X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Białoruski dyplomata wezwany do polskiego MSZ. Przydacz: zasłonił się brakiem instrukcji

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2021 00:29
- Chargé d’affaires strony białoruskiej zasłonił się brakiem odpowiednich instrukcji ze strony Mińska - powiedział w niedzielę wiceszef MSZ Marcin Przydacz, pytany o to, kto oprócz opozycyjnego aktywisty Ramana Pratasiewicza jest zatrzymany na terenie Białorusi. - Zażądałem odpowiedzi w najbliższym czasie - dodał.
Wiceszef MSZ Marcin Przydacz
Wiceszef MSZ Marcin PrzydaczFoto: Twitter/ @MSZ_RP

Białoruś pod pretekstem zagrożenia bombowego zmusiła w niedzielę do lądowania na lotnisku w Mińsku samolot linii Ryanair lecący z Aten do Wilna. W związku z zaistniałą sytuacją wiceszef resortu Marcin Przydacz w trybie natychmiastowym wezwał do MSZ Chargé d’Affaires Ambasady Republiki Białorusi Aleksandra Czesnowskiego.

msz free 1200
Białoruski dyplomata wezwany do polskiego MSZ. Nie chciał rozmawiać z mediami

- Chargé d’affaires Republiki Białorusi został w trybie natychmiastowym wezwany do Ministerstwa Spraw Zagranicznych, gdzie usłyszał nasz stanowczy sprzeciw wobec tego typu działań, wobec tego typu kroków, jak nazwał je pan premier Mateusz Morawiecki, aktów terroryzmu państwowego, w którym cywilne samoloty są celowo, pod pozorem procedur bezpieczeństwa, zmuszane do lądowania na terytorium państw, co do których nie były planowane tego typu lądowania, tego typu działania - mówił po spotkaniu Przydacz. - Oczywiście my jesteśmy tym faktem oburzeni - dodał.

"Naruszenie procedur celem działań natury politycznej"

Przekazał, że oburzenie strony polskiej i niezgoda dotyczą również "faktu naruszenia procedur bezpieczeństwa, a to celem dokonania działań natury politycznej".

00:19 przydacz - setka .mp3 Marcin Przydacz: mieliśmy do czynienia z narażeniem bezpieczeństwa, życia i zdrowia, ponad 170 pasażerów (IAR)

- Mieliśmy do czynienia z narażeniem bezpieczeństwa, a tak naprawdę życia, zdrowia ponad 170 pasażerów. Strona białoruska jak słyszeliśmy z oświadczenia rzeczniczki pana Alaksandra Łukaszenki poinformowała, że zostały poderwane samoloty bojowe do odprowadzenia tegoż samolotu cywilnego. To są działania absolutnie nie do zaakceptowania wśród cywilizowanych państw i wśród państw, które przestrzegają podstawowych zasad prawa międzynarodowego w związku z tym sprawa ta stanie się przedmiotem dyskusji najbliższej Rady Europejskiej. O tym pan premier Morawiecki już również poinformował. Tak, ażeby cała UE mogła zdecydować, co do dalszych działań - wskazał wiceszef MSZ. 

Czytaj także: 

Dodał, że w jego osobistym przekonaniu, i nie tylko, ale także tych wszystkich partnerów, z którymi rozmawiał przez dzisiejsze popołudnie "sprawa również powinna zostać postawiona na forum ICAO" (Organizacja Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego - przyp. PAP). - Bowiem rzeczywiście są tutaj podstawy do przypuszczania, że przestrzeń powietrzna na terytorium Białorusi, nie spełnia tych podstawowych zasad dot. bezpieczeństwa - ocenił.

1200_Stoltenberg_shutterstock.jpg
Szef NATO: zmuszenie samolotu Ryanair do lądowania to "poważny i niebezpieczny incydent"

"Zasłonił się brakiem odpowiednich instrukcji"

Dopytywany przez dziennikarzy, kto jeszcze oprócz opozycyjnego aktywisty Ramana Pratasiewicza, jest zatrzymany na terenie Białorusi, odpowiedział: "Chargé d’affaires strony białoruskiej zasłonił się brakiem odpowiednich instrukcji ze strony Mińska w związku z tym ja zażądałem takiej odpowiedzi w najbliższym czasie. Oczekujemy na taką odpowiedź strony białoruskiej, jak i w jakim celu tego typu działania były podejmowane, bo istnieje prawdopodobieństwo graniczące w zasadzie z pewnością, że były to cele natury politycznej".

- Wiemy o tym, że został zatrzymany na terytorium Białorusi opozycjonista białoruski. Mamy prawo przypuszczać, że te kroki zostały podjęte po to, aby do tego zatrzymania doprowadzić - podsumował Przydacz.

twitt 1200 shutt.jpg
"USA stoją wraz z Polską po stronie Białorusi". Amerykański dyplomata ws. zatrzymania samolotu w Mińsku

Czytaj także: 

Zatrzymanie samolotu z trasy

W niedzielę na lotnisku w Mińsku lądował awaryjnie samolot linii Ryanair, lecący z Aten do Wilna. Przyczyną lądowania była informacja o bombie na pokładzie. Informacja ta po sprawdzeniu samolotu nie potwierdziła się. Media niezależne podały też informację o zatrzymaniu żyjącego na emigracji opozycyjnego aktywisty Ramana Pratasiewicza, który leciał tym samolotem. Mężczyzna był poszukiwany listem gończym przez białoruskie organy ścigania.

Według białoruskiej opozycji, cała sytuacja to prowokacja służb specjalnych, która miała na celu doprowadzenie do zatrzymania Ramana Pratasiewicza. Taką opinię wyraziła m.in. przebywająca na emigracji była kandydatka w wyborach prezydenckich Swiatłana Cichanouska.

Samolotem linii Ryanair relacji Ateny-Wilno, który lądował w niedzielę awaryjnie w Mińsku, nie odleciało po starcie z Mińska do Wilna sześć osób: dwóch obywateli Białorusi i czterech obywateli Rosji - poinformował na komunikatorze Telegram były białoruski minister i dyplomata Pawał Łatuszka.


mbl

Czytaj także

"Potrzeba zdecydowanych działań". Cichanouska zaapelowała o wszczęcie śledztwa ws. zatrzymania samolotu w Mińsku

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2021 20:04
Przebywająca w Wilnie liderka białoruskiej opozycji Swiatłana Cichanouska zaapelowała do Organizacji Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego o wszczęcie śledztwa w sprawie wymuszonego przez białoruskie władze lądowania samolotu w Mińsku. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Powinniśmy zawiesić stosunki dyplomatyczne z Mińskiem". Prof. Boćkowski o zatrzymaniu samolotu Ryanair

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2021 20:25
- Mamy do czynienia z porwaniem i ze zmuszeniem samolotu pasażerskiego do lądowania, stąd reakcja powinna być ostra - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Daniel Boćkowski, ekspert ds. bezpieczeństwa międzynarodowego z Uniwersytetu w Białymstoku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Temat przymusowego lądowania w Mińsku w programie szczytu UE

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2021 21:46
Przechwycenie samolotu przez białoruski reżim będzie jednym z tematów rozpoczynającego się w poniedziałek unijnego szczytu w Brukseli - zapowiedział szef Rady Europejskiej Charles Michel. 
rozwiń zwiń