czech Richard Brabec tłumaczył wówczas, że pozew jest niezbędny dla ochrony czeskich obywateli, ponieważ Polska - jego zdaniem - nie spełniła postulatów Pragi związanych z ochroną środowiska. Minister zapowiedział też, że rozmowy z Polską będą kontynuowane, ale Czechy traktują obecne wydobycie w Turowie jako nielegalne.

"Pierwsze duże zwycięstwo w sprawie Turowa! Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej właśnie nakazał Polsce natychmiastowe zaprzestanie wydobycia! Do czasu wydania wyroku w sprawie naszego pozwu przeciwko Polsce. Jestem niezmiernie szczęśliwy.  Dziękuję wszystkim, którzy pomagają nam w walce prawnej o nasze środowisko" - napisał Richard Brabec na Twitterze. 

Tłumacząc piątkową decyzję Trybunału, wiceprezes TSUE Rosario Silva de Lapuerta stwierdziła, że środki tymczasowe mogą zostać zarządzone jedynie wtedy, gdy zostanie wykazane, że ich zastosowanie jest prawnie i faktycznie uzasadnione oraz gdy ich zarządzenie jest konieczne w celu uniknięcia poważnej i nieodwracalnej szkody dla interesów skarżącego.

nt

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej