"Bezpieczna i skuteczna". Członkowie Rady Medycznej za szczepieniem dzieci w wieku 12-15 lat
- Jako członkowie Rady Medycznej przy premierze jesteśmy jednoznacznie za szczepieniem przeciw COVID-19 dzieci w wieku od 12 do 15 lat - powiedział dr Konstanty Szułdrzyński. Dodał, że wyniki badań młodzieży w tym wieku, której podano szczepionkę, potwierdzają skuteczność i bezpieczeństwo preparatu Pfizera.
2021-05-31, 12:45
Powiązany Artykuł
Przemysław Czarnek o szczepieniach młodzieży: pozostaną dobrowolne
Europejska Agencja Leków (EMA) zatwierdziła wniosek o rozszerzenie stosowania szczepionki Pfizer/BioNTech przeciw COVID-19 na dzieci w wieku od 12 do 15 lat.
- Szczepienia dzieci już w czerwcu? Grzegorz Cessak wyjaśnia
- Szczepienie dzieci zatwierdzone w UE. Prezes urzędu leków: będzie prowadzone w tym samym schemacie co dorosłych
EMA podała, że zalecane stosowanie szczepionki Comirnaty przeciwko COVID-19 u dzieci w wieku 12-15 lat będzie takie samo, jak u osób w wieku 16 lat i starszych. Ma być podawana identycznie w formie dwóch zastrzyków, w odstępie co najmniej trzech tygodni.
Powiązany Artykuł
20 mln szczepień w Polsce. Premier: dziękuję wszystkim zaangażowanym w ten trudny proces
- Wymieniliśmy obiegowo opinie w tej sprawie i nasza rekomendacja jest jednoznaczna. Należy szczepić dzieci w wieku od 12 do 15 lat szczepionką firmy Pfizer. To bodaj najmniej kontrowersyjna rekomendacja, o którą nas poproszono w ostatnich miesiącach. Teraz nasza rekomendacja w tej sprawie zostanie skierowana przez prof. Horbana do premiera - powiedział dr Szułdrzyński.
REKLAMA
Zdaniem eksperta badania wskazują jednoznacznie, że dla tej grupy wiekowej szczepionka jest bezpieczna i skuteczna.
- Dzieci wytwarzają odporność. Szczepionka jest bezpieczna. EMA wypowiedziała się w tej sprawie jednoznacznie, więc i nasza decyzja nie może być inna - wskazał dr Szułdrzyński, kierownik Kliniki Anestezjologii i Intensywnej Terapii Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA.
Wcześniej w rozmowie z TVN24 wskazał, że co prawda dzieci nie chorują najczęściej ciężko na COVID-19, ale wchodzą w wiele interakcji, trudniej im zachować dystans, więc mogą być przenośnikiem wirusa.
***
REKLAMA
***
pb
REKLAMA