Jakie jest zainteresowanie certyfikatami covidowymi? Znamy dane resortu zdrowia
W ciągu tygodnia z Internetowego Konta Pacjenta pobrano ponad 1 mln Unijnych Certyfikatów COVID-19 - poinformowało rano na Twitterze Ministerstwo Zdrowia.
2021-06-07, 09:47
Certyfikat jest dowodem na to, że dana osoba przebyła chorobę COVID-19, ma negatywny wynik testu COVID-19 lub została zaszczepiona przeciwko COVID-19.
Powiązany Artykuł
Włoski Instytut Służby Zdrowia: po szczepieniu ryzyko śmierci i hospitalizacja spada nawet o 95 proc.
Certyfikat można otrzymać przez Internetowe Konto Pacjenta (IKP). Po 25 czerwca będzie on także dostępny w aplikacjach mojeIKP oraz mObywatel. Można go otrzymać również w podmiotach leczniczych (aplikacja gabinetowa - gabinet.gov.pl), punktach szczepień oraz od lekarza lub pielęgniarki z przychodni podstawowej opieki zdrowotnej.
Czytaj także:
- Badania nad wirusem SARS-CoV-2. "Może pochodzić z laboratorium"
- Ruszają szczepienia dla dzieci w wieku od 12 do 15 lat. Program obejmie 2,5 mln osób
Prezentacja certyfikatu będzie możliwa w wersji papierowej i elektronicznej. Niezależnie od postaci, certyfikaty będą równorzędne i będą zawierały ten sam kod QR i ten sam zestaw danych.
Certyfikat to nie bezwarunkowe uprawnienie
Unijny Certyfikat Covid ma niwelować różnice w zakresie stosowanych przez państwa członkowskie obostrzeń i ograniczeń dla swobody przemieszczania się. Nie będzie on jednak warunkiem wstępnym dla ewentualnej podróży, ani nie będzie w sposób bezwarunkowy do niej uprawniał.
REKLAMA
mbl
REKLAMA