"Głównym celem kompleksowa opieka i pomoc". Resort zdrowia o reformie psychiatrii
Głównym celem reformy psychiatrii jest dostępna, kompleksowa opieka i pomoc – mówiła podczas III Kongresu Zdrowia Psychicznego Dorota Olczyk z Departamentu Zdrowia Publicznego Ministerstwa Zdrowia. Przedstawicielka resortu zdrowia wskazała podczas obradującego w Warszawie kongresu, że jego hasło "Od instytucji do środowiska – dostępność i szacunek" jest zbieżne z polityką i ideami, którymi kieruje się resort w zakresie ochrony zdrowia psychicznego.
2021-06-07, 19:52
- Od 2017 r., czyli od uchwalenia drugiej edycji Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego Ministerstwo Zdrowia w bardzo intensywny sposób realizuje reformę zdrowia psychicznego, której głównym celem jest przede wszystkim zapewnienie osobom z zaburzeniami psychicznymi powszechnie dostępnej i kompleksowej opieki oraz wszelkiej pomocy, która jest niezbędna do życia w środowisku rodzinnym i społecznym - mówiła przedstawicielka Departamentu Zdrowia Publicznego Ministerstwa Zdrowia.
Priorytetem obecnie wdrażanej reformy jest – jak mówiła – jest dobro pacjenta i wsparcie jego najbliższych.
Powiązany Artykuł
Lockdown a depresja u dzieci. Psychiatra: na oddział trafiali pacjenci, którzy wcześniej nie mieli problemów
Czytaj także:
Współpraca z ekspertami
- Warto podkreślić, że przy realizacji kluczowych i strategicznych działań Ministerstwo Zdrowia podejmuje i nadal będzie podejmowało współpracę z wieloma ekspertami z dziedziny zdrowia psychicznego, konsultantami krajowymi, ale także organizacjami pozarządowymi i środowiskami pacjenckimi - akcentowała.
Dorota Olczyk przypominała m.in., że obecnie funkcjonują 33 Centra Zdrowia Psychicznego. Wyraziła nadzieję, że jeszcze w tym roku dołącza kolejne podmioty. Zwracała też uwagę, że reforma dotyczy nie tylko pacjentów pełnoletnich, ale także dzieci i młodzieży.
REKLAMA
ms
REKLAMA