X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"Człowiek, który za życia stał się legendą". Politycy wspominają i żegnają prof. Witolda Kieżuna

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2021 16:33
Politycy, w tym premier Mateusz Morawiecki, wicepremier Piotr Gliński, wiceszef MSZ Marcin Przydacz oraz wiceszefowie MS: Marcin Romanowski i Michał Wójcik pożegnali na Twitterze zmarłego ekonomistę, bohatera Powstania Warszawskiego, prof. Witolda Kieżuna.
śp. prof. Witold Kieżun
śp. prof. Witold KieżunFoto: PAP/Leszek Szymański

O śmierci prof. Kieżuna poinformowało w niedzielę na Twitterze Muzeum Powstania Warszawskiego. "Bardzo, bardzo, bardzo smutna informacja: zmarł Witold Kieżun - Powstaniec Warszawski o pseudonimie "Wypad", wybitny ekonomista, wielki przyjaciel Muzeum Powstania Warszawskiego, duży autorytet. Miał 99 lat. Cześć jego pamięci!" - podało Muzeum.

"Już za życia stał się legendą"

Szef polskiego rządu podkreślił we wpisie na Facebooku autorytet, którym cieszył się zmarły. "Człowiek, który już za życia stał się legendą. Niedościgniony wzór patriotyzmu - z karabinem na powstańczej barykadzie i z piórem pochylony nad książkami. Zawsze serdeczny, pogodny, dociekliwy i konkretny. Będzie nam go bardzo brakowało" - napisał premier Mateusz Morawiecki.

"Wybitny naukowiec"

Krzysztof Szczerski, wspomniał na Twitterze zmarłego dziś profesora Witold Kieżuna, specjalistę w dziedzinie zarządzania.

Witold Kieżun PAP 1200.jpg
Zmarł prof. Witold Kieżun, powstaniec warszawski, światowej sławy ekonomista. Miał 99 lat

"Z Panem Profesorem miałem zaszczyt wielokrotnie się kontaktować w pracy akademickiej - obu nas interesowały badania nad zarządzaniem w administracji publicznej" - napisał Krzysztof Szczerski. Dodał, że "prof. Kieżun był wybitnym naukowcem i praktykiem zarządzania publicznego. Wieczne odpoczywanie racz Mu dać Panie!" - napisał szef Biura Polityki Międzynarodowej.

"Odszedł Witold Kieżun, jeden z ostatnich wiernych etosowi polskiej inteligencji, powstaniec warszawski, patriota, państwowiec, mój wykładowca z Uniwersytetu Warszawskiego. Cześć Jego pamięci!" - napisał na Twitterze minister Piotr Gliński.

"Dobrze się zasłużył Ojczyźnie"

"R.I.P. prof. Witold Kieżun Dobrze się zasłużył Ojczyźnie. Cześć i chwała Bohaterom!" - takie słowa zamieścił z kolei na Twitterze wiceminister spraw zagranicznych Marcin Przydacz.

"W wieku 99 lat, zmarł Witold Kieżun ps. "Wypad", oficer Armii Krajowej, Powstaniec Warszawski i profesor nauk ekonomicznych. Odznaczony m.in. Krzyżem Srebrnym Orderu Virtuti Militari" - napisał na tym samym portalu wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski.

"Zmarł Pan Profesor Witold Kieżun. To wielka postać, żołnierz Armii Krajowej, uczestnik powstania warszawskiego, wybitny ekonomista, uczeń T. Kotarbińskiego. Wielki patriota, prześladowany i więziony. Dobrze służył naszej Ojczyźnie" - podkreślił z kolei wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik.

Słowa pożegnania zamieszczono też na profilu twitterowym Ministerstwa Edukacji i Nauki: "Zmarł prof. Witold Kieżun - żołnierz Armii Krajowej i powstaniec warszawski, prof. nauk ekonomicznych, teoretyk zarządzania, wielki patriota. Miał 99 lat. Minister @CzarnekP przekazuje Rodzinie i Bliskim Profesora najszczersze wyrazy współczucia. Cześć Jego pamięci!".

Witold J. Kieżun urodził się 6 lutego 1922 w Wilnie. Był profesorem nauk ekonomicznych, w czasie wojny żołnierzem Armii Krajowej, walczył w Powstaniu Warszawskim pod ps. Wypad. Służył w oddziale do zadań specjalnych "Harnaś" w batalionie "Gustaw". Uczestniczył m.in. w akcji zdobycia Poczty Głównej przy placu Napoleona, dziś Powstańców Warszawy. Samodzielnie wziął do niewoli kilkunastu żołnierzy niemieckich pozyskując przy tym broń i amunicję dla powstańców.

W sierpniu 1944 r. odznaczono go Krzyżem Walecznych. 23 września 1944 r. został odznaczony Krzyżem Virtuti Militari.

kmp

Czytaj także

Nie żyje major Zbysław Raczkiewicz "Orzeł". Był żołnierzem AK

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2021 16:20
Nie żyje major Zbysław Raczkiewicz ps. Orzeł, prezes honorowy Zarządu Okręgu Łódź Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej - poinformował we wtorek łódzki Instytut Pamięci Narodowej.
rozwiń zwiń