X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Premier: moment oddechu po III fali na wyciągnięcie ręki. Obostrzenia luzowane na czas wakacji

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2021 15:45
Od 13 czerwca więcej osób w kościołach, a od 26 czerwca kolejne luzowanie obostrzeń na czas wakacji. Premier Mateusz Morawiecki i minister Adam Niedzielski przedstawili na konferencji nowe decyzje dotyczące regulacji związanych z epidemią koronawirusa. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/alexmak7

Premier zaznaczył, że fazy luzowania nie oznaczają końca pandemii, ale wszystko wskazuje na to, że na wakacje dzięki programowi szczepień można poluzować obostrzenia.

- Od 13 czerwca w kościołach dopuszczalna połowa zajętych miejsc dla wiernych - zapowiedział Mateusz Morawiecki. Ocenił, że taka decyzja wyrównuje warunki "w stosunku do niektórych innych instytucji i tych warunków, które gdzie indziej obowiązują".

1200 niedzielski free.jpg
Minister zdrowia: priorytetem walki z epidemią jest wykrywanie i kontrolowanie ognisk nowych mutacji

Więcej gości w hotelach

Jak dodał, od 26 czerwca obowiązywać będą nowe zasady na okres wakacji. - Łagodzimy ograniczenia na okres wakacyjny i będziemy je dostosowywać do liczby zachorowań - powiedział Mateusz Morawiecki.

W obiektach turystycznych możliwe będzie 75-proc. obłożenie. Do limitu nie będą liczone dzieci do 12 roku życia, a także osoby zaszczepione. - Chcemy tym samym zachęcić dzieci i młodzież do wyjazdów wakacyjnych - wyjaśnił premier.

shutterstock wielka brytania koronawirus free 1200.jpg
Skąd wziął się koronawirus? Unia Europejska domaga się dochodzenia w tej sprawie

Sport i koncerty

Luźniejsze obostrzenia mają dotyczyć też konferencji i targów - limit 1 osoby na 10 m zamiast 15 m, a także wydarzeń sportowych i koncertów, gdzie dopuszczono zajęcie 50 proc. miejsc na widowni.

Wspólne kibicowanie

Premier zapowiedział również uruchomienie strefy kibica na Stadionie Narodowym.

PAP Janne Andersson 1200.jpg
Euro 2020: rywal Polaków zmaga się z koronawirusem. Szwedzi skorzystają z listy rezerwowej

- W najbliższych dniach otworzymy Stadion Narodowy dla strefy kibica, bo rozpoczynają się Mistrzostwa Europy, których Polska jest częścią, oby jak najdłużej - powiedział premier. - Chcemy wspólnie móc się cieszyć utrzymując dyscyplinę sanitarną, ale strefa kibica na stadionie narodowym będzie otwarta - dodał.

Akcja szczepień

Podczas konferencji prasowej premier mówił, że coraz więcej osób przyjmuje drugą dawkę szczepień, a łączna liczba szczepień to ponad 23 miliony, z czego "14 milionów osób zaszczepionych albo jedną, albo dwoma dawkami".

shutterstock szczepienie szczepionka koronawirus laboratorium covid-19 F 1200.jpg
PE wezwał do zniesienia patentów na szczepionki przeciw COVID-19. Europosłowie przyjęli rezolucję

Premier podkreślał, że obecna infrastruktura związana ze szczepieniami umożliwia dokonanie dużo większej liczby szczepień, niż się na nie zgłasza obywateli.

Jeszcze nie koniec

Szef rządu przypominał, że "naprawdę pandemia na świecie niestety jeszcze się nie zakończyła". - Mamy wciąż do czynienia z niebezpiecznymi mutacjami; chociażby ostanie mutacje ze Wschodu i z Dalekiego Wschodu, mutacje indyjskie, które spowodowały, że z powrotem w Wielkiej Brytanii jest tak wiele rejestrowanych zakażeń, jak nie było od kilku miesięcy - mówił premier. Jak dodał, "niestety z tym się wiąże również wzrost obłożenia łóżek (szpitalnych) w Wielkiej Brytanii".

- Ten problem przypomina nam bardzo niedobre miesiące przed drugą, przed trzecią falą w Polsce. Więc bardzo bardzo wszystkich proszę, żeby cały czas przestrzegać tych zasad sanitarnych, które obowiązują. Szczepić się; jak tylko ktoś może, to zarejestrować się, jeśli jeszcze ktoś tego nie uczynił - powiedział Morawiecki.

podróże koronawirus free 1200
"Zwiększą bezpieczeństwo w krajach turystycznych". Maria Libura o znaczeniu certyfikatów covidowych

Certyfikaty zaszczepionych

Zaznaczył, że "coraz więcej krajów Europy, właściwie już prawie wszystkie kraje Europy wdrażają różnego rodzaju certyfikacje umożliwiającą łatwiejsze przemieszczanie się, uczestnictwo w różnego rodzaju spotkaniach, imprezach, koncertach, (mieszkanie) w hotelach w zakresie turystyki międzynarodowej, a także przy kontrolach granicznych nie będzie potrzebna kwarantanna bądź testy, jeżeli osoba będzie mogła się rzeczywiście legitymować odpowiednim szczepieniem".


1200_szczepienie_Forum.jpg
W pełni zaszczepionych przeciw COVID-19 jest już 8,6 mln Polaków. Sprawdź nowe dane

Od 6 do 25 czerwca wprowadzono, jako kolejny etap znoszenia restrykcji, możliwość organizowania targów, wystaw, kongresów i konferencji z zachowaniem limitu 1 osób na 15 m2. Podobne zasady dotyczą sal zabaw, które zostały również otwarte. Więcej osób może też już uczestniczyć w imprezach i zgromadzeniach. Ich liczbę zwiększono trzykrotnie, aktualnie do 150 osób. W transporcie zbiorowym dopuszczono większe obłożenie - 75 proc., pozostawiając nadal obowiązek zakrywania ust i nosa.

Resort zdrowia podał w czwartek, że badania potwierdziły 382 nowe przypadki zakażenia koronawirusem, zmarły 84 osoby z COVID-19. Łącznie od marca ub.r., gdy wykryto w Polsce pierwsze zakażenie SARS-CoV-2 potwierdzono 2 876 667 przypadków. Zmarło 74 447 osób z COVID-19.

fc

Czytaj także

Kolejny krok w programie szczepień. Od dziś można je wykonywać w aptekach

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2021 18:32
Do dziś możliwe jest szczepienie przeciw COVID-19 w aptekach. Wczoraj w Dzienniku Ustaw zostało opublikowane zmienione rozporządzenie ministra zdrowia w sprawie określonych warunków, jakie powinny spełniać apteki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Minister zdrowia: jest już aplikacja weryfikująca covidowy certyfikat na iOS i Androida

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2021 09:54
- Mobilna aplikacja weryfikująca covidowy certyfikat przez odczytywanie kodu QR jest już i dla iOS, i na Androida – przekazał w czwartek minister zdrowia Adam Niedzielski.
rozwiń zwiń