"Trudno sobie wyobrazić ten bezmiar cierpienia". Hołd dla ofiar niemieckich nazistowskich obozów koncentracyjnych

Na placu przed Muzeum Więzienia Pawiak w Warszawie uczczono pamięć ofiar niemieckich nazistowskich obozów koncentracyjnych i obozów zagłady. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele władz państwowych i samorządowych oraz kombatanci.

2021-06-14, 16:06

"Trudno sobie wyobrazić ten bezmiar cierpienia". Hołd dla ofiar niemieckich nazistowskich obozów koncentracyjnych

List od marszałek Sejmu Elżbiety Witek odczytała wicemarszałek izby Małgorzata Gosiewska.

Powiązany Artykuł

Stanisław Ryniak 1200.jpg
Stanisław Ryniak. Pierwszy polski więzień Auschwitz

"W obozach koncentracyjnych urzeczywistniło się największe okrucieństwo" - napisała Elżbieta Witek. "Dziś trudno sobie wyobrazić bezmiar cierpienia, bólu, udręki, rozstania z rodziną oraz nieustającej niepewności o losy swoje i najbliższych. Więźniami byli mężczyźni w sile wieku i starcy, matki, córki, żony, jak również dzieci. Na życiu ich wszystkich, ale także na życiu ich potomnych, obozowe doświadczenie odcisnęło bolesne, głębokie piętno" - podkreśliła marszałek Sejmu.

"Zginęli w imię nienawiści"

Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk przypomniał losy pierwszego transportu więźniów do KL Auschwitz 14 czerwca 1940 roku.


- Ku tym zwracamy naszą myśl, którzy w pierwszym transporcie w liczbie 728 głównie Polaków, zostali wywiezieni z Tarnowa do obozu Auschwitz. Zwracamy nasze myśli, ku tym, którzy zostali zamordowani (...) którzy zginęli w imię nienawiści - powiedział.

REKLAMA

Powiązany Artykuł

5_1200x660.jpg
Pierwszy transport do Auschwitz. Jaką trasą szli przez Tarnów polscy więźniowie?

Zbrodnicza machina III Rzeszy

Były więzień obozu Auschwitz-Birkenau i prezes Polskiego Związku Byłych Więźniów Politycznych Hitlerowskich Więzień i Obozów Koncentracyjnych Stanisław Zalewski przypomniał, że w wyniku działań zbrodniczej machiny III Rzeszy na terenie naszego kraju, życie straciło prawie pięć milionów osób, a Niemcy zorganizowali na terenie Polski 5880 różnych obozów, miejsc straceń, więzień, aresztów i gett.

Po odmówieniu wspólnej modlitwy uczestnicy uroczystości w asyście wojskowej złożyli kwiaty pod Pomnikiem Drzewa Pawiackiego.

Powiązany Artykuł

Auschwitz free gov.jpg
"Pamięć o zbrodniach niemieckich jest ważna". Premier powoła nowy skład Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej

Pierwszy transport

Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady jest obchodzony 14 czerwca. Święto zostało uchwalone 8 czerwca 2006 roku przez Sejm w 66. rocznicę przybycia pierwszego masowego transportu więźniów do KL Auschwitz.

REKLAMA

14 czerwca 1940 roku Niemcy skierowali z Tarnowa do KL Auschwitz pierwszy transport więźniów politycznych złożony z 728 Polaków. Wśród nich była niewielka grupa polskich Żydów. Dzień ten uznawany jest za początek funkcjonowania obozu.

fc

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej