Wiceszef IPN o poszukiwaniach szczątków rtm. Pileckiego: zrobiliśmy wszystko, co mogliśmy
- Zrobiliśmy wszystko, co mogliśmy - tak o poszukiwaniach i identyfikacji szczątków rotmistrza Witolda Pileckiego mówi wiceszef Instytutu Pamięci Narodowej, profesor Krzysztof Szwagrzyk. Jego zespół rozpoczął kolejny etap prac archeologicznych na terenie dawnego więzienia przy ulicy Rakowieckiej w Warszawie.
2021-05-25, 19:00
Powiązany Artykuł
73. rocznica śmierci Witolda Pileckiego
To tam dokładnie 73 lata temu Witold Pilecki, bohater drugiej wojny światowej, dobrowolny więzień Auschwitz, został zamordowany przez komunistyczną bezpiekę.
Nadal nie wiadomo, gdzie znajdują się jego szczątki. Profesor Krzysztof Szwagrzyk podkreślił, że pytania o identyfikację rotmistrza należy kierować do pionu śledczego IPN. - Od 2012 roku ten najlepszy materiał do porównania, do identyfikacji pana rotmistrza, a więc materiał genetyczny od córki i od syna został zabezpieczony. Od trzech lat oczekujemy na kolejne identyfikacje osób z Łączki i takich identyfikacji nie ma. Ale nie jest to proces, za który odpowiada Biuro Poszukiwań i Identyfikacji, tylko jest to działalność śledcza pionu śledczego IPN - mówił.
REKLAMA
Posłuchaj
W ocenie wiceprezesa IPN najbardziej prawdopodobnym miejscem ukrycia szczątków Witolda Pileckiego jest powązkowska Łączka. - W latach 2012-17 Instytut Pamięci Narodowej wykonał prace poszukiwawczo-ekshumacyjne, podczas których odnaleźliśmy i ekshumowaliśmy wszystkie, nawet najmniejsze szczątki ofiar komunizmu, które zostały tam pogrzebane w latach 40. i 50. Wierzymy, że wśród tych szczątków są także szczątki pana rotmistrza Witolda Pileckiego. Z naszej strony, ze strony Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN, zostało zrobione wszystko, co mogliśmy. Oczekujemy, podobnie jak całe społeczeństwo, na wyniki badań genetycznych - tłumaczył profesor Szwagrzyk.
Posłuchaj
REKLAMA
Powiązany Artykuł
73 lata temu komunistyczne władze wykonały wyrok śmierci na rtm. Witoldzie Pileckim
- 73. rocznica zamordowania rotmistrza Pileckiego. Sieradzki: są dwie wizje jego ostatnich chwil
- "Pileckiego starałem się pokazać jako humanistę i romantyka". Wróblewski o biografii rotmistrza
- "Symbol oporu wobec dwóch totalitaryzmów". W Europarlamencie wspomniano rotmistrza Witolda Pileckiego
25 maja 1948 roku w więzieniu mokotowskim w Warszawie władze komunistyczne wykonały wyrok śmierci na rotmistrzu Witoldzie Pileckim, bohaterze II wojny światowej.
O 21:30 - w godzinę śmierci Witolda Pileckiego - w 27 miastach i miejscowościach w Polsce przedstawiciele IPN oddadzą hołd bohaterowi, zapalając znicze w miejscach związanych z rotmistrzem. Ogień pamięci zapłonie między innymi w Warszawie, w Gdańsku i we Wrocławiu, przy pomnikach Witolda Pileckiego.
nt
REKLAMA
REKLAMA