more_horiz
Wiadomości

"Ponad 40 miliardów złotych na cyfryzację". Marek Zagórski o funduszach unijnych

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2021 17:00
Na szeroko rozumianą cyfryzację ze wszystkich unijnych programów (między innymi z Krajowego Planu Odbudowy, Funduszy Europejskich na Rozwój Cyfrowy) Polska będzie miała do wykorzystania ponad 40 miliardów złotych, szacuje sekretarz stanu w kancelarii premiera i pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa Marek Zagórski.
Marek Zagórski
Marek ZagórskiFoto: Adam Guz/KPRM

laptop 1200.jpg
Rekordowa popularność profilu zaufanego. W kwietniu założyło go ponad 620 tysięcy osób

Podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego online Marek Zagórski powiedział, że kluczowym zadaniem państwa będzie dalsza rozbudowa łączy światłowodowych i sieci 5G z wykorzystaniem tych środków. Kolejnym obszarem priorytetowym będzie wprowadzenie następnych usług e-administracji publicznej i usprawnienie działania obecnych systemów IT.

Rząd powinien przyjąć projekt nowelizacji ustawy o KSC

Na Europejskim Kongresie Gospodarczym jednym z poruszonych tematów była również aukcja częstotliwości z pasma C (3,4 - 3,8 GHz) na potrzeby rozbudowy sieci 5G. Sekretarz stanu w KPRM Marek Zagórski powiedział, że za kilka tygodni rząd powinien przyjąć projekt nowelizacji ustawy o Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa. Zgodnie z wcześniejszym planem dopiero wtedy będą mogły ruszyć konsultacje publiczne aukcji na 5G.

Pełnomocnik rządu ds. Cyberbezpieczeństwa Marek Zagórski pytany o szacunkowe wpływy z aukcji wskazał, że będzie to kwota między 2 a 6 miliardów złotych, jednak zaznaczył, że bardziej istotne w tym przypadku dla rządu jest zapewnienie niskich cen dla odbiorców i szybka rozbudowa infrastruktury przez operatorów.

Posłuchaj
00:30 zagórski 2.mp3 Jak mówił pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa, środki zostaną przeznaczone m.in. na e-administrację (IAR)

 

zagórski marek PR 1 1200x660.jpg
Marek Zagórski o certyfikacie szczepienia: nie może być dyskryminujące

Czytaj także:

Marek Zagórski zwrócił przy tym uwagę, że obecnie w Polsce ceny usług telekomunikacyjnych należą do najniższych w Unii Europejskiej. - Chcielibyśmy, żeby tak to zostało - mówił sekretarz stanu w KPRM.


Posłuchaj
00:28 zagórki 1.mp3 Marek Zagórski zaznaczył, że zapewnienie niskich cen dla odbiorców i szybka rozbudowa infrastruktury przez operatorów telekomunikacyjnych są istotne dla rządu (IAR)

 

Poprzednia aukcja 5G została unieważniona przez UKE w czerwcu 2020 roku, na mocy przepisów tak zwanej Tarczy 3.0.

Sieć 5G charakteryzuje się szybszym, stabilniejszym i działającym z mniejszym opóźnieniem połączeniem z mobilnym internetem, niż najczęściej wykorzystywany obecnie standard 4G. Technologia umożliwia też obsłużenie przez stacje bazowe znacznie większej liczby urządzeń.

nt

Zobacz także

Zobacz także