Symulatory taktyczne współczesnego pola walki trafią do polskiej armii. Zawarto umowę

2021-06-11, 16:41

Symulatory taktyczne współczesnego pola walki trafią do polskiej armii. Zawarto umowę
zdjęcie ilustracyjne. Foto: mjr Krzysztof Płatek oraz Thales

Inspektorat Uzbrojenia zawarł umowę na dostawę pięciu symulatorów taktycznych współczesnego pola walki dla wojsk pancernych i zmechanizowanych. Wartość umowy to 71,3 mln zł brutto - poinformował resort obrony.

"Dostawy zostaną zrealizowane w latach 2022-2023" - pointował MON na Twitterze.

Kto otrzyma symulatory?

Inspektorat Uzbrojenia także opublikował informację na ten temat. Podano w niej, że umowę zawarto pomiędzy Skarbem Państwa reprezentowanym przez Inspektorat Uzbrojenia a konsorcjum w składzie: Thales Polska Sp. z o.o. (lider) wraz z Thales AVS France SAS i Ruag Defence France.

Powiązany Artykuł

Shutterstock MiG-29 1200.jpg
Dowództwo Generalne: nie doszło do ostrzelania polskiego samolotu MiG-29

"Przedmiotem umowy jest dostawa, instalacja oraz uruchomienie pięciu symulatorów taktycznych współczesnego pola walki dla wojsk pancernych i zmechanizowanych, które trafią do pięciu brygad znajdujących się w strukturze każdej z dywizji Sił Zbrojnych RP" - napisano w informacji.

Czytaj również:

"Wykorzystanie sztucznej inteligencji"

Wyjaśniono też, że symulatory taktyczne współczesnego pola walki "przeznaczone będą do organizacji oraz realizacji ćwiczeń, szkoleń i planowania działań taktycznych na współczesnym polu walki dla dowództw i sztabów batalionów Wojsk Lądowych poprzez wykorzystanie techniki symulacji komputerowej z wykorzystaniem sztucznej inteligencji".

"Symulacje obejmować będą planowanie działania i współdziałanie z innymi rodzajami wojsk od poziomu zadań realizowanych przez jednego żołnierza do poziomu batalionu. Symulacje, oprócz algorytmów generowanych przez ćwiczącego, będą uwzględniać generowany przez system komputerowy wpływ otoczenia na realizowane scenariusze. Ponadto oprogramowanie będzie posiadało bibliotekę 3D umożliwiającą odwzorowanie pojazdów wojskowych używanych przez kraje NATO i USA, jak również Bliskiego Wschodu i byłego ZSRR" - podano.

jmo

Polecane

Wróć do strony głównej