X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Minister zdrowia: priorytetem walki z epidemią jest wykrywanie i kontrolowanie ognisk nowych mutacji

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2021 16:15
- Największym zagrożeniem sytuacji pandemicznej są nowe mutacje i ryzyko ich pojawienia się – powiedział w czwartek minister zdrowia Adam Niedzielski. Poinformował, że priorytetem walki z epidemią w Polsce jest obecnie wykrywanie i kontrolowanie ognisk nowych mutacji.
Adam Niedzielski
Adam NiedzielskiFoto: Krystian Maj/KPRM

premier minister pap_20201008_0T3 1200.jpg
Więcej gości w hotelach, na wydarzeniach sportowych i koncertach. Konferencja premiera i ministra zdrowia

W czasie konferencji prasowej poświęconej luzowaniu obostrzeń w czasie wakacji szef resortu zdrowia powiedział, że największym zagrożeniem w obecnej sytuacji pandemicznej są nowe mutacje koronawirusa.

- Razem z premierem uznajemy, że największym zagrożeniem sytuacji pandemicznej są nowe mutacje i potencjał, ryzyko ich pojawienia się. W tej chwili wszystkie środki, jeżeli chodzi o działania epidemiczne, kierujemy przede wszystkim na badanie, z jakim typem, z jaką mutacją, z jakim wariantem wirusa mamy do czynienia – powiedział Niedzielski.


Posłuchaj
00:34 11128680_1.mp3 Minister zdrowia: średnia tygodniowa liczba zakażeń na 100 tysięcy zakażeń spadła poniżej jednego (IAR)

 

Poinformował, że badania prowadzone są systematycznie, kilka tysięcy próbek tygodniowo. - Równolegle działalność sanepidu jest ukierunkowana na bardzo ścisłe kontrolowanie tych ognisk, które są związane z mutacjami alertowymi. To jest priorytet walki epidemicznej – oświadczył szef resortu zdrowia.

"Tylko osoby zaszczepione nie będą wliczane do limitów"

- Tylko osoby zaszczepione nie będą wliczane do limitów - powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski, pytany, czy wyłączenie będzie dotyczyło także ozdrowieńców.

Na konferencji padło też pytanie, czy poza możliwością uniknięcia kwarantanny i niewliczaniem do limitu osób, rząd zastanawia się nad zwiększeniem przywilejów dla osób zaszczepionych.

- Jeśli chodzi o kwestię benefitów czy ułatwień związanych z wykonaniem szczepienia, to my prowadzimy politykę neutralną - uwzględniamy przede wszystkim informacje, że osoba zaszczepiona jest bezpieczna dla otoczenia i w związku z tym nie naraża osób, z którymi przebywa, na zakażenie, przynajmniej w tym dużym stopniu, bo zawsze jakieś minimalne ryzyko istnieje - powiedział Niedzielski.

1200_szczepienie_Forum.jpg
W pełni zaszczepionych przeciw COVID-19 jest już 8,6 mln Polaków. Sprawdź nowe dane


Dlatego - wskazał - benefity wiążące się z zaszczepieniem się dotyczą przede wszystkim sfer, gdzie jest ryzyko bezpieczeństwa epidemicznego. - Czyli właśnie limity, czyli właśnie niepopadanie w kwarantannę - dodał.

"Zwiększamy obłożenie w restauracjach i lokalach gastronomicznych do 75 proc."

- Do tej pory w restauracjach i lokalach gastronomicznych mieliśmy limit zajętości co drugiego stolika, tutaj zwiększamy obłożenie do 75 proc. Targi i konferencje, które niedawno udostępniliśmy, od 26 czerwca będą mogły pracować w reżimie 1 osoby na 10 m2, a nie tak jak poprzednio na 15 m2 - przekazał Niedzielski na konferencji prasowej.

Niedzielski poinformował też, że "wesołe miasteczka, w których mieliśmy do tej pory na 50 proc. obłożenia obiektu, od 26 czerwca będą miały 75 proc. obłożenia". 

- Ta najważniejsza informacja, która wynika z obserwacji w ostatnim czasie, jest taka, że ta nasza ścieżka luzowania obostrzeń nie prowadzi do zwiększania liczby zakażeń, czy innych tych parametrów monitorowanych w trakcie pandemii - powiedział.

Niedzielski dodał, że czwartek jest ważnym dniem, ponieważ średnia liczba zakażeń tygodniowa na 100 tys. mieszkańców spadła poniżej jednego. - To jest rzeczywiście taki próg, którego dawno nie obserwowaliśmy - podkreślił. W jego ocenie oznacza to, że strategia luzowania obostrzeń "się spełnia".

Niedzielski powiedział również, że obserwowany jest bardzo dynamiczny spadek liczby zgonów. - W tej chwili ta liczba zgonów, jeżeli chodzi o średnią tygodniową, wynosi 53 dziennie i to też w stosunku do poprzedniego tygodnia jest spadek o 40 proc. - poinformował.

Szef MZ powiedział, że równolegle zmniejszana jest infrastruktura covidowa, w tym łóżek przeznaczanych na walkę z tą chorobą. Poinformował, że ciągu ponad miesiąca dostępność łóżek dla takich pacjentów zmniejszyła się o blisko 30 tys., a teraz dostępne jest ok. 14 tys. łóżek.

"Sytuacja się poprawia"

Niedzielski zaznaczył, że "średni wynik nowych zakażeń spadł poniżej 400 osób dziennie". - Widzimy, że odsetek pozytywnych testów jest skrajnie niski, poniżej 1 proc. – dodał.

Minister zdrowia przekazał także, że przez ostatni tydzień ze wszystkich POZ-ów w kraju otrzymano 20 tys. zleceń na wykonanie testów, podczas gdy w apogeum III fali było ich 280 tys. - To pokazuje, że sytuacja się poprawia – ocenił Niedzielski.

- Będziemy utrzymywali pewną żelazną, minimalną rezerwę łóżek covidowych. System musi być przygotowany w przypadku jakiegokolwiek zagrożenia – zapowiedział Adam Niedzielski.

- Te łóżka w systemie covidowym pozostaną, ale pozostaną na pewno w wielkości poniżej 10 tys. łóżek tak, aby w każdy województwie, regionie, zapewnić sferę bezpieczeństwa – podkreślił szef resortu zdrowia.

W jego opinii "system musi być przygotowany, aby w przypadku jakiegokolwiek zagrożenia, elastycznie zareagować i zwiększyć dostępność w ramach systemu covidowego"

dn

Czytaj także

Nowy dane resortu zdrowia: blisko 400 zakażeń koronawirusem, zmarły 84 osoby

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2021 11:05
Badania potwierdziły 382 nowe przypadki zakażenia koronawirusem, zmarły 84 osoby z COVID-19 – poinformowało w czwartek Ministerstwo Zdrowia.
rozwiń zwiń