Wyłudził pieniądze metodą "na policjanta" od 82-latki. Oszust trafił do aresztu
Kwotę 20 tys. zł, wyłudzoną od 82-letniej mieszkanki Mysłowic (Śląskie) przez podającego się za policjanta 49-letniego mieszkańca Warszawy, odzyskali mysłowiccy funkcjonariusze. Oszust został zatrzymany dzięki postawie kobiety będącej świadkiem sytuacji.
2021-06-04, 14:56
Powiązany Artykuł
Jak poinformowało w piątek biuro prasowe śląskiej policji, w miniony wtorek mysłowiccy policjanci otrzymali zgłoszenie od kobiety, która widziała, jak starsza mieszkanka Mysłowic przekazała pakunek na ulicy podejrzanemu mężczyźnie.
Zgłaszająca obserwowała sytuację, a kiedy mężczyzna odszedł z pakunkiem zapytała o nią 82-latkę. Gdy ta przyznała, że wręczyła rzekomemu policjantowi 20 tys. zł, zadzwoniła na policję i podała bardzo dokładny rysopis oszusta.
Komunikat o zdarzeniu trafił do patroli w mieście. Zgodnego z opisem mężczyznę, wsiadającego do taksówki przy ul. Towarowej w centrum miasta, zauważył jeden z dzielnicowych. Mężczyzna nie wykonywał poleceń policjanta i stawiał opór, jednak został obezwładniony i zakuty w kajdanki.
REKLAMA
Powiązany Artykuł
Policja przypomina
Po doprowadzeniu na komendę okazało się, że oszustem jest 49-letni mieszkaniec Warszawy. Policjanci znaleźli przy nim wyłudzone pieniądze. Mężczyzna trafił do policyjnego aresztu, a następnego dnia usłyszał zarzuty. Decyzją sądu został aresztowany na trzy miesiące. W procesie może mu grozić kara do 8 lat więzienia.
Policjanci sprawdzają, czy oszust popełnił więcej podobnych przestępstw. Chwalą też kobietę, która była świadkiem zdarzenia i zawiadomiła policjantów. Dzięki jej reakcji możliwe było zatrzymanie przestępcy i odzyskanie oszczędności 82-letniej mysłowiczanki.
Śląska policja przypomina, że funkcjonariusze nigdy nie proszą o przekazanie pieniędzy i nigdy nie dzwonią z takim żądaniem. Policja nigdy nie informuje telefonicznie o prowadzonych działaniach; wskazuje, że jeżeli ktoś odbierze taki telefon, z pewnością rozmówcą będzie oszust.
W takich sytuacjach nie należy nikomu przekazywać pieniędzy, podpisywać jakichkolwiek dokumentów, zakładać kont w banku czy podawać swoich danych, numerów PIN i haseł. Każdą próbę wyłudzenia pieniędzy można zgłaszać w dowolnej jednostce policji lub pod numerem alarmowym 112.
REKLAMA
pkur
REKLAMA