Senat przyjął ustawę o ratyfikacji zwiększenia zasobów własnych UE bez poprawek

Większości nie uzyskał wniosek o dodanie do dokumentu preambuły. Oznacza to, że ustawa, niezbędna do uruchomienia funduszy europejskich na lata 2021-27, trafi na biurko prezydenta.

2021-05-27, 19:05

Senat przyjął ustawę o ratyfikacji zwiększenia zasobów własnych UE bez poprawek
Senat RP. Foto: Twitter/Senat RP

Powiązany Artykuł

Piotr Muller free kprm flickr-1200.jpg
"Miliardy dla Polski czekały, bo ważniejsze były gry partyjne w PO". Rzecznik rządu komentuje decyzję Senatu

W głosowaniu nad poprawką padł remis 49-49 przy jednym głosie wstrzymującym się. Wobec tego marszałek Tomasz Grodzki zarządził dwa kolejne głosowania. Najpierw senatorowie głosowali nad odrzuceniem ustawy w całości. Ten wniosek nie uzyskał poparcia i następnie izba głosowała w sprawie przyjęcia dokumentu bez poprawek. W głosowaniu uczestniczyło stu senatorów, 98 było za, nikt nie był przeciwko, od głosu wstrzymało się dwóch senatorów.

Preambuła proponowana przez senacką większość KO, PSL, Lewicy oraz senatorów niezrzeszonych i niezależnych zakładała, że polskie władze miały się zobowiązać, iż środki będą wydatkowane "w oparciu o zasady sprawiedliwości, transparentności i praworządności, z zagwarantowaniem równego traktowania podmiotów zainteresowanych realizacją projektów".

W preambule zapisano również powstanie Komitetu Monitorującego, sprawującego nadzór nad realizacją projektów i wydawaniem środków w ramach Krajowego Planu Odbudowy.

REKLAMA

Powiązany Artykuł

marek pęk free tt polskisenat 1200.jpg
"Polska ostatnim krajem, który ratyfikuje decyzję o zasobach własnych UE". Marek Pęk krytykuje senacką większość

Zmiana systemu finansowania budżetu Unii jest jednym z elementów zawartego w grudniu ubiegłego roku porozumienia przywódców Wspólnoty w sprawie wieloletniego budżetu oraz Funduszu Odbudowy.


Posłuchaj

Senat bez poprawek przyjął ustawę o ratyfikacji zwiększenia zasobów własnych UE (IAR) 0:29
+
Dodaj do playlisty

 

"Ustawa ratyfikacyjna przeszła w Senacie bez poprawek! Marszałek Grodzki i cała opozycja wstrzymywali przez wiele, wiele dni ustawę, która nie powinna budzić najmniejszych wątpliwości. Miliardy złotych dla Polski czekały, ponieważ ważniejsze były partyjne gry w PO"- napisał na TT rzecznik rządu Piotr Mueller.

REKLAMA

Wicemarszałek Senatu Marek Pęk z Prawa i Sprawiedliwości podkreślił, że wszystko zmieniło głosowanie nad preambułą i remis 49-49 przy jednym głosie wstrzymującym się. Marszałek musiał wtedy poddać pod głosowanie wniosek o odrzucenie ratyfikacji. Jego zdaniem, głosowanie za tym Koalicji Obywatelskiej skompromitowałoby ją.

Posłuchaj

Marek Pęk (PiS) - cieszymy się z wyniku głosowania w Senacie, prezydent otrzymuje na biurko ratyfikację (IAR) 0:26
+
Dodaj do playlisty

 

Senator PSL Jan Filip Libicki powiedział w TVP Info, że odrzucona przez Senat preambuła do ustawy ratyfikacyjnej miała jedynie charakter symboliczny - jako sygnał dla rządzących, że wydawanie unijnych pieniędzy będzie monitorowane. Jego zdaniem, Komisja Europejska nie odrzuciłaby ustawy ratyfikacyjnej, jeśli znalazłaby się w niej preambuła.

REKLAMA

Posłuchaj

Libicki (PSL) - preambuła do ustawy ratyfikacyjnej miała charakter symboliczny (IAR) 0:17
+
Dodaj do playlisty

 

Fundusz zakłada rozdysponowanie do państw członkowskich Wspólnoty 672,5 miliarda euro w formie zarówno dotacji, jak i pożyczek. Podstawą do sięgnięcia po te środki jest Krajowy Plan Odbudowy, który rząd przekazał Komisji Europejskiej.

Komisja Europejska potrzebuje zgody wszystkich państw członkowskich Wspólnoty, aby zaciągnąć pożyczki na międzynarodowych rynkach finansowych, z których będzie sfinansowany Fundusz Odbudowy. Z budżetu Unii i Funduszu Odbudowy Polska ma otrzymać w ciągu kilku najbliższych lat łącznie około 770 miliardów złotych.

REKLAMA

dn

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej