Zdrowie psychiczne podczas pandemii. Morawska-Borowiec: depresja dotyka przede wszystkim osób młodych

- Skala zachorowań na depresję jest znacznie wyższa niż wskazują na to statystyki. A z powodu pandemii, izolacji ten problem się cały czas nasila. Badania przeprowadzone w Polsce wskazują, że najtrudniej z pandemią, jeśli chodzi o problemy psychiczne, radzą sobie młode osoby - w wieku do 24 lat - powiedziała w Polskim Radiu 24 Anna Morawska-Borowiec, prezes Fundacji Twarze Depresji. 

2021-05-23, 10:00

Zdrowie psychiczne podczas pandemii. Morawska-Borowiec: depresja dotyka przede wszystkim osób młodych
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: shutterstock

Dzieci i młodzież, ale także dorośli coraz częściej mierzą się z problemami zdrowia psychicznego. Ma to związek z pandemią, podczas której wielu z nas dotknęła izolacja społeczna, oddzielenie od przyjaciół, bliskich nam osób, a w przypadków uczniów - kolegów i koleżanek ze szkoły. Dlatego coraz częstszym zjawiskiem jest depresja. 

Powiązany Artykuł

depresja smutek koronawirus maseczka dziewczyna kobieta 1200.jpg
Depresja. Kiedy zwrócić się o pomoc?

Według rozmówczyni PR24 "czarny scenariusz w tym zakresie jest przed nami". - O tym mówią specjaliści. Konsultanci krajowi w dziedzinie psychiatrii osób dorosłych oraz dzieci i młodzieży wskazują na to, że prawdziwa fala zachorowań na depresję jest przed nami. A już obserwujemy dwukrotny wzrost zachorowań na depresję w porównaniu do tego, co było przed rozpoczęciem pandemii - podkreśliła Anna Morawska-Borowiec. 


Posłuchaj

Anna Morawska-Borowiec o depresji (Temat dnia) 21:05
+
Dodaj do playlisty

 

- Prawie 2 mln dorosłych Polaków mierzyło się z depresją, kilkanaście tysięcy dzieci leczyło się w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia na depresję. Można sobie zadać pytanie, ile dzieci się nie leczyło. To pytanie dotyczy również dorosłych - dodała prezes. 

REKLAMA

Jak zaznaczyła, "skala zachorowań na depresję jest więc znacznie wyższa niż wskazują na to statystyki". - A z powodu pandemii, izolacji ten problem się cały czas nasila. Badania w Polsce, choćby Uniwersytetu Warszawskiego czy Uniwersytetu SWPS - dwóch niezależnych jednostek badawczych - wskazują na to, że najtrudniej z pandemią, jeśli chodzi o problemy psychiczne, radzą sobie młode osoby - do 24 roku życia - powiedziała Anna Morawska-Borowiec. 

Podkreśliła również, że obecna sytuacja "wynika z absolutnej zmiany stylu życia, braku kontaktów społecznych". - A właśnie te kontakty są młodym osobom bardzo potrzebne - stwierdziła. 

1 czerwca Fundacja Twarze Depresji rusza z programem bezpłatnych zdalnych porad psychologicznych dla dzieci i młodzieży.

Więcej w nagraniu.

REKLAMA

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"
Prowadzący: Błażej Prośniewski
Gość: Anna Morawska-Borowiec 
Data emisji: 23.05.2021
Godzina emisji: 8.06

bartos

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej