"Dziękuję z całego serca". Prezydent uhonorował funkcjonariuszy SOP
- Zawsze na stanowisku, zawsze czujni i zawsze gotowi - tak o funkcjonariuszach Służby Ochrony Państwa w przeddzień jej święta mówił prezydent Andrzej Duda. Na dziedzińcu Belwederu w Warszawie odbyła się uroczystość z okazji przypadającego jutro święta SOP.
2021-06-11, 13:32
- Na dziedzińcu Belwederu w Warszawie odbyła się uroczystość z okazji przypadającego w sobotę święta SOP
- Prezydent Andrzej Duda podkreślał, że funkcjonariusze, chroniąc najważniejsze osoby w państwie, przyczyniają się do zapewnienia bezpieczeństwa Rzeczypospolitej
- - Pięknym znakiem tej służby jest to, że wykonuje ona swoje zadania niezależnie od tego, jakie są wybory, które zapadają w naszej demokracji, kto w danym przypadku rządzi w naszym kraju i kto stanowi ten korpus najważniejszych osób w państwie, sprawujących najważniejsze stanowiska wymagające ochrony - dla bezpieczeństwa Rzeczypospolitej Polskiej - przekonywał Andrzej Duda
- Podczas uroczystości uhonorowano dziesięciu funkcjonariuszy BOR, którzy zginęli na służbie. Ich imionami nazwano aleje, budynki, plac i pomieszczenia na terenie siedziby SOP
- Służba na mocy ustawy z 2017 roku zastąpiła działające wcześniej Biuro Ochrony Rządu
Powiązany Artykuł
Prezydent podczas jubileuszu CBA: dziękuję za budowanie porządnego i uczciwego państwa
Posłuchaj
"Wielki i piękny znak służby"
Prezydent podkreślał, że funkcjonariusze, chroniąc najważniejsze osoby w państwie, przyczyniają się do zapewnienia bezpieczeństwa Rzeczypospolitej. - Pięknym znakiem tej służby jest to, że wykonuje ona swoje zadania niezależnie od tego, jakie są wybory, które zapadają w naszej demokracji, kto w danym przypadku rządzi w naszym kraju i kto stanowi ten korpus najważniejszych osób w państwie, sprawujących najważniejsze stanowiska wymagające ochrony - dla bezpieczeństwa Rzeczypospolitej Polskiej - zaznaczył Andrzej Duda.
Prezydent przypomniał, że ta służba ochrania także jego i obiekty Kancelarii Prezydenta. Dlatego - jak mówił - należy im się wdzięczność. - Jesteście państwo zawsze na stanowisku, jesteście zawsze czujni i zawsze gotowi. Dziękuję za to z całego serca i dziękuję najbliższym za to, że wytrzymują te trudy służby - powiedział prezydent.
Posłuchaj
Prezydent Andrzej Duda przypomniał, że większość z upamiętnionych zginęła w Smoleńsku 10 kwietnia 2010 roku. - Większość z nich miałem zaszczyt i przyjemność osobiście znać. Służyli oni przy boku prezydenta, profesora Lecha Kaczyńskiego i razem z nim, będąc przy nim do końca, odeszli na wieczną służbę. Nie mam wątpliwości, że znając etos tych ludzi, tych funkcjonariuszy, stoją przy nim i przy jego małżonce do dzisiaj - powiedział.
REKLAMA
Powiązany Artykuł
Prezydent: polscy żołnierze i funkcjonariusze cieszą się niezmiennie szacunkiem
Wśród upamiętnionych funkcjonariuszy znalazł się także plutonowy BOR Bartosz Orzechowski, który zginął w 2007 roku w Bagdadzie w zamachu na konwój z polskim ambasadorem w Iraku Edwardem Pietrzykiem.
Czytaj także:
- Atak hakerski na konta szefa KPRM. Żaryn: służby analizują opisane wydarzenia
- Rosyjski ślad w ataku hakerskim na konta Dworczyka? Poseł PiS: czekamy na informacje z ABW
- Ćwiczenie Dragon-21. Szef MON: dowodzi umiejętności i zaangażowania żołnierzy
"Codziennie jesteście na pierwszej linii"
Szef MSWiA Mariusz Kamiński mówił, że SOP to formacja fundamentalnie ważna i odpowiedzialna za sprawne funkcjonowanie państwa polskiego. - Choć zawsze w cieniu, codziennie jesteście na pierwszej linii. Często udzielacie, również w trybie nagłym, wsparcia wysokim urzędnikom państwowym, których bezpieczeństwo jest zagrożone. Zawsze czynicie to szybko, skutecznie i profesjonalnie. Zawsze na Służbę można liczyć - zaznaczył minister spraw wewnętrznych i administracji.Ochrona ze względu na dobro państwa.
Od 1 lutego 2018 roku Służba Ochrony Państwa zastąpiła Biuro Ochrony Rządu. 12 czerwca jako święto SOP upamiętnia powołaną w 1924 roku Brygadę Ochronną, której zadaniem była ochrona Prezydenta RP. Decyzję o jej utworzeniu podjęto w wyniku zamachu na prezydenta Gabriela Narutowicza, który zginął 16 grudnia 1922 roku. Święto zostało utworzone w związku z przekształceniem BOR w Służbę Ochrony Państwa.
Z mocy ustawy ochrona SOP przysługuje m.in. prezydentowi, marszałkom Sejmu i Senatu, premierowi, wicepremierowi, szefom MSWiA oraz MSZ, a także byłym prezydentom. Ponadto minister spraw wewnętrznych i administracji może zdecydować o objęciu ochroną innych osób ze względu na dobro państwa. Do zadań SOP należy też rozpoznawanie i zapobieganie przestępstwom m.in. przeciwko Polsce, życiu lub zdrowiu, bezpieczeństwu powszechnemu, bezpieczeństwu w komunikacji, porządkowi publicznemu, zamachom i czynnej napaści, skierowanym przeciwko ochranianym osobom oraz bezpieczeństwu ochranianych obiektów.
REKLAMA
mbl
REKLAMA