"Trudno sobie wyobrazić ten bezmiar cierpienia". Hołd dla ofiar niemieckich nazistowskich obozów koncentracyjnych
Na placu przed Muzeum Więzienia Pawiak w Warszawie uczczono pamięć ofiar niemieckich nazistowskich obozów koncentracyjnych i obozów zagłady. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele władz państwowych i samorządowych oraz kombatanci.
2021-06-14, 16:06
List od marszałek Sejmu Elżbiety Witek odczytała wicemarszałek izby Małgorzata Gosiewska.
Powiązany Artykuł
![Stanisław Ryniak 1200.jpg](http://static.prsa.pl/images/6bc27c06-e0ab-457e-89be-b181c79b8aff.jpg)
Stanisław Ryniak. Pierwszy polski więzień Auschwitz
"W obozach koncentracyjnych urzeczywistniło się największe okrucieństwo" - napisała Elżbieta Witek. "Dziś trudno sobie wyobrazić bezmiar cierpienia, bólu, udręki, rozstania z rodziną oraz nieustającej niepewności o losy swoje i najbliższych. Więźniami byli mężczyźni w sile wieku i starcy, matki, córki, żony, jak również dzieci. Na życiu ich wszystkich, ale także na życiu ich potomnych, obozowe doświadczenie odcisnęło bolesne, głębokie piętno" - podkreśliła marszałek Sejmu.
"Zginęli w imię nienawiści"
Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk przypomniał losy pierwszego transportu więźniów do KL Auschwitz 14 czerwca 1940 roku.
- Ku tym zwracamy naszą myśl, którzy w pierwszym transporcie w liczbie 728 głównie Polaków, zostali wywiezieni z Tarnowa do obozu Auschwitz. Zwracamy nasze myśli, ku tym, którzy zostali zamordowani (...) którzy zginęli w imię nienawiści - powiedział.
REKLAMA
Powiązany Artykuł
![5_1200x660.jpg](http://static.prsa.pl/images/30fa86be-4e9b-46ec-9f29-963be0c4caae.jpg)
Pierwszy transport do Auschwitz. Jaką trasą szli przez Tarnów polscy więźniowie?
Zbrodnicza machina III Rzeszy
Były więzień obozu Auschwitz-Birkenau i prezes Polskiego Związku Byłych Więźniów Politycznych Hitlerowskich Więzień i Obozów Koncentracyjnych Stanisław Zalewski przypomniał, że w wyniku działań zbrodniczej machiny III Rzeszy na terenie naszego kraju, życie straciło prawie pięć milionów osób, a Niemcy zorganizowali na terenie Polski 5880 różnych obozów, miejsc straceń, więzień, aresztów i gett.
Po odmówieniu wspólnej modlitwy uczestnicy uroczystości w asyście wojskowej złożyli kwiaty pod Pomnikiem Drzewa Pawiackiego.
Powiązany Artykuł
![Auschwitz free gov.jpg](http://static.prsa.pl/images/284ee87a-a0ce-48e7-84d6-c631ed691b86.jpg)
"Pamięć o zbrodniach niemieckich jest ważna". Premier powoła nowy skład Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej
Pierwszy transport
Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady jest obchodzony 14 czerwca. Święto zostało uchwalone 8 czerwca 2006 roku przez Sejm w 66. rocznicę przybycia pierwszego masowego transportu więźniów do KL Auschwitz.
REKLAMA
14 czerwca 1940 roku Niemcy skierowali z Tarnowa do KL Auschwitz pierwszy transport więźniów politycznych złożony z 728 Polaków. Wśród nich była niewielka grupa polskich Żydów. Dzień ten uznawany jest za początek funkcjonowania obozu.
fc
REKLAMA