more_horiz
Wiadomości

Rząd zadowolony z senackiego głosowania ustawy ratyfikacyjnej. KO mówi o kłopotach technicznych senatorów

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2021 00:10
Rząd zadowolony z przyjęcia przez Senat bez poprawek ustawy dotyczącej ratyfikacji unijnego Funduszu Odbudowy. Koalicja Obywatelska, która proponowała wprowadzenie preambuły i odesłanie dokumentu do Sejmu, mówi o problemach technicznych przy głosowaniu u dwóch senatorów.
Posiedzenie Senatu
Posiedzenie SenatuFoto: Twitter/@PolskiSenat

Po kilkugodzinnej debacie w głosowaniu przepadł wniosek większości o dopisanie do ustawy preambuły, która między innymi zobowiązywała rządzących do transparentnego, sprawiedliwego i praworządnego wydatkowania środków unijnych.

Ostatecznie marszałek Tomasz Grodzki zarządził głosowanie najpierw nad odrzuceniem ustawy, a później nad jej przyjęciem bez poprawek.

Ostatecznie dokument zaakceptowano większością 98 głosów, z czego cieszył się wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda. - To głosowanie pokazuje, że możemy się jednoczyć wokół spraw, które jednoczyć powinny i znalazły się osoby, które w imię dobra Polski, a nie interesu partyjnego zagłosowały za ratyfikacją bez najmniejszych poprawek i uwag - ocenił wiceminister.

Jak dodał, Polska jest ostatnim z unijnych krajów, który w parlamencie przyjął ustawy ratyfikujące zwiększenie unijnych zasobów własnych w związku z utworzeniem Funduszu Odbudowy.

Waldemar Buda Senat Free 1200.jpg
Buda o głosowaniu w Senacie ws. Funduszu Odbudowy: kompromitacja opozycji, zwycięstwo Polski

"My regulaminu przestrzegamy"

W głosowaniu nad preambułą był remis 49-49, przy jednym głosie wstrzymującym się. Senator Koalicji Obywatelskiej Aleksander Pociej zagłosował za odrzuceniem poprawki wraz z klubem PiS. Nie głosował natomiast inny z senatorów KO Leszek Czarnobaj.

Ich klubowy kolega Marek Borowski tłumaczył, że nie chodziło o wyłamanie się z dyscypliny. - Mieli po prostu trudności, kłopoty z internetem, czemu jeden z nich dał wyraz, bo dzwonił tutaj, tyle tylko, że już po czasie. Marszałek reasumpcji nie zarządził, bo taki mamy regulamin, że na to nie pozwala. A my regulaminu przestrzegamy - mówił senator KO.

Czytaj także:

Przyjęta ustawa, która trafi na biurko prezydenta, jest jednym z kroków do uruchomienia unijnych środków do 2027 roku. Łącznie z wieloletniego budżetu i Funduszu Odbudowy do Polski ma trafić około 770 miliardów złotych.

ks

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem