Premier o sprawie kopalni Turów: chcemy polubownego zakończenia sporu
- Rozmawiałem z premierem Czech o kwestiach związanych z Turowem. Mamy przede wszystkim uzgodnione wytyczne do umowy. Jeżeli ta umowa będzie zaakceptowana, to możemy polubownie załatwić ten spór - powiedział premier Mateusz Morawiecki we wtorek na konferencji prasowej w Brukseli.
2021-05-25, 17:45
Powiązany Artykuł
"TSUE zlekceważyło polskie interesy". Prof. Waldemar Paruch o decyzji ws. Turowa
Podczas swojej wizyty w Brukseli Mateusz Morawiecki odbył rozmowy z szefem czeskiego rządu Andrej Babišem. Tematem rozmów był spór ws. kopalni Turów. W ubiegłym tygodniu Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej na wniosek strony czeskiej nakazał natychmiastowe wstrzymanie wydobycia w zakładzie.
- Rozmawiałem z premierem Czech o kwestiach związanych z Turowem. Mamy przede wszystkim uzgodnione wytyczne do umowy. O tych wytycznych rozmawialiśmy i jeżeli ta umowa będzie zaakceptowana, to możemy polubownie załatwić ten spór - powiedział premier na wtorkowej konferencji.
- Jeżeli uzgodnienia z Czechami zostaną wdrożone to kopalnia i elektrownia Turów będą mogły dalej funkcjonować - stwierdził szef rządu. Przyznał, że elektrownia cały czas działa, a rząd dąży do "polubownego załatwienia sporu".
REKLAMA
Posłuchaj
Polityka klimatyczna UE
Jednym z tematów unijnego spotkania była kwestia polityki klimatycznej. Dyskusja zakończyła się jednak bez rozstrzygnięć z powodu rozbieżności między krajami.
Polska uważa, że nowe plany klimatyczne, emisja reformy handlu emisjami, czy zwiększenie redukcji emisji CO2 nie mogą prowadzić do przerzucania kosztów na mniej zamożne grupy społeczne. - Polityka klimatyczna musi być sprawiedliwa, taka, która powodowałaby, że przez najbliższych 10, 15 lat, zgodnie z naszą polityką klimatyczną będziemy potrafili nadal utrzymywać miejsca pracy, tak jak dziś, podnosić konkurencyjność polskiego przemysłu, polskiej gospodarki, podnosić polską produktywność, a jednocześnie wypełniać cele klimatyczne - powiedział szef rządu.
Problematyczne dla Polski jest między innymi objęcie sektora transportu drogowego i budownictwa reformą handlu uprawnieniami do emisji CO2. Polskie władze podkreślają, że to będzie dla naszego kraju bardzo kosztowne i domagają się znacznych rekompensat.
Szef rządu zapowiedział też rozmowę na ten temat z przewodniczącą Komisji Europejskiej, Ursulą von der Leyen.
REKLAMA
kp
REKLAMA